Hlavní navigace

Průmysl v říjnu: Rychlá akcelerace v závěru roku

9. 12. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Nečekané obrátky nabrala průmyslová výroba na začátku posledního čtvrtletí letošního roku.

V říjnu se objem produkce zvýšil o 3,5 procenta. To na první pohled nevypadá jako výjimečně příznivý údaj, nicméně zohledníme-li skutečnost, že letošní říjen měl o jeden pracovní den méně než stejný měsíc loňského roku, zjistíme, že zvýšení produkce dosáhlo 6,0 procent, což je nejlepší výsledek za poslední dva roky.

Těžištěm oživení průmyslu jsou automobilky. Jejich výroba se v říjnu meziročně zvýšila o 9,7 procenta. Při udržování dostatečné konkurenceschopnosti se jim podařilo zachytit zlepšení ekonomické situace a poptávky na zahraničních trzích. Na automobilový průmysl je navázána celá řada dalších odvětví, proto se například také solidně zvýšila produkce pryžových a plastových výrobků (6,1 procenta). V pozitivním trendu již několik měsíců pokračuje ocelářství. Základní výroba kovů se sice zvýšila jen o 1,5 procenta, ovšem výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků stoupla o 8,6 procenta. Krize ale neskončila v elektrotechnickém průmyslu. Výroba počítačů a elektroniky meziročně klesla o 7,1 procenta.

skoleni_4_3

Statistika tržeb odhaluje, kde leží důvod zlepšení situace v průmyslu. Tržby z přímého vývozu se meziročně zvýšily o 6,7 procenta, zatímco domácí tržby klesly o 1,2 procenta.

Příznivý výhled do dalších měsíců potvrzuje zvýšení nových zakázek o 9,6 procenta, přičemž exportní zakázky stouply o 13,5 procenta a domácí zakázky o 2,9 procenta. Příznivou indikaci nabízí také listopadové zvýšení indexu nákupních manažerů v průmyslu na 55,4 bodu, což je nejvyšší hodnota od května 2011. Historicky takto vysoké hodnotě tohoto indikátoru odpovídá zhruba 6procentní růst průmyslu.

Autor článku

Hlavní ekonom Patria Finance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).