Hlavní navigace

Průmysl klesl o 12,5 %, výroba aut odpočívala

Michal Kozub

Průmyslu se v prosinci vyloženě nedařilo. Zakončil rok 2012 neúspěchem a nese si s sebou handicap i do roku 2013.

Doba čtení: 2 minuty

Průmysl zakončil rok poklesem o 12,5 %. Výraznou měrou se na tom ale podílel menší počet pracovních dní, kterých tentokrát bylo o tři méně. Při očištění o pracovní dny se pokles zmírnil, a výsledek průmyslu byl mínus 5,8 procent.  Na prosinec budou výrobci ve zlém vzpomínat pravděpodobně ještě dlouho. 

Zpracovatelský průmysl, klíčová oblast průmyslu, si pohoršil o 13,4 %. Nedařilo se ani jednomu ze sledovaných odvětví, poklesy se pohybovaly v různě velkých intencích od 5 do 30 %

Výroba nejen dopravních prostředků měla doslova černý měsíc. Výroba motorových vozidel, a to znamená hlavně osobních aut, klesla meziročně o 17,7 %. Je to nejhorší výsledek roku 2012. Automobilky využily Vánoc k dočasné odstávce a snížení výroby, aby nemusely vyrábět na sklad. Navíc, i v Česku se výrazně projevuje nižší zájem o nové vozy stejně jako ve zbytku Evropy. Nedařilo se ani výrobcům ostatních dopravních prostředků, kde výroba klesla o téměř třicet procent.

Automobilový průmysl ale není jedinou oblastí, na které stojí česká ekonomika, i když ji zásadním způsobem ovlivňuje. Protože automobilky mají v Česku velkou řadu dílčích dodavatelů, tak omezení výroby aut se logicky dotýká i všech dodavatelů, kteří také musí ubírat na své výrobě.

dan_z_prijmu

Vyhlídky na další měsíce prozatím nejsou nejlepší. Povzbudivé mohou být zprávy z Německa, kde prediktivní indikátory rostou a v dalších měsících by se mohla situace lepšit, přesto v Česku začne ekonomika růst nejdříve v polovině roku.

Stavebnictví pokračuje ve svém trendu, stále klesá

Stavebnictví je v současnosti jeden z nejhůře postižených oborů. Už několik let se mu nedaří vymanit z krize a prosincový výsledek to jen utvrzuje. Tentokrát byl ale meziroční pokles oboru zcela očekávaný. Je to dané prosincem 2011, kdy stavební firmy na poslední chvíli dokončovaly výstavbu bytů, aby nemusely čelit vyšší DPH. Obor tím v roce 2011 uměle vyskočil o 14,5 %. A proto v prosinci loňského roku výsledky nemohly v žádném případě dopadnout lépe. Stavebnictví pokleslo o 17,3 %. Špatná situace je znát i na bytové výstavbě. Firmy začaly stavět jen 1 810 bytů a dokončily jich 4 582.

Našli jste v článku chybu?