Hlavní navigace

Průmysl těží ze slušné zahraniční poptávky, stavebnictví se propadá

24. 5. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Souhrnný indikátor důvěry v českou ekonomiku se v květnu mírně zvýšil. Za růstem stojí zejména zvýšení důvěry v průmyslu.

To dáváme do souvislosti se slušnou poptávkou ze zahraničí, ze které český průmysl těží. Zejména o auta je u našich západních sousedů v poslední době velký zájem. Důvěra se snížila ve stavebnictví, což pro nás není velkým překvapením vzhledem k výraznému propadu stavební výroby na začátku roku kvůli nižším investicím veřejného sektoru. Důvěra spotřebitelů zůstala beze změny. Spotřebitelé těží z velmi dobré situace na trhu práce, když nezaměstnanost i v posledních měsících klesala. Tempo jejího poklesu však zvolňuje. Například v průmyslu podle nového průzkumu manažeři nepředpokládají nabíraní nových pracovníků. Nicméně nezaměstnanost je už tak nízko, že tlačí na vyšší mzdy.

Bleskový odhad HDP za první čtvrtletí letošního roku ukázal na růst HDP o 0,5 % q/q. Nicméně komentář ČSÚ naznačil, že v mezičtvrtletním srovnání došlo k výraznému poklesu investic. Ten se projevuje právě v poklesu průmyslové aktivity, ale hlavně na propadu stavebnictví. Očekáváme, že stavební výroba tento rok poklesne a průmysl poroste pomaleji než vloni. Celkově by podle našeho odhadu měl HDP vykázat růst o 2,1 %. Pozitivně bude přispívat domácí spotřeba, zatímco brzdu budou představovat investice.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).