Hlavní navigace

Průmyslová výroba, stavebnictví (březen 2013)

7. 5. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Závěr prvního kvartálu se průmyslu nevydařil. Produkce klesla o 6,0 % meziročně a poměrně výrazně zaostala za očekáváním trhu.

 Po očištění o počet pracovních dnů vyznívá statistika nepatrně lépe, i tak ale průmysl zaznamenal pokles o 2,1 %. V meziměsíčním srovnání po vyloučení sezónních vlivů byla produkce nižší o 0,2 %.

Je tedy rozhodně předčasné mluvit o tom, že se začíná blýskat na lepší časy. Český průmysl je již po mnoho čtvrtletí ovlivněn slabou domácí poptávkou, zatímco prohloubení recese v eurozóně v závěru loňského roku včetně poklesu německé aktivity se na číslech českého průmyslu projevují až s určitým zpožděním. Březnová data potvrdila prohlubující se pokles produkce v odvětví výroby motorových vozidel, které kleslo o 15,4 % y/y a přispělo k celkovému poklesu nejvýrazněji (ve výši 2,8 procentního bodu).

Klíčový sektor tuzemské ekonomiky se tak dostává do stále větších problémů, na který se nabalují i další odvětví. Klesá produkce pryžových a plastových výrobků (-8,9 %, příspěvek –0,6 pb) či výroba ostatních nekovových minerálních výrobků (-13,5 %, příspěvek –0,5 pb). Výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu zčásti kompenzovala svůj únorový propad, když v březnu vzrostla o 2,5 % s nejvyšším kladným příspěvkem 0,4 pb ve srovnání s ostatními průmyslovými odvětvími.

Na neutěšenou situaci poukazují i další dílčí statistiky. Tržby z průmyslové činnosti v březnu meziročně klesly o 3,8 % y/y, z čehož ty z přímého vývozu průmyslových podniků se snížily o 2,1 %. Tuzemské tržby pak byly nižší o 5,5 %. Vývoj nových zakázek ve srovnání s předchozími měsíci nevypadá až tak nepříznivě, když jsou meziročně nižší „pouze“ o 1,8 % (v únoru –10,2 %). Dokonce zakázky ze zahraničí se zvýšily o 0,9 %. Nicméně jedna vlaštovka jaro nedělá a musíme mít stále na paměti, že předstihové indikátory z Evropy rozhodně pozitivně nevyznívají. Tuzemské zakázky pak klesly o 6,7 %.

Pokles průmyslové výroby se samozřejmě projevuje i na klesající zaměstnanosti v sektoru. V březnu byla zaměstnanost v průmyslu meziročně o 1,3 % nižší. Pokud jde o mzdový vývoj, průměrná nominální měsíční mzda byla vyšší o 0,9 % a dosáhla 26 848 Kč.

Výhled pro nadcházející měsíce zůstává nepříznivý, a to zejména kvůli globálním potížím automobilového průmyslu. Z českého pohledu je varující zejména klesající trend registrací aut v Německu i v EMU jako celku. Celkově zaznamenaly březnové objednávky v odvětví výroby motorových vozidel pokles o 4,8 % y/y. Nepříznivě vyzněly i poslední předstihové indikátory z Německa.

skoleni_4_3

Otázkou tedy je, zda se vůbec určitého cyklického oživení dočkáme již od druhého čtvrtletí letošního roku. Měla by ho ale podpořit slabší koruna vůči euru, která pomáhá našim exportérům. V celoročním vyjádření by však měl průmysl zaznamenat pokles o 1,2 %.

Mráz se v březnu podepsal na hlubokém propadu stavebních prací. Průměrná teplota byla o 6 °C nižší než v loňském březnu. Stavebnictví kleslo o výrazných 20,6 % y/y, po očištění o vliv počtu pracovních dnů se snížilo o 19 %. V meziměsíčním srovnání pak propadlo o 7,7 % (sa). Nicméně problémy v tomto sektoru ekonomiky jsou dlouhodobého charakteru, o čemž svědčí i snižující se počet zaměstnaných (-7,4 % y/y) či nižší počet stavebních povolení (-7,5 % y/y). Bohužel ani letošní rok by neměl stavebníkům přinést lepší výsledky. Očekáváme, že stavebnictví pátým rokem v řadě poklesne, a to o 1,7 % po loňských –7,7 %. V roce 2014 bychom pak měli zaznamenat již vzestup o 4,8 %. U infrastrukturních projektů bude klíčové další směřování vládní politiky, residenční výstavbu by pak v roce 2014 měla podpořit zlepšující se výkonnost domácí ekonomiky.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).