Hlavní navigace

Průmysl, stavebnictví: celkově negativní výsledky

Michal Kozub

Podle všech očekávání se stavebnictví dostalo v březnu opět do negativních čísel (-20,6 %). Nedařilo se ani průmyslu.

Stavebnictví opět v záporu

Únor, který sice přinesl růst, ale jen díky špatnému loňskému roku je pryč a stavebnictví dál čelí stejným problémům. Stavebnictví se totiž nedaří růst ani v pozemním stavitelství (-21,7 %), ani v inženýrském (-17,8 %). Stát jako velký investor raději šetří, a to se projevuje na objemu staveb, které se realizují v Česku.
 

I když soukromí investoři místy hlásí obnovení projektů, tak jde o menší zakázky, které mají jen lokální význam. Citelně to je znát na výstavbě bytů. Za poslední dva roky je výrazně více dokončených bytů než zahájených. V březnu se začalo stavět jen 2228 nových bytů, což je meziročně horší hodnota. Developeři raději doprodají své již dokončené byty a pečlivě si rozmýšlejí, jaké nové projekty nyní začnou. Rekonstrukce dálnice D1 je nejviditelnější stavbou Česka, ale objemem není pro celý obor zásadní. Celá rekonstrukce bude stát zhruba 14 miliard, a první dva rekonstruované úseky dohromady cenou nepřesáhnou 1,4 mld. Kč. Pro celý sektor stavebnictví jsou to minimální částky.
 

Celý sektor stavebnictví bude ještě letos muset projít tou nejhorší fází krize. V příštím roce by se situace měla postupně zlepšovat. Přesto ale velikost celého stavebního sektoru v příštích několika letech nedosáhne tak velkého objemu, jako měl před krizí.
 

Průmysl je pravý opak loňska

Průmyslová výroba ukazuje naprosto opačné výsledky oproti loňsku. Zatímco na začátku minulého roku dokázala růst o více jak 5 %, nyní se propadá. Březnový výsledek ukázal pokles o 6 %, prozatím nejhorší v letošním roce. Průmysl nemá v Česku ale ani v celé Evropě na růžích ustláno. Nepomohlo ani očištění o počet pracovních dní, kdy po tomto očištění výroba klesala o 2,1 %.

Česko je zaměřené hlavně na strojírenství, ve kterém dominuje automobilový průmysl (-15,4 %). Současná poptávka po autech je ale v Evropě velmi vlažná a proto výrobci nemají tak jednoduchou pozici, jako v minulých letech. Navíc to, jak se spíše nedaří průmyslu, se propisuje i do výsledků zahraničního obchodu. Průmysl ale není jen samotná výroba automobilů. Mezi odvětví, která jsou důležitou kotvou průmyslu, patří obecně výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků. Bohužel ani tady nedokázaly výsledky překročit laťku minulého roku. Konkrétně v březnu to znamenalo pokles o 5,1 %. V březnu rostlo jen několik málo oborů. Nejlepší výsledek zaznamenal farmaceutický průmysl, který vzrostl o 21,8 %. Ten byl ale způsobený i nízkou srovnávací základnou z loňského roku, navíc jde o první růst za posledních 5 měsíců.
 

Zahraniční obchod dál klesá

Zahraniční obchod v podstatě jen kopíruje výsledky průmyslu. V meziročním srovnání klesá, to znamená, že jak vývoz (-7,1 %), tak i dovoz (-6,5 %) je menší. Jak poptávka v zahraničí, tak i Česku klesá, a proto není potřeba tak velká zahraniční výměna zboží a služeb. Česko je stále velmi závislé na Německu, kam putuje zhruba třetina všeho vývozu. A právě Německo zatím nenaznačuje, že by znovu začalo růst a dokázalo samo vytáhnout Evropu z problémů. Jedinou pozitivní zprávou na zahraničním obchodě je pozitivní bilance, které skončila přebytkem 32,3 mld. Kč.
 

Našli jste v článku chybu?