Hlavní navigace

Průmyslová výroba v eurozóně si vzala v únoru oddechový čas

11. 4. 2017
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Vzhledem k již známým datům z velkých evropských zemí se obáváme poklesu únorové průmyslové výroby za eurozónu jako celek o 0,2 % m/m.

Nicméně po silných lednových datech míříme za celé první čtvrtletí k mezikvartálnímu zrychlení. Zlepšení nálady mezi finančními investory by se mělo odrazit na německém ZEW indexu. Stále ale zůstane pod dlouhodobým průměrem. Z domova se budeme těšit na chat s guvernérem Rusnokem na portálu iDnes.

Německý ZEW poukáže na lepší náladu finančních investorů

Průmysl v eurozóně v únoru podle našich odhadů mírně meziměsíčně poklesl, na což ukazují data z jednotlivých zemí. Zatímco v Německu a Itálii produkce výrazně vzrostla, ve Francii, Španělsku, Nizozemí či Irsku výroba poklesla. Pro březen ale malují lepší obrázek indikátory důvěry a PMI z jednotlivých zemí. Celkově tak za první čtvrtletí očekáváme vyšší dynamiku než v závěrečných třech měsících roku 2016.

Německý ZEW index měřící důvěru finančních investorů v ekonomiku by měl sice v dubnu vzrůst, zůstane však pod svým dlouhodobým průměrem. Průzkum zřejmě odráží nejistoty ohledně letošních voleb v Evropě a směřování měnové politiky ECB (otázky ohledně omezování odkupu aktiv či růstu sazeb).

USD/EUR v módu hledání trendu

Včerejší málo zajímavý ekonomický kalendář se na trhu USD/EUR projevil v klidném kurzovém vývoji. Kurz se držel stabilní těsně pod hladinou 1,06 USD/EUR.

Maďarská inflace již začíná trojkou

Po včerejších březnových inflačních datech z Česka se dnes dočkáme obdobných statistik i od našich sousedů. Z Polska to budou po předběžných odhadech již pouze finální čísla, která by již neměla překvapit a měla by potvrdit zpomalení meziročního růstu (z únorových 2,2 % na březnových 2,0 % y/y), a to kvůli vyčerpání růstu cen pohonných hmot a potravin, které stály za vzestupem inflace v únoru. Naopak v Maďarsku bychom měli být svědky dalšího zrychlení meziročního růstu spotřebitelských cen. Poprvé od ledna 2013 rostou spotřebitelské ceny v Maďarsku tempem převyšujícím tři procenta. Ani to ale nemění nic na výhledu stabilních sazeb v Maďarsku. Inflační cíl v Maďarsku jsou právě 3 %.

Obchodníky na české koruně dnes bude zajímat chat s guvernérem Rusnokem, který se od 13:00 uskuteční na portálu iDnes. Tématem by měly být otázky týkající se nedávného exitu z režimu kurzového závazku, úrokových sazeb či adopce eura.

skoleni_29_6

Příznivá tuzemská data koruně pomohla

Meziroční dynamika růstu spotřebitelských cen v březnu zrychlila v souladu s očekáváním trhu na 2,6 % z únorových 2,5 % a dosáhla tak nejvyšší úrovně od listopadu 2012. Na meziročně vyšší cenové dynamice se podepsaly zejména dražší pohonné hmoty a potraviny. Nicméně zrychlení cenové dynamiky je patrné především na jádrové inflaci. Ve srovnání s prognózou ČNB byla včerejší inflační čísla o 0,3 pb výše a podle komentáře z ČNB se překvapení koncentrovalo do vyšší korigované inflace bez pohonných hmot. Z tohoto pohledu se jeví čtvrteční odstranění režimu kurzového závazku jako správný krok. Dle ČNB se ve vyšší inflaci projevily z domácích faktorů hlavně rostoucí mzdy. Že inflační tlaky z tohoto titulu budou přetrvávat, potvrdily březnové statistiky z českého trhu práce. Březnový podíl nezaměstnaných skončil pod tržním očekáváním na 4,8 %, tedy nejnižší hodnotě od ledna 2009. Po sezónním očištění se podíl nezaměstnaných dostal dokonce na pouhých 4,5 %. Na jedno volné pracovní místo připadá pouze 2,4 uchazeče.

Tuzemská inflační data i statistiky z trhu práce vytvořily české měně podporu. Zatímco polský zlotý a maďarský forint měly včera tendenci spíše ztrácet, česká koruna si polepšila. Nejvýraznější zhodnocení zaznamenala hned ráno po zveřejnění dat, kdy se kurz posunul až k 26,50 CZK/EUR. Během dne se pak kurz stabilizoval těsně nad touto úrovní. Dnes ráno se kurz nachází těsně nad 26,60 CZK/EUR.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).