Hlavní navigace

Průmysl: Struktura vzbuzuje opatrný optimismus

6. 4. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Průmyslová produkce vzrostla v březnu meziročně o 4,7 %. Po očištění o vyšší počet pracovních dnů v letošním únoru v porovnání s minulým rokem ale průmysl zpomalil na 0,3 %. Meziměsíčně výroba poklesla o 0,1 %

Zahraniční obchod skončil s vysokým přebytkem. Stavební produkce nepřekvapila.

Za solidním meziročním růstem průmyslu stojí stejně jako v lednu především vyšší počet pracovních dní. Bez tohoto efektu by průmysl nadále zpomaloval z lednových 0,7 % na aktuálních 0,3 %. Meziměsíčně se produkce snížila již třetí měsíc v řadě, avšak o pouhých 0,1 %.

Hlavním faktorem meziročního neočištěného růstu byla tradičně výroba motorových vozidel, která zrychlila na 15,4 %. Silně cyklickému odvětví se tak i přes slabou výkonnost evropských ekonomik stále nadprůměrně daří. Důležité je, že by tomu tak mohlo být i v následujících měsících, což naznačuje růst nových objednávek v tomto segmentu (+28 %). Kromě výroby aut se dobře vedlo i produkci elektrických zařízení. Nízké únorové teploty se pozitivně projevili na výrobě a rozvodu elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu. Nedařilo se hutím a produkci pryžových a plastových výrobků. 

Nové objednávky nerostly tak rychle jako v lednu, ale i tak vysoko překonaly průměr roku 2011, když vzrostly o 10,5 %. Důležité je, že si domácí poptávka zachovala kladný meziroční růst, ačkoliv v porovnání s předchozím měsícem pouze mírný (1,9 %). Pozvolné alespoň prozatímní probuzení domácí poptávky po průmyslovém zboží se projevilo i na růstu domácích tržeb, který byl nejrychlejší za poslední více než rok.

Zahraniční obchod skončil v únoru s přebytkem 28,7 mld. Kč. Oproti stejnému období minulého roku byl tak vyšší o 15,1 mld. Kč. Vývoz i dovoz zrychlil meziroční tempo růstu na 15,2 % respektive na 8,8 %. Z pohledu komoditní struktury se dařilo především vývozu strojů a dopravních prostředků. Ten zrychlil z lednových 11 % na 15,7 %. Zde tak vidíme hlavní příčinu úspěchu výroby motorových vozidel. Ta se do budoucna bude moci, jak napovídají údaje o nových zakázkách, opřít i o domácí poptávku. Vývoz do eurozóny mírně zrychlil, naopak Německo si v tomto směru lehce pohoršilo. Přesto zůstává poptávka ze strany našeho hlavního obchodního partnera silná, a to i navzdory slabým datům z německého průmyslu. V tomto duchu se vyjádřili i nákupní manažeři v březnovém průzkumu.

Stavební produkce klesla v únoru meziročně reálně o 16 % (bez očištění o počet pracovních dnů) a navázala tak na lednový návrat ke stabilně negativnímu trendu. Na meziročním poklesu se sice projevilo chladné počasí, ale ani struktura nevytvořila podhoubí alespoň k mírnému optimismu do budoucna. Počet vydaných stavebních povolení, orientační hodnota staveb, ale i další složky struktury nezopakovaly slušné lednové výsledky a poklesly. Pro stavebnictví je tak světlo na konci tunelu stále hodně vzdálené.

Autor článku

Autor je makroekonomický analytik GE Money Bank

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).