Hlavní navigace

Průmysl se potácí a Portugalsko stávkuje

23. 3. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Přečtete si komentář analytičky Jany Krajčové z České spořitelny

Včerejší předstihové indikátory z EMU zklamaly. Slabší byl celkový PMI výrobní, poklesl na 47,7 ze 49,0 z únoru, přičemž trh čekal mírný nárůst. Co je horší klesl i ten německý a to pod hranici kontrakce na 48,1 bodů a francouzský na 47,6 bodů. Horší byl i PMI ve službách, i když ten se alespoň v Německu drží nad hranicí kontrakce, poklesl z 52,8 na 51,8 bodů, pro celou EMU pak zaznamenal jenom velice mírný pokles z 48,8 na 48,7. Kompozitní index za EMU tak dosáhl jenom 48,7, což bylo taky jak pod únorovou hodnotou, tak i pod odhady trhu. Poklesly i průmyslové objednávky v EMU a to o 2,3% m/m a 3,3% r/r – oboje horší než se čekalo. Data tak znovu probudila obavy o to, jestli se EMU dokáže rychle vzpamatovat z ekonomického poklesu a vrátit se alespoň k mírnému růstu.

Moc důvodů pro optimismus nedává ani čínský průmysl, jehož aktivita podle průzkumu HSBC již pátý měsíc řadě a v březnu tak dosáhl 48,1 bodů, klesá i subindex nových objednávek, či nábor nových zaměstnanců. Další data, které vyvolávají obavy o čínskou a tudíž i globální ekonomiku a zvyšují pravděpodobnost, že místní CB bude muset dále uvolňovat měnovou politiku.

A Portugalsko včera stávkovalo – zastavila se veřejná doprava, odvoz odpadků a veřejnost demonstrovala proti nezaměstnanosti a nepopulárním opatřením, které vláda musela přijmout ve snaze zajistit záchranný úvěr ve výši 78 mld. eur. A to je ještě není jasné, jestli tato pomoc bude poslední – Portugalsko podle nás zůstává horkým kandidátem na další problémy (a potenciálně i další PSI), jelikož úspory ještě dále dusí ekonomickou aktivitu a vyhrabávání z problémů tak bude ještě velice bolestivé a pomalé.

CHP22

Naopak dobré zprávy přišly z USA – index předstihových indikátorů v únoru rostl nejvíce za posledních 11 měsíců a to o 0,7%, zlepšilo se 8 z 10 sledovaných ukazatelů, včetně nových žádostí o podporu nezaměstnanosti, či rostoucích cen akcií. Dále se lepšící situaci na trhu práce potvrdily i minulotýdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti, které klesly o 5tis. na 348tis., což je nejméně od března 2008 a již několik týdnů v řadě potvrzují, že americký trh práce se již pravděpodobně usadil na lepšícím se trendu.

Prezident santluiského Fedu Bullard včera řekl, že by měnová politika Fedu mohla být v bodu obratu a že první zvýšení sazeb by mohlo přijít už na konci roku 2013, tedy o celý rok dříve, než oficiálně slibuje Fed. Výnos desetiletého dluhopisu se ve středu dostal až těsně pod 2,4%, včera se však vrátil mírně pod 2,3%. Podobné výroky však jistě přispějí k tendenci k růstu výnosové křivky. Dolar se drží poblíž 1,32. Náznaky tvrdšího postoje Fedu by mohly dolar podpořit a dostat kurz pod 1,30.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).