Hlavní navigace

Průmysl jako na houpačce, stavebnictví se blíží nule

Michal Kozub

Zahraniční obchod přinesl nadmíru pozitivní výsledek. Stavebnictví už takové naděje nedává a průmysl opět propadl.

Doba čtení: 3 minuty

Zahraniční obchod naznačuje nadějné vyhlídky 

Zahraniční obchod v listopadu přinesl nadmíru pozitivní výsledek. Po zásahu centrální banky na konci září a následně i začátku listopadu koruna dočasně oslabila k euru až na téměř 25,6 Kč. Takový kurz více vyhovoval vývozu a naopak mírně zbrzdil dovoz. Díky tomu vzrostl přebytek zahraničního obchodu, který nakonec dosáhl 35 mld. Kč. To je jeden z největších přebytků roku 2012. 

Vývoz jako takový vzrostl nominálně o 4,2 %, což je v současné době ekonomických problému v Evropě velmi dobrý výsledek. Dal tak zapomenout na velmi špatné září, kdy se vývoz prakticky zastavil. Zachovat si stávající tempo bude ale náročné a exportéři budou pravděpodobně potřebovat pomoc ze strany ČNB v podobě usměrnění kurzu koruny k euru a dolaru. V průmyslu přichází objednávky hlavně ze zahraničí, proto by měl i nadále vykazovat dobré hodnoty. 

Pro Česko jsou životně důležité trhy hlavně v Evropské unii. Proto čím dříve se vyřeší problémy eurozóny, tím rychleji se ekonomika obnoví. Jen minimum českého vývozu jde do zemí, jako je Rusko nebo Čína, takže výpadky poptávky z unie jsou pro exportéry citlivé. 

Stavebnictví bez naděje na zlepšení 

Stavebnictví v listopadu skončilo v červených číslech (-2,7 %, po očištění o pracovní dny o –3,9 %) stejně jako každý měsíc v roce 2012. A v roce 2013 to bude velmi podobné. V současnosti totiž nejsou žádné pozitivní impulsy k tomu, aby se stavební ruch znovu rozproudil. Počty vydaných stavebních povolení jsou stále velmi nízké (-14,1 %) a přestože jejich orientační cena mírně vzrostla, tak nenaznačuje, že by v příštích měsících měl přijít obrat. Pro stavební firmy bude rok 2013 doslova očistcem. Některé menší a střední firmy budou muset zaniknout, nebo aspoň výrazně zredukovat svou velikost. Na trhu stavebních zakázek není dostatečná nabídka pro všechny. 

Přesto je v plánech developerů celá řada projektů, které jen čekají na zlepšení ekonomické situace. Na Ostravsku to je například severní spoj, v Brně čeká na svou šanci obrovský projekt Jižní centrum v čele s novým obchodním centrem Aupark. 

Ani bytová výstavba není schopná pomoci, počet zahájených bytů klesl o 17,6 %. Rekordně nízké ceny hypoték nechávají Čechy naprosto chladné a zájem o nové byty je velmi malý. A zásoba bytů hlavně ve velkých městech je dostačující, proto překotná výstavba prozatím není potřeba a poptávka po nových bytech se vykrývá spíše drobnějšími projekty lokálního významu. 

Průmyslu v listopadu opět padl 

Český průmysl je v posledních měsících jako na houpačce. V meziročním srovnání v listopadu klesl o 3,9 %. Pokud se ale výsledek očistí i o počet pracovních dní, je závěr ještě horší (-6,2 %). Horší čísla se tentokrát projevovala prakticky ve všech oborech a nenašel se žádný tahoun, který by dokázal přivést průmysl k růstu. 

Klíčový pro průmysl je zpracovatelský sektor, konkrétně výroba automobilů a náhradních dílů. Ta tvoří bezkonkurenčně nejvyšší hodnotu. Výroba aut vzrostla meziročně o nepatrných 0,3 %. Jedná se o nevýrazný růst, který prozatím nedokáže přinést  růstová čísla. Ani v prosinci ale neočekávám, že by se situace měla zlepšit vzhledem k tomu, že došlo k rozsáhlým omezením ve výrobě v průběhu vánočních svátků. 

dan_z_prijmu

Zásadně se ale projevila výroba kovů, která klesla o 11,9 %. Ačkoli je to odvětví, které není příliš vidět, je důležitým přispěvatelem k průmyslu i zaměstnanosti. Pozastavení výroby Evrazu v Ostravě se na výsledcích citelně projevil. Výroba byla obnovená až na začátku roku, a proto ani tady nemůžeme čekat lepší prosincová čísla. 

Pesimistický výhled ukazují i nové zakázky, které jdou do průmyslu. Celkově klesly o 2,3 % v součtu domácích i zahraničních. Tuzemské podniky mají mnohem pesimističtější přístup – jejich nové zakázky klesly o 5,5 %, zatímco ze zahraničí o „pouhých“ 0,6 %. 

Našli jste v článku chybu?