Hlavní navigace

Průmysl v červnu zrychlil svůj meziroční růst

6. 8. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Česká průmyslová produkce v červnu vzrostla o 8,1 % y/y v souladu s očekáváním trhu, když jí – mimo jiné – pomohl i vyšší počet pracovních dní (o jeden) v porovnání s loňským červnem.

Po očištění o kalendářní vlivy vzrostla produkce o 5,6 % y/y. Pro nás je však červnová dynamika průmyslu do určité míry zklamáním. To je patrné především na meziměsíčních údajích. Průmysl si oproti květnu polepšil jen o 0,1 % m/m (SA, WDA), zatímco my jsme předpokládali růst o 1,5 % m/m, který měl plně kompenzovat poměrně prudký pokles květnové produkce. V květnu se totiž nakumulovaly nepříznivé kalendářní faktory a automobilka TPCA zastavila produkci kvůli přechodu na nové modelové řady. Na druhou stranu je stále potěšující mezičtvrtletní pohled na data. V porovnání s Q1 14 si průmysl v Q2 14 dále polepšil o 0,7 % q/q (SA), a měl by tak přispívat do celkového růstu ekonomiky.

Meziroční růst průmyslové produkce podle ČSÚ táhla především výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (příspěvek +2,5 pb, růst o 15,1 %), dále k němu přispěla výroba elektrických zařízení (příspěvek +1,2 pb, růst o 17,4 %) a výroba pryžových a plastových výrobků (příspěvek +0,9 pb, růst o 13,0 %). Průmyslová produkce klesla v odvětvích výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení (příspěvek –0,4 pb, pokles o 14,4 %), výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (příspěvek –0,3 pb, pokles o 2,7 %) a těžba a dobývání (příspěvek –0,1 pb, pokles o 2,7 %).

Dílčí statistiky z průmyslu však byly jednoznačně pozitivní. Průmyslové tržby se v červnu zvýšily o 13,0 % y/y (v běžných cenách) především díky tržbám z přímého vývozu, které vzrostly o 18,6 % y/y. Na nich je vidět pro české průmyslníky pozitivní vliv oslabení koruny díky vyšším vývozním cenám. Solidně však vzrostly i domácí tržby (o 6,7 % y/y).

Hodnota nových objednávek dosáhla v červnu růstu o 15,8 % y/y, na čemž se opět do velké míry podílely zakázky ze zahraničí (+19,1 %). V posledních měsících však můžeme vidět i postupující oživení domácí poptávky. Objednávky od tuzemských subjektů tak v červnu vzrostly o slušných 10 % y/y.

Růst průmyslové produkce se promítá i do zaměstnanosti v sektoru. Průmysl tak jako jeden z prvních sektorů pomáhá snižovat nezaměstnanost, která kvůli nedávné recesi vystoupala (se zpožděním) na rekordní úrovně. Průmyslové podniky v poslední době konečně zvyšují počet zaměstnanců. V samotném červnu dosáhl růst zaměstnanosti v sektoru 1,7 % y/y a zvýšila se i průměrná hrubá mzda pracovníků v sektoru (o 3,1 % y/y na 26 960 CZK).

Účto_tip_změny21

Průmysl zůstává tahounem českého ekonomického oživení. Za celý letošní rok by si měla produkce polepšit o 6,6 %, stejný růst vidíme i v následujícím roce. Na jedné straně vidíme pozitivní vliv vyšších objednávek (jak ze zahraničí, tak ze strany domácích subjektů), v červenci došlo opět k solidnímu nárůstu průmyslového indexu PMI a ve druhé polovině roku by se měly naplno projevit příznivé reálné efekty oslabení koruny z titulu kurzového závazku ČNB. Rizika pro tento vývoj jsou nicméně značná. Tím hlavním je ukrajinská krize a s ní spojené zavedení sankcí vůči Rusku. Nejistota spojená se sankcemi a pravděpodobným výpadkem exportů do Ruska už byla viditelná v nedávném indikátoru důvěry v ekonomiku eurozóny podle institutu Sentix a velmi pravděpodobně se projeví i v dalších ukazatelích. Už v červnových německých údajích pro nové tovární objednávky byly patrné negativní tendence. Hodnota nových zakázek se poprvé od května 2013 meziročně snížila. V dalších měsících tak bude důležité sledovat dopad sankcí jak na evropskou, tak samotnou českou ekonomiku. Dobrou zprávou však je, že současné české oživení podporují i další sektory, než je z pohledu nabídky průmysl a z pohledu poptávky čistý export.

Stavebnictví k červnu mírně kompenzovalo svůj květnový pokles (o 3,7 % m/m, SA, WDA), když si meziměsíčně po očištění polepšilo o 1,0 %. Jeho meziroční růst tak zrychlil z květnových 0 % na příznivějších 5,1 % y/y. I tak ale zaostalo za námi přepokládaným růstem o 8,0 %. Po očištění o vliv vyššího počtu kalendářních dnů v letošním červnu vzrostla stavební produkce o 3,4 %. Z meziročního pohledu se výraznějšího růstu dočkalo inženýrské stavitelství (+7,6 %), což by mělo souviset – i do budoucna – s oživením veřejných investic do infrastrukturních projektů. V následujících měsících bychom se však mohli dočkat i oživení soukromých investic s tím, jak roste využití kapacit v průmyslu. Pozemnímu stavitelství by mohly prospívat i současné nízké úroky, které zlevňují úvěry na bydlení. Stavebnictví by si tak mělo letos polepšit o 6,2 % a příští rok dokonce o 10,5 %.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).