Hlavní navigace

Průměrná cena ropy se už 2 roky nemění. Proč?

17. 12. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ropa Brent se navzdory nejistým časům obchodovala v posledních letech v relativně stálém rozmezí. Proč tomu tak je a s čím počítat do budoucna?

Ropa Brent se navzdory nejistým časům obchodovala v posledních letech v relativně stálém rozmezí. Stabilní cena ropy by měla zůstat i do budoucna. Odborníci ze Saxo Bank se domnívají, že během nejbližších pár let se ropa Brent bude pohybovat v rozmezí 90 až 125 dolarů za barel.

Během posledních dvou let se ropa Brent stala hlavním měřítkem pro většinu obchodu s ropou a je stále častěji zastoupena v portfoliích investorů. Nedávno byla zvýšena její váha o jedno procento ve dvou nejdůležitějších komoditních indexech – S&P GSCI a DJ-UBS – a to na úkor ropy WTI. Ta má sice stále největší váhu, ale v posledních letech hodně propadla.

Velké pohyby směrem vzhůru měly na svědomí důležité události jako například válka v Libyi v roce 2011 nebo sankce proti Íránu kvůli jeho jaderném programu na začátku roku 2012. Menší dopad pak měly například okrajové výpadky produkce v Súdánu, Nigerii, Sýrii a Severním moři.

Proti těmto obávám z narušení nabídky ropy stojí malý nárůst globální poptávky, protože světová ekonomika stále roste pomalým tempem. Recese v Evropě a jiných oblastech tak působí jako protiváha k růstu ceny ropy, což má za následek několik větších a menších korekcí.

„To jsou hlavní důvody, které zapříčinily téměř nulovou meziroční změnu. V roce 2011 byla průměrná cena 110,75 dolarů za barel, letos je to zatím 110,70.“ říká Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Účto_tip_změny21

Graf znázorňuje rozložení objem obchodů nejblíže splatných kontraktů a to od ledna 2011. Ten ukazuje provázanost s průměrnými cenami. Téměř devět procent všech obchodů bylo v rozmezí 110 až 111 USD a celých 54 % kontraktů bylo v devítidolarovém intervalu mezi 106 a 115.

„Jak můžete vidět, levý konec grafu je protáhlejší než pravý. Jako vysvětlení se kromě jiných nabízí aktivita spekulativních traderů a hedgeových fondů. Spekulanti reagují na pohyby trhu buďto zvýšením nebo snížením své expozice. Toto ilustrují dva vrcholy v horním grafu, které byly následované větším nebo menším výprodejem. Obchodníci byli totiž nuceni vystupovat ze svých ztrátových pozic. Během takového uzavírání dlouhých pozic se cena často dostane na úroveň, která není fundamentálně podložená.“ dodává Hansen.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).