Hlavní navigace

Průmyslová produkce v USA začíná nabírat na síle

16. 5. 2017
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Slabý první kvartál v USA by s novým čtvrtletím měla vystřídat lepší čísla. Mírný optimismus by měly na trhy přinést údaje z nemovitostního trhu a ten by měla potvrdit čísla z průmyslu.

Zpřesněná data HDP eurozóny za Q1 17 budou znamenat jenom potvrzení úspěšných prvních tří měsíců roku. Německý ZEW za duben ale bude zvednutým varovným prstem – vysoká růstová dynamika Německa se pro Q2 17 neudrží. Naopak americká ekonomika by s druhým kvartálem měla nabrat na síle, což potvrdí dubnová průmyslová výroba. Prvního odhadu HDP za Q1 17 se dočkáme z tuzemska. Očekáváme nadkonsensuální silný vzestup o 1,0 % q/q respektive 2,5 % y/y. Zrychlení hospodářské dynamiky je ale patrné v celém středoevropském regionu.

Po silném HDP v Q1 17 německý ZEW index varuje

Že se eurozóně vstup do roku 2017 vydařil, potvrdí dnes publikovaná data HDP za Q1 17. Oproti již publikovanému rychlému odhadu neočekáváme žádnou změnu. Růst HDP za celou měnovou unii by totiž měl být potvrzen na 0,5 % q/q. I nadále ale platí, že vývoj v jednotlivých zemích unie je značně rozdílný. Italský HDP by totiž měl potvrdit pouze 0,2% mezičtvrtletní růst. Itálie spolu s Francií tak v prvním čtvrtletí eurozónu brzdily. Naproti tomu Německo a Španělsko měly start do letošního roku velmi solidní. Nicméně v Německu očekávají investoři zhoršení ekonomických podmínek. Složka očekávání německého ZEW indexu je totiž výrazně pod složkou hodnocení současných podmínek i pod svým dlouhodobým průměrem. Na tom velmi pravděpodobně nic nezmění ani námi očekávané zlepšení tohoto indexu za květen.

Naopak slabý první kvartál v USA by s novým čtvrtletím měla vystřídat lepší čísla. Mírný optimismus by měly na trhy přinést údaje z nemovitostního trhu a ten by měla potvrdit čísla z průmyslu. Průmyslovou produkci podpoří zejména utility, ale slušný růst by měl vykázat i zpracovatelský průmysl. Využití kapacit se v dubnu podle odhadu ekonomů SG vyhouplo na 76,3 %, což představuje nejvyšší hodnotu od října 2015.

1,10 USD/EUR na dohled

Z pohledu společné evropské měny byl první pracovní den tohoto týdne úspěšný. Euro vůči dolaru prakticky po celou včerejší seanci posilovalo. Zatímco první ranní kotace se nacházely ještě u 1,0920 USD/EUR, v průběhu americké seance se již kurz dostal na dohled hladině 1,10 USD/EUR. A těsně pod ní se kurz nacházel i dnes ráno. Spíše než o silném euru je třeba hovořit o slabém dolaru. Zelené bankovky ztrácely včera v podstatě proti všem světovým měnám. Komoditním měnám pomáhá vyšší cena ropy; ta je nejvyšší od konce dubna. Zklamáním byl pak americký Empire Manufacturing hodnotící aktivitu v průmyslovém sektoru z okolí New Yorku.

skoleni_4_3

HDP potvrdí úspěšný vstup české ekonomiky do roku 2017

Dosud zveřejněné dílčí ukazatele z reálné ekonomiky ukazují, že český hospodářský růst s rokem 2017 zrychlil, když těžil z rostoucí zahraniční i domácí poptávky. I když dnes ještě struktura růstu zveřejněna nebude, očekáváme, že na zrychlení se podílely všechny složky na poptávkové straně. Předpokládáme, že dynamika HDP zrychlila z 0,4 % v Q4 16 na 1,0 % q/q v Q1 17. Z meziročního pohledu by se měl růst české ekonomiky opět přehoupnout nad 2 % a podle nás dosáhnout 2,5 % po 1,9 % v Q4 16. Náš odhad se nachází nad tržním konsensem a v případě jeho naplnění by se toto pozitivní překvapení mělo odrazit v silnější poptávce po CZK. Zrychlení hospodářského růstu očekáváme i v Polsku. A podobnou trajektorii by mělo vykázat i Maďarsko.

Koruna nejsilnější od pouštění režimu kurzového závazku

Česká koruna včera navázala na trend z minulého týdne a poprvé od ukončení režimu kurzového závazku se jí podařilo zdolat hladinu 26,50 CZK/EUR. V odpoledních hodinách se na mezibankovním trhu uskutečnil obchod za 26,46 CZK/EUR. Koruna profituje z klidnější situace po francouzských prezidentských volbách, což oceňují i okolní regionální měny. Zlotý i forint si včera připisovaly více než třetinu procenta. Patrná je i korelace s pozicí eura na světovém trhu. Euro včera vůči dolaru atakovalo týdenní maximum. A v neposlední řadě koruně pomáhají i příznivé fundamenty. Již minulý týden jsme se dočkali silných dat maloobchodních tržeb průmyslové výroby i stavebnictví. Přes silnou domácí poptávku se zlepšila a bilance zahraničního obchodu, exportní aktivita zejména českých producentů v automobilovém průmyslu zůstává vysoká. Včerejší statistika platební bilance to jenom potvrdila. Březnový přebytek skončil výrazně nad tržním očekáváním. Proti vysoké aktivní bilanci v obchodě se zbožím a službami stály v březnu relativně slabé výplaty dividend do zahraničí.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).