Hlavní navigace

Průmyslu se nedaří, chybí zdroje růstu

Michal Kozub

Průmyslové výrobě jako celku se v květnu nedařilo. Všechny pro českou ekonomiku klíčové obory měly spíše problémy a jejich výsledky byly slabé.

Doba čtení: 2 minuty

Průmysl klesl o 2,2 %, meziměsíčně vzrostl o 0,7 %.  Průmysl tak stále nenašel pozitivní směr. Prakticky celý letošní rok přináší záporné hodnoty a nedaří se žádnému odvětví přinést impuls k tomu, aby průmysl jako celek dokázal začít růst. 

V rámci špatných hodnot lze najít několik odvětví, kterým se vyloženě nedaří. Je to například těžba a dobývání, které klesly o čtvrtinu. Problémy se týkají hlavně těžby uhlí (-31,9 %), protože jeho cena v posledních měsících výrazně klesá a tak se v některých případech těžba nevyplácí. Za poklesem cen stojí více faktorů. Jsou to jednak nadbytečné kapacity, protože se do centra zájmu dostává břidlicový plyn a uhlí není až tak atraktivní. Navíc, výroba kovů také prochází svou krizí (v Česku –4,3 %), tento tradičně velký odběratel uhlí nepotřebuje tak vysoké dodávky. To ve výsledku sráží cenu uhlí na světových trzích a tím i rentabilitu jeho těžby.
Pozitivní hodnoty tentokrát nepřinesla ani výroba aut, která klesla o 2,6 %. V porovnání s poklesy ze začátku roku jde ale o stabilizaci produkce, která fakticky odpovídá situaci, jaká je v Evropě, kam směřuje velká část jejich exportu. Zde s výjimkou dubna klesají počty registrací nových automobilů. 

Růst produkce v průmyslu v květnu přišel hlavně ve výrobě elektřiny (1,5 %) a ve výrobě strojů a zařízení (7,7 %). Ta je vůči celkové krizi průmyslu relativně odolná a dokázala si zachovat své objemy a pozvolna roste. Ostatní růstové obory mají na průmyslu jako celku už menší podíl – ať jde o zpracování dřeva, nebo výrobu papíru, případně výrobu nábytku.
 

Stavebnictví se v květnu opět propadlo, tentokrát o 15,5 %. Najde o nijak překvapivou zprávu, protože stavebnictví klesá dlouhodobě. Přesto, lepší vyhlídky tento měsíc nepřinesl. Klesá počet stavebních povolení  - o 18,3 % a jejich hodnota je dokonce nižší o 28,7 %. Poptávka po stavebních pracích není, občas se objevují nové projekty od developerů, ale stále jich není dostatek. Navíc ne všechny projekty, které byly naplánované před krizí, se realizují. Investoři přehodnotili své plány a nastavují projekty tak, aby měli jisté zájemce do svých budovaných prostor. 

dan_z_prijmu

Stavební produkce tak klesla v porovnání s obdobím největšího růstu o třetinu. To ale bylo v období, kdy investoři realizovali i projekty, které by za normálních okolností byly nerentabilní. Předpokládalo se ovšem, že co se postaví, to se také prodá nebo pronajme. Příchod krize ale ukázal, že toto není reálné.
 

Zahraničnímu obchodu se ani v květnu příliš nedařilo. Poptávka v Evropě je stále slabá. Ukazuje to i index nákupních manažerů z Německa, který je stále v záporné hladině a ukazuje tím na další zhoršování situace. Na celkovém vývozu Česka se podílí více jak z poloviny stroje a dopravní prostředky. Jejich vyvezený objem klesl o 3,6 % a tím pádem určil vývoj celého zahraničního obchodu. Odpovídá to také výsledkům průmyslové výroby, která v květnu skončila v záporných číslech i díky slabší výrobě automobilů. 

Našli jste v článku chybu?