Hlavní navigace

Průmysl v květnu nepřesvědčil, stavebnictví nerostlo

7. 7. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

pprůmyslová výroba si dala v květnu menší oddechovou pauzu. I když vzrostla o 2,5 %, a po očištění o jeden pracovní den vzrostla dokonce o 5 %, tak stále nejde o přesvědčivý výsledek.

Průmysl v květnu nepřesvědčil, stavebnictví nerostlo

průmyslová výroba si dala v květnu menší oddechovou pauzu. I když vzrostla o 2,5 %, a po očištění o jeden pracovní den vzrostla dokonce o 5 %, tak stále nejde o přesvědčivý výsledek. Nepřesvědčivý výsledek je to proto, že hlavní zdroj růstu je opět oblast výroby automobilů a dopravních prostředků obecně. V řadě dalších segmentů ale došlo k meziročnímu poklesu.

K oborům, kterým se v květnu vyloženě nedařilo, patří potravinářství a výroba nápojů. Produkce potravin klesla o 2,9 % a nápojů dokonce o 3,6 %. Odpovídá to i výsledkům maloobchodních tržeb, které signalizovaly slabší poptávku po potravinách v českých obchodech. Horší květen zažila i farmacie, kde průmyslová produkce klesla o 7,4 %. V neposlední řadě na průmyslovou produkci měla vliv i výroba energií (elektřiny, plynu, tepla), která klesla o 5,4 %. Všechny tyto propady ale dokázala vyrovnat výroba dopravních prostředků a obzvláště automobilů, která dominuje českému průmyslu. Opět se tak ukázala závislost na zahraničních ekonomických cyklech a poptávce. To s sebou nese jak pozitivní, tak i negativní efekty.

skoleni_8_6

Pozitivní zpráva se týká ale budoucnosti průmyslu. Nové zakázky stále rostou, i když hlavně ze zahraničí. Zatímco objem tuzemských zakázek klesl o 1,4 %, tak zahraniční zakázky rostou mohutným tempem o 14,5 %. To ukazuje, že by se průmysl stále neměl ničeho bát a situace by se neměla rapidně zhoršit.

Stavebnictví si letos připsalo nejhorší výsledek. Oproti loňskému roku nevzrostlo ani nekleslo. I když nejde o propad, tak jde o špatnou zprávu, protože loňská srovnávací základna byla hodně nízká. Proto by neměl být až tak velký problém ji překonat. Ostatně to ukazovalo stavebnictví už v minulých měsících. Přesto má stavebnictví šanci udržet se v pozitivních hodnotách. I když se vydává méně stavebních povolení na kusy, jejich hodnota roste. To dává šanci firmám, které krizi přežily, na udržení se. Přesto, tlak na ceny ze strany zadavatelů je velký, a získání zakázek mnohdy nepřinese obrat do zisku, ale jen to, že firma bude žít dál. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).