Hlavní navigace

Prudký růst amerických výnosů bere střední Evropě vítr z plachet

24. 11. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Výprodej amerických dluhopisů po vítězství Donalda Trumpa pokračuje. Při představě rozpočtového balíčku zaměřeného na vyšší infrastrukturní výdaje a nižší daně, dosahujícího potenciálně až 1 bilionu dolarů, vstávají dluhopisovým investorům na hlavě vlasy hrůzou.

I když o konkrétních rozpočtových plánech Donalda Trumpa víme zatím pramálo a nejambicióznější předvolební sliby by jen těžko prošly přes republikánský Kongres, dluhopisům to k nastartování výprodejní paniky zatím zdá se stačí. Výnos amerického desetiletého dluhopisu včera poprvé od léta 2015 zdolal hranici 2,40 %.

skoleni_29_6

Růst amerických výnosů (ztráty dluhopisů) se naopak líbí americkému dolaru, který je hodně citlivý především na pohyby kratších sazeb. Tam jsou pohyby ještě dramatičtější než na delším konci křivky.Dvouletá americká sazba vzrostla od zvolení Donalda Trumpa vzhůru o více než 30 bps nad 1,30 % – úrovně, které Amerika viděla naposledy v roce 2009. Není tedy divu, že ve vleku růstu krátkých výnosů sílí americký dolar jako “bodnutý včelou” a je již v blízkosti 1,05 EUR/USD (maxim z uplynulého roku).

Na druhou stranu také není překvapivé, že do defenzivy se dostávají trochu rizikovější měny rozvíjejících se trhů, které v minulosti těžily z nízkých amerických sazeb a politiky “slabého dolaru”. Vyšší sazby a silnější dolar teď vedou k vystupování z dlouhých pozic v těchto měnách, a i proto jsou v defenzivě jak středoevropské měny (zlotý, forint), tak čínský jüan. V Česku to teoreticky může vést alespoň dočasně k menším sázkám na silnější korunu po opuštění intervencí a k nižšímu tlaku na basis swapy a forwardové kurzy koruny. Do jaké míry, ale zůstává otázkou…

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).