Hlavní navigace

Průmysl v Evropě překvapivě zrychluje, Česko je páté nejrychlejší

14. 9. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Evropský průmysl odstartoval třetí kvartál velice slušně. Dynamika průmyslové produkce v eurozóně zrychlila v červenci na 1,9 % a podle našeho názoru může průmysl ke konci tohoto roku ještě nabírat na síle. Za celý rok 2015 očekáváme růst průmyslu nad 2 %.

Úspěch průmyslu v eurozóně dnes stojí především na produkci energie a investičních statků – to ukazuje na sílící apetit po investicích mezi podniky v eurozóně. Tomu ostatně odpovídá i opatrně zrychlující úvěrová dynamika. Úvěry nefinančním podnikům začaly v roce 2015 po více než třech letech propadu opatrně růst. Navíc evropské banky začínají pomalu snižovat cenu peněz i pro male a střední poddniky – hlavní motor nového růstu a především pracovních příležitostí.

Mezi členskými zeměmi ale stále přetrvávají poměrně velké rozdíly. Z velkých ekonomik je znepokojující vývoj především ve Francii, kde průmyslová produkce v červenci nečekaně poklesla o 1,4 %. Naopak překvapivě dobře se daří italskému (+2,7 %) a španělskému (+5,4 %) průmyslu. V celoevropském srovnání dnes také velice dobře boduje český průmysl – jeho růst (7,2 % meziročně) je z 28 zemí Evropské unie pátý nejrychlejší.

skoleni_29_6

Dobrá čísla z průmyslu mohou v kombinaci s rostoucí dynamikou úvěrů trochu zklidnit Evropskoucentrální banku. Ta se obává nízké inflace a především kumulujících se problémů v Číně. Po posledním zasedání tak evropští centrální bankéři začali znovu hovořit o možnosti dalšího uvolnění měnové politiky. To ale podle našeho názoru nebude ve hře, dokud by nebyl výkon eurozóny viditelněji ohrožen.

Euro na dnešní čísla může zareagovat lehce pozitivně, hlavním trhákem
tohoto týdne ale zůstane zasedání amerického Fedu. I proto od společné měny nelze očekávat žádné zázraky. 

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).