Hlavní navigace

Průmysl, stavebnictví: celkově negativní výsledky

7. 5. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Podle všech očekávání se stavebnictví dostalo v březnu opět do negativních čísel (-20,6 %). Nedařilo se ani průmyslu.

Stavebnictví opět v záporu

Únor, který sice přinesl růst, ale jen díky špatnému loňskému roku je pryč a stavebnictví dál čelí stejným problémům. Stavebnictví se totiž nedaří růst ani v pozemním stavitelství (-21,7 %), ani v inženýrském (-17,8 %). Stát jako velký investor raději šetří, a to se projevuje na objemu staveb, které se realizují v Česku.
 

I když soukromí investoři místy hlásí obnovení projektů, tak jde o menší zakázky, které mají jen lokální význam. Citelně to je znát na výstavbě bytů. Za poslední dva roky je výrazně více dokončených bytů než zahájených. V březnu se začalo stavět jen 2228 nových bytů, což je meziročně horší hodnota. Developeři raději doprodají své již dokončené byty a pečlivě si rozmýšlejí, jaké nové projekty nyní začnou. Rekonstrukce dálnice D1 je nejviditelnější stavbou Česka, ale objemem není pro celý obor zásadní. Celá rekonstrukce bude stát zhruba 14 miliard, a první dva rekonstruované úseky dohromady cenou nepřesáhnou 1,4 mld. Kč. Pro celý sektor stavebnictví jsou to minimální částky.
 

Celý sektor stavebnictví bude ještě letos muset projít tou nejhorší fází krize. V příštím roce by se situace měla postupně zlepšovat. Přesto ale velikost celého stavebního sektoru v příštích několika letech nedosáhne tak velkého objemu, jako měl před krizí.
 

legislativni_zmeny_21

Průmysl je pravý opak loňska

Průmyslová výroba ukazuje naprosto opačné výsledky oproti loňsku. Zatímco na začátku minulého roku dokázala růst o více jak 5 %, nyní se propadá. Březnový výsledek ukázal pokles o 6 %, prozatím nejhorší v letošním roce. Průmysl nemá v Česku ale ani v celé Evropě na růžích ustláno. Nepomohlo ani očištění o počet pracovních dní, kdy po tomto očištění výroba klesala o 2,1 %.

Česko je zaměřené hlavně na strojírenství, ve kterém dominuje automobilový průmysl (-15,4 %). Současná poptávka po autech je ale v Evropě velmi vlažná a proto výrobci nemají tak jednoduchou pozici, jako v minulých letech. Navíc to, jak se spíše nedaří průmyslu, se propisuje i do výsledků zahraničního obchodu. Průmysl ale není jen samotná výroba automobilů. Mezi odvětví, která jsou důležitou kotvou průmyslu, patří obecně výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků. Bohužel ani tady nedokázaly výsledky překročit laťku minulého roku. Konkrétně v březnu to znamenalo pokles o 5,1 %. V březnu rostlo jen několik málo oborů. Nejlepší výsledek zaznamenal farmaceutický průmysl, který vzrostl o 21,8 %. Ten byl ale způsobený i nízkou srovnávací základnou z loňského roku, navíc jde o první růst za posledních 5 měsíců.
 

Zahraniční obchod dál klesá

Zahraniční obchod v podstatě jen kopíruje výsledky průmyslu. V meziročním srovnání klesá, to znamená, že jak vývoz (-7,1 %), tak i dovoz (-6,5 %) je menší. Jak poptávka v zahraničí, tak i Česku klesá, a proto není potřeba tak velká zahraniční výměna zboží a služeb. Česko je stále velmi závislé na Německu, kam putuje zhruba třetina všeho vývozu. A právě Německo zatím nenaznačuje, že by znovu začalo růst a dokázalo samo vytáhnout Evropu z problémů. Jedinou pozitivní zprávou na zahraničním obchodě je pozitivní bilance, které skončila přebytkem 32,3 mld. Kč.
 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).