Hlavní navigace

Průmyslová výroba v lednu: Na vlně zahraniční poptávky

14. 3. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Stejně jako zahraniční obchod i data z průmyslu potvrzují, že oživení české ekonomiky na začátku letošního roku pokračovalo.

Stejně jako zahraniční obchod i data z průmyslu potvrzují, že oživení české ekonomiky na začátku letošního roku pokračovalo. Stejný trend není náhodou, společným faktorem v pozadí je zlepšení ekonomické situace v Evropě. Objem průmyslové produkce se v lednu meziročně zvýšil o 5,5 procenta. Průmysl roste již sedm měsíců v řadě.

Klíčový příspěvek ke zlepšení celkových statistik přinesly automobilky. Jejich produkce se ve srovnání s loňským rokem zvýšila o 15 procent. S automobilovým průmyslem je spojena řada dalších odvětví. Proto není divu, že se produkce pryžových a plastových výrobků také výrazně zvýšila (11,9 procenta).

legislativni_zmeny_21

Teplá zima nesvědčila energetice: letošní leden byl v průměru o 3,3 stupně teplejší než je dlouhodobý průměr (největší teplotní odchylka za posledních 5 let) a výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepla klesla o 2,3 procenta.

Za povšimnutí stojí skutečnost, že se otočil trend ve vývoji zaměstnanosti v průmyslu. Dosud zaměstnanost klesala, v lednu se však poprvé po roce a půl zvýšila, byť prozatím pouze o 0,6 procenta. Zároveň se znatelně zvýšila průměrná mzda, meziročně stoupla o 4,6 procenta.

Výhled do dalších měsíců zůstává příznivý. Objem nových zakázek meziročně stoupl o 12,6 procenta, přičemž zahraniční zakázky vzrostly o 20,7 procenta. Pozitivní indikací je také únorové zvýšení indexu nákupních manažerů na 56,5 bodu, tj. tříleté maximum. Za celý letošní rok prozatím prognóza ukazuje na zvýšení průmyslové produkce o 4,5 procenta.

Autor článku

Hlavní ekonom Patria Finance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).