Hlavní navigace

Průmyslová výroba v eurozóně hlásí impozantní vstup do nového roku

14. 3. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Meziměsíční nárůst výroby o 2,1 % je vyšší než se čekalo a jde o nejlepší měsíční výsledek od září roku 2009.

Velmi dobrý výsledek za letošní leden šlo nicméně předpokládat již na základě dat z Německa, Francia a Itálie, jež přišla v průběhu minulého týdne.

Spolu s pozitivními revizemi údajů za předchozí měsíce lez konstatovat, že průmysl v eurozóně si vede lépe, než se dosud soudilo, což je dobrá zpráva pro středoevropský region, český průmysl nevyjímaje.

skoleni_29_6

Lednová data o výkonu průmyslu v eurozóně je nutno vnímat coby výjimku: tak silný meziměsíční růst se bude v dohledné době těžko opakovat. Také indikátory PMI naznačují, že aktivita ve zpracovatelském průmyslu eurozóny momentálně roste jen zvolna. Na druhou stranu lze ale konstatovat, že jak data o průmyslové výrobě, tak lednová data o výkonu maloobchodu v eurozóně indikují, že ekonomika eurozóny si na začátku nového roku nevedla špatně. Vývoj je momentálně ve znamení růstu: jak v případě průmyslu, tak v případě maloobchodního sektoru eurozóny. Pro další vývoj bude důležité, zda se zlepší sentiment v globální ekonomice, jenž byl počátkem letošního roku poněkud podlomen strmým pádem ceny ropy a výprodejem na globálních akciových trzích.

Z pohledu středoevropského regionu je namístě držet palce jak výkonu průmyslu, tak maloobchodního sektoru v eurozóně: dobré zprávy z těchto sektorů ekonomiky eurozóny jsou totiž dobrou zprávou i pro nás, tedy jak pro výrobce, tak pro trh práce ve středoevropském regionu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).