Hlavní navigace

Průmysl: Struktura vzbuzuje opatrný optimismus

Petr Gapko

Průmyslová produkce vzrostla v březnu meziročně o 4,7 %. Po očištění o vyšší počet pracovních dnů v letošním únoru v porovnání s minulým rokem ale průmysl zpomalil na 0,3 %. Meziměsíčně výroba poklesla o 0,1 %

Doba čtení: 2 minuty

Zahraniční obchod skončil s vysokým přebytkem. Stavební produkce nepřekvapila.

Za solidním meziročním růstem průmyslu stojí stejně jako v lednu především vyšší počet pracovních dní. Bez tohoto efektu by průmysl nadále zpomaloval z lednových 0,7 % na aktuálních 0,3 %. Meziměsíčně se produkce snížila již třetí měsíc v řadě, avšak o pouhých 0,1 %.

Hlavním faktorem meziročního neočištěného růstu byla tradičně výroba motorových vozidel, která zrychlila na 15,4 %. Silně cyklickému odvětví se tak i přes slabou výkonnost evropských ekonomik stále nadprůměrně daří. Důležité je, že by tomu tak mohlo být i v následujících měsících, což naznačuje růst nových objednávek v tomto segmentu (+28 %). Kromě výroby aut se dobře vedlo i produkci elektrických zařízení. Nízké únorové teploty se pozitivně projevili na výrobě a rozvodu elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu. Nedařilo se hutím a produkci pryžových a plastových výrobků. 

Nové objednávky nerostly tak rychle jako v lednu, ale i tak vysoko překonaly průměr roku 2011, když vzrostly o 10,5 %. Důležité je, že si domácí poptávka zachovala kladný meziroční růst, ačkoliv v porovnání s předchozím měsícem pouze mírný (1,9 %). Pozvolné alespoň prozatímní probuzení domácí poptávky po průmyslovém zboží se projevilo i na růstu domácích tržeb, který byl nejrychlejší za poslední více než rok.

dan_z_prijmu

Zahraniční obchod skončil v únoru s přebytkem 28,7 mld. Kč. Oproti stejnému období minulého roku byl tak vyšší o 15,1 mld. Kč. Vývoz i dovoz zrychlil meziroční tempo růstu na 15,2 % respektive na 8,8 %. Z pohledu komoditní struktury se dařilo především vývozu strojů a dopravních prostředků. Ten zrychlil z lednových 11 % na 15,7 %. Zde tak vidíme hlavní příčinu úspěchu výroby motorových vozidel. Ta se do budoucna bude moci, jak napovídají údaje o nových zakázkách, opřít i o domácí poptávku. Vývoz do eurozóny mírně zrychlil, naopak Německo si v tomto směru lehce pohoršilo. Přesto zůstává poptávka ze strany našeho hlavního obchodního partnera silná, a to i navzdory slabým datům z německého průmyslu. V tomto duchu se vyjádřili i nákupní manažeři v březnovém průzkumu.

Stavební produkce klesla v únoru meziročně reálně o 16 % (bez očištění o počet pracovních dnů) a navázala tak na lednový návrat ke stabilně negativnímu trendu. Na meziročním poklesu se sice projevilo chladné počasí, ale ani struktura nevytvořila podhoubí alespoň k mírnému optimismu do budoucna. Počet vydaných stavebních povolení, orientační hodnota staveb, ale i další složky struktury nezopakovaly slušné lednové výsledky a poklesly. Pro stavebnictví je tak světlo na konci tunelu stále hodně vzdálené.

Našli jste v článku chybu?