Hlavní navigace

Průměrná mzda na druhé historicky nejvyšší úrovni

5. 9. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Průměrná hrubá měsíční mzda dosáhla ve druhém čtvrtletí 27 297 korun. To je v historii domácí ekonomiky druhé nejvyšší číslo.

Ve srovnání s loňským rokem se jedná o nárůst o 3,9 %. Na trhu práce se již v některých oborech začíná projevovat nedostatek kvalifikované pracovní síly. Firmy se tak musí předhánět se svými nabídkami, aby vhodné kandidáty přilákaly. To tlačí mzdy postupně nahoru, přičemž stejný trend by měl pokračovat i ve zbytku letošního roku. Rostoucí mzdy a zaměstnanost na historicky nejvyšších úrovních vylepšují náladu spotřebitelům. Ti jsou pak ochotni více utrácet a přispívají k růstu domácí ekonomiky, který ve druhém čtvrtletí dosáhl slušných 0,9 % mezikvartálně.

Vyšší mzdy se pak odráží i ve vývoji maloobchodních tržeb. Ty však za červenec (po očištění o prodeje automobilů) vzrostly pouze o 1,6 %. Prodeje byly tentokrát nepříznivě ovlivněny o tři dny nižším počtem pracovních dní a také celozávodními dovolenými. Po očištění o počet pracovních dní tržby vzrostly o solidních 5,1 %. V následujících měsících by maloobchodních tržby měly svůj růst opět nastartovat. Ten by pak za celý letošní rok mohl dosáhnout 5,3 %.

Autor článku

Autorka pracuje jako analytik v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).