Hlavní navigace

Průmyslová produkce v lednu vykázala růst 1,0 % y/y

15. 3. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Isifa.com
Průmyslová produkce v lednu sice meziměsíčně přidala silných 3,7 % ale meziročně vykázala růst v souladu s tržním očekáváním pouze o 1,0 % y/y. Po očištění o kalendářní efekty meziroční růstu dosáhnul 3,5 %.

Za slabým meziročním růstem stála již několikátý měsíc v řadě výluka v jaderné elektrárně Dukovany a výpadek produkce po havárii v litvínovské rafinerii. V prosinci se k těmto faktorům přidalo ještě vyšší čerpání celozávodních dovolených, které vykompenzoval až lednový růst. Navíc se domníváme, že oslabení průmyslu i stavebnictví na přelomu roku je do velké míry zapříčiněno poklesem investiční aktivity v důsledku propadu čerpání evropských fondů. To je vidět i na nových zakázkách z domácí ekonomiky. Těch v lednu meziročně ubylo o 2,3 %, zatímco nových zakázek ze zahraničí bylo o 4,8 % více.

Průmyslová výroba letos bude na jedné straně zpomalena výrazně nižší investiční aktivitou, na druhé straně však bude působit další postupné oživení na hlavních českých exportních trzích v čele s Německem. Dařit by se mělo zejména automobilovému průmyslu, který vyjde vstříc sílící domácí poptávce v západní Evropě. Pomáhat nepřestanou ani nízké ceny komodity, které se sice pravděpodobně již odrážení od svého dna, nicméně jejich růst bude pozvolný a po většinu roku by měly být meziročně nižší. Navíc se zprovozňují jak další bloky v Dukovanech, tak by v létě mohl znovu naběhnout provoz v litvínovské rafinerii.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).