Hlavní navigace

Průmyslová produkce eurozóny v září znovu klesla

12. 11. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Průmyslová produkce v eurozóně by po zklamání z Německa měla ve třetím čtvrtletí stagnovat. Za září očekávají ekonomové SG pokles o 0,3 % m/m, což v meziročním vyjádření znamená růst o 0,9 %

Zprávy z trhů

Počet žadatelů o dávky v nezaměstnanosti ve Velké Británii v říjnu v souladu s očekáváním trhu stoupnul o 2,3 %. Nezaměstnanost podle ILO za září klesla z 5,4 % na 5,3 %, zatímco trh očekával její stagnaci.

Euro se stále pohupuje kolem kurzu 1,075 USD/EUR

Společná evropská měna se proti dolaru včera posunula k mírně silnější hodnotám. Nicméně ztráty, které zaznamenala v pátek ani zdaleka nesmazala. Dnes ráno se kurz hlavního měnového páru obchoduje velmi blízko hladiny 1,076 USD/EUR.

Včerejšek byl na údaje z ekonomiky velmi chudý a dnešek bude jen o něco málo lepší. Počet neobsazených pracovních pozic v USA za září by podle ekonomů SG měl mírně klesnout na 5,285 mil. Napovídá tomu nižší počet on-line inzerátů. Nicméně pokles nepředstavuje závažnou zprávu. Celková situace na trhu práce je dobrá, což potvrzuje nízký počet žadatelů o dávky v nezaměstnanosti a vysoký počet nově vytvořených pracovních míst. Průmyslová produkce v eurozóně by po zklamání z Německa měla ve třetím čtvrtletí stagnovat. Za září očekávají ekonomové SG pokles o 0,3 % m/m, což v meziročním vyjádření znamená růst o 0,9 %. Finální odhady říjnové inflace v Německu by neměly přinést výrazné překvapení. Německá inflace podle předběžného odhadu vzrostla o 0,3 %, když mírně pozitivně přispěly všechny její složky. Francouzská harmonizovaná inflace by v říjnu měla zůstat beze změny na 0,1 %.

Vzhledem k tomu, že nových důležitých dat bude dnes pomálu, bude pozornost směřovat k vystoupení několika amerických centrálních bankéřů. Mohli bychom se tedy dozvědět další střípky do mozaiky, která napoví, jak to vypadá se zvyšováním sazeb na prosincovém zasedání.

Zlotý a forint posilují, koruna naráží na kurzový závazek

I včera se domácí měna držela blízko kurzového závazku. V dopoledních hodinách na něj ještě nenarážela. Nicméně v odpoledních hodinách je pravděpodobné, že se kurz pohyboval těsně kolem úrovně 27,02 CZK/EUR, kde ČNB již bývá aktivní a skupuje přicházející eurovou likviditu. 

Dařilo se polskému zlotému i maďarskému forintu. Maďarská měna v průběhu dne přidala přibližně čtvrtinu procenta. V Polsku postupně slábnou obavy, které panovaly ohledně nové vlády. Nominace protržně smýšlejících ministrů trhy uklidňují. Polská měna si tak včera připsala přibližně třetinu procenta.

Včerejší aukce státních dluhopisů dopadla podle očekávání. Velká poptávka byla po cenném papíru se splatností v roce 2017. Toho se prodalo za 11 mld. CZK  s průměrným výnosem –0,33 %. Další dva nabízené dluhopisy již tak poptávané nebyly. Prodáno bylo pouze 2,0 mld. dluhopisu se splatností v roce 2023 a jeho průměrný výnos dosáhnul 0,45 %, a 2,1 mld. CZK dluhopisu se splatností v roce 2030, jehož průměrný výnos dosáhnul 0,99 %.  

Česká swapová výnosová křivka včera i přes aukci státních dluhopisů výrazné změny nedoznala.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).