Hlavní navigace

Průmyslová produkce eurozóny v září znovu klesla

12. 11. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Průmyslová produkce v eurozóně by po zklamání z Německa měla ve třetím čtvrtletí stagnovat. Za září očekávají ekonomové SG pokles o 0,3 % m/m, což v meziročním vyjádření znamená růst o 0,9 %

Zprávy z trhů

Počet žadatelů o dávky v nezaměstnanosti ve Velké Británii v říjnu v souladu s očekáváním trhu stoupnul o 2,3 %. Nezaměstnanost podle ILO za září klesla z 5,4 % na 5,3 %, zatímco trh očekával její stagnaci.

Euro se stále pohupuje kolem kurzu 1,075 USD/EUR

Společná evropská měna se proti dolaru včera posunula k mírně silnější hodnotám. Nicméně ztráty, které zaznamenala v pátek ani zdaleka nesmazala. Dnes ráno se kurz hlavního měnového páru obchoduje velmi blízko hladiny 1,076 USD/EUR.

Včerejšek byl na údaje z ekonomiky velmi chudý a dnešek bude jen o něco málo lepší. Počet neobsazených pracovních pozic v USA za září by podle ekonomů SG měl mírně klesnout na 5,285 mil. Napovídá tomu nižší počet on-line inzerátů. Nicméně pokles nepředstavuje závažnou zprávu. Celková situace na trhu práce je dobrá, což potvrzuje nízký počet žadatelů o dávky v nezaměstnanosti a vysoký počet nově vytvořených pracovních míst. Průmyslová produkce v eurozóně by po zklamání z Německa měla ve třetím čtvrtletí stagnovat. Za září očekávají ekonomové SG pokles o 0,3 % m/m, což v meziročním vyjádření znamená růst o 0,9 %. Finální odhady říjnové inflace v Německu by neměly přinést výrazné překvapení. Německá inflace podle předběžného odhadu vzrostla o 0,3 %, když mírně pozitivně přispěly všechny její složky. Francouzská harmonizovaná inflace by v říjnu měla zůstat beze změny na 0,1 %.

Vzhledem k tomu, že nových důležitých dat bude dnes pomálu, bude pozornost směřovat k vystoupení několika amerických centrálních bankéřů. Mohli bychom se tedy dozvědět další střípky do mozaiky, která napoví, jak to vypadá se zvyšováním sazeb na prosincovém zasedání.

Zlotý a forint posilují, koruna naráží na kurzový závazek

I včera se domácí měna držela blízko kurzového závazku. V dopoledních hodinách na něj ještě nenarážela. Nicméně v odpoledních hodinách je pravděpodobné, že se kurz pohyboval těsně kolem úrovně 27,02 CZK/EUR, kde ČNB již bývá aktivní a skupuje přicházející eurovou likviditu. 

Dařilo se polskému zlotému i maďarskému forintu. Maďarská měna v průběhu dne přidala přibližně čtvrtinu procenta. V Polsku postupně slábnou obavy, které panovaly ohledně nové vlády. Nominace protržně smýšlejících ministrů trhy uklidňují. Polská měna si tak včera připsala přibližně třetinu procenta.

skoleni_21_6

Včerejší aukce státních dluhopisů dopadla podle očekávání. Velká poptávka byla po cenném papíru se splatností v roce 2017. Toho se prodalo za 11 mld. CZK  s průměrným výnosem –0,33 %. Další dva nabízené dluhopisy již tak poptávané nebyly. Prodáno bylo pouze 2,0 mld. dluhopisu se splatností v roce 2023 a jeho průměrný výnos dosáhnul 0,45 %, a 2,1 mld. CZK dluhopisu se splatností v roce 2030, jehož průměrný výnos dosáhnul 0,99 %.  

Česká swapová výnosová křivka včera i přes aukci státních dluhopisů výrazné změny nedoznala.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).