Hlavní navigace

Průmysl si meziměsíčně polepšil, nové objednávky jsou ale rizikem do budoucna

8. 7. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Průmyslová výroba v květnu poklesla zhruba v souladu s očekáváním trhu o 2,2 % y/y. Meziměsíčně si průmysl polepšil o 0,7 % m/m (sa) a kompenzoval tak své dubnové zhoršení.

Právě na meziměsíčních datech začíná být patrná stabilizace v sektoru a dokonce náznaky postupného křehkého oživení průmyslové aktivity.

Podle ČSÚ stála za meziročním poklesem výroby především odvětví těžba a dobývání, výroba motorových vozidel a výroba ostatních dopravních prostředků. Naopak pozitivně působilo odvětví výroby a rozvodu elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu nebo výroba strojů a zařízení.

Dílčí údaje pro průmyslovou aktivitu ale příliš pozitivní nebyly. Tržby z průmyslové činnosti meziročně poklesly o 0,5 % kvůli snížení domácích tržeb o 4,0 % (tržby z přímého vývozu se naopak o 2,9 % y/y zlepšily). Hlavní zklamání přišlo ze statistiky nových objednávek, jejichž hodnota se v květnu snížila o 6,1 % y/y. Důvodem byl především propad objednávek ze zahraničí o 8,0 %, zatímco domácí objednávky klesly „jen“ o 2,3 %. Jedná se zřejmě do určité míry o kompenzaci meziročního růstu nových objednávek v dubnu, ale na nižší objednávky ukazují i čísla z Německa. To představuje riziko pro očekávané oživení průmyslu v druhé polovině roku.

Pokračující meziroční pokles průmyslu se odráží i v zaměstnanosti v sektoru, která se v podnicích s 50 a více zaměstnanci snížila o 1,8 % y/y. Průměrná nominální měsíční mzda zaměstnanců vzrostla o 1,1 % y/y na 28 391 Kč.

skoleni_8_6

Zatímco květnový meziměsíční nárůst výroby ukazuje na určitou stabilizaci v sektoru, nemá český průmysl zdaleka vyhráno. Především statistika nových objednávek (z domácí ekonomiky, ale i z Německa) představuje riziko pro vývoj v následujících měsících. Naopak naději přinesl český červnový PMI index, který vzrostl výrazněji do pásma růstu aktivity (51 bodů oproti 50,1 bodu v květnu). Za celý letošní rok by měl průmysl poklesnout o 0,9 %.

Stavebnictví v květnu pokleslo o 15,5 % y/y, což představovalo letošní druhý nejhlubší propad. Meziměsíčně se stavební aktivita snížila o 2,4 % (sa). Situace ve stavebnictví nadále zůstává nepříznivá, o čemž svědčí i snižující se počet zaměstnaných (-8,5 % y/y) či nižší počet stavebních povolení (-18,3 % y/y). Meziročně se hodnota povolených staveb snížila dokonce o 28,7 %. Bohužel ani letošní rok by neměl stavebníkům přinést lepší výsledky. Očekáváme, že stavebnictví pátým rokem v řadě výrazně poklesne, a to o 6,1 % po loňských –7,7 %. V roce 2014 bychom pak měli zaznamenat již vzestup o 4,8 %. U infrastrukturních projektů bude klíčové další směřování vládní politiky, rezidenční výstavbu by pak v roce 2014 měla podpořit zlepšující se výkonnost domácí ekonomiky.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).