Hlavní navigace

Obchodování na zahraničních trzích průběžně kontrolujte

29. 10. 2009
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Obchodování na české burze je neustále pod taktovkou velkých zahraničních burz. Důležitější, než hospodářské výsledky firem zastoupených na BCPP, je sektor obchodovaný na zahraničních burzách a jeho kolísavost. Rozhodneme-li se nakoupit nebo prodat akcie, poslouží nám jako dobré indikátory burzy, na nichž se obchoduje po uzavření a druhý den před otevřením české burzy.

Těsně před uzavřením evropských burz se začíná obchodovat na burzách amerických. Nejdůležitějším indikátorem je pro nás sice Dow Jones index, který lehce kopírují Nasdaq Composite a S&P 500, ale stejně by nás měla zajímat jedna burza ze zemí tzv. BRICu, a tou je brazilská. Indexy však slouží pouze orientačně, my se před nákupem akcií soustředíme na sektor, který nejvíce ztrácí na své hodnotě (energetický, bankovní, textilní, telekomunikační, mediální, developerský) a energetický sektor rozdělíme na společnosti zabývajícími se těžbou uhlí, zpracováním ropy a distribucí elektrické energie. Bankovní sektor rozdělíme na bankovní a pojišťovací služby. Takovýmto rozložením obsáhnete všechny burzovní tituly mimo AAA. Tento titul se chová autonomně.

Zjistíme-li, že některý z titulů výrazně ztrácí, jiný ze stejného podsektoru stoupá a volatilita v ten den ani u jednoho z nich není velká, jedná se pouze o přirozenou korekci, které není třeba věnovat zvláštní pozornost. Dalším důležitým ukazatelem je vývoj předchozích dní. Pokud akcie určité společnosti dlouhodobě stoupaly a nyní klesají, může jít opět pouze o korekci. Jiná situace je v případě, že např. developerské společnosti by dlouhodobě ztrácely. Je nutné brát v úvahu jejich další vývoj. Položme si otázku: Proč klesají a jak klesají? Čtěte více: Naučte se pracovat s vysoce volatilními akciemi a fondy

Je rozdíl mezi tím, že akcie těchto společností klesaly celý týden pozvolna a nyní křivka v průběhu obchodování šla strmě dolů, a tím, že v předchozích dnech akcie prudce padaly, na začátku obchodování spadly o dalších 20 % a skončily se ztrátou 5 %. V prvním případě můžeme počítat s dalšími poklesy a v druhém případě nám křivka napověděla, že bude probíhat krátkodobý vzestup, který využijí velcí hráči k shortu.

Po uzavření amerických burz máme možnost si provést svoji analýzu a další vývoj můžeme sledovat na japonské, čínské a indické burze. Zjistíme, zda se sektory podobají americkému vývoji. Uvědomme si, že u těchto burz se chovají tituly určitých sektorů jinak. Zvláště Čína nekopíruje americký sektor, ale předjímá jeho vývoj. Zatímco např. právě americké developerské společnosti se probírají, země BRICu (Brazílie, Rusko, Indie, Čína) tyto problémy vnímat nemusejí. Podobné téma: Jak porozumět měnovému trhu?

Buďme rychlejší než velcí hráči

Velcí hráči rozhodují o dalším vývoji akcií. Jaké akcie budou klesat nebo stoupat rozhodují právě oni. Trhy se chovají na první pohled nelogicky a analytici je komentují tak, že jsou z toho sami zmatení. Cena ropy stoupá, akcie ČEZu klesají a akcie Unipetrolu stoupají. Cena uhlí stoupne, akcie NWR klesají atd. V tu chvíli nastoupí „experti“ a začnou hodnotit na začátku obchodování, že akcie Unipetrolu budou klesat, neboť stoupá cena ropy a na konci dne, když akcie Unipetrolu stouply, řeknou, že s tímto vývojem počítali, neboť cena ropy stoupá. Mnozí investoři věnují pozornost pouze jádru analýzy, ale to, že tento výrok je nesmysl, už nevidí.

Takovéto analytiky není třeba brát vážně. Většinou to jsou mladí ambiciozní „odborníci“, kteří vše komentují, ale ničemu nerozumějí. Jiná kategorie jsou však světově uznávaní analytici velkých bank a prestižních světových univerzit. Ti tomu, co říkají, rozumějí, ale je nutno jejich výroky ověřovat, zda nejsou záměrně v něčím zájmu zkreslovány. Většinou to tak bývá. Názor, že proti velkým hráčům nemáme šanci, vyplývá právě z toho, že jsme se řídili radami analytiků, které nám velcí hráči podsunuli, nebo jsme propadli náladě na trhu. Pokud známe chování zahraničních trhů, poznáme i jak se zachovají velcí hráči na české burze. Rozhodně zapomeňte na to, že by hodnoty energetických komodit měly vliv na hodnoty akcií energetických společností. Čtěte více: Petr Šimčák: Investor by potřeboval chránit před sebou samým

Hodnoty akcií jsou otázkou nabídky a poptávky

Velcí hráči využívají davové psychózy. Pokud velké burzy hlásí vlnu výprodejů a výrazný propad akcií, investoři, zvláště po nedávných obrovských ztrátách, propadají panice a prodávají i pod cenou, dokud nedojde k prudkým propadům. Udávají záměrně velmi podhodnocené nabídky a zjišťují, na jak nízkou mez mohou jít. Tlačí tímto způsobem cenu dolů, působí to jako blížící se nová krizová vlna. V ten moment je lhostejné, zda se ceny komodit zvyšují nebo snižují, a zda banky vykazují malé nebo velké zisky. Důležitými faktory jsou nabídka a poptávka. U vzestupů je situace přesně opačná.

Propady ani vzestupy netrvají věčně. Jak poznat, kdy propady či vzestupy končí? Pokud při hromadných výprodejích a odkupech je návaznost na velké světové burzy, a pokud je velké množství obchodů po relativně malých objemech, trend bude pokračovat. Jakmile nastávají velké objemy, začíná vlna odprodejů a nákupů a velcí hráči tlačí cenu dolů nebo nahoru. To je moment, kdy je zapotřebí vyčkat do okamžiku, kdy určitý sektor na čínské burze vykáže opačný trend a DJIA Futures a Nasdaq 100, tituly, které udávají směr burze v USA, budou v opačném trendu korespondovat s Hang Seng a Shanghai Composite v Číně. V tomto okamžiku po hromadných odprodejích nakupujte a po hromadných odkupech prodávejte.

skoleni_29_6

Anketa

Do čeho vkládáte většinu svých volných peněz?

Specifikum společnosti AAA Auto

Proč si titul AAA Auto zachovává svoji autonomii? AAA Auto reaguje na potřeby českých zákazníků. Neřídí se stejnými pravidly jako automobilový průmysl ve světě. Ojetá auta vyžadují zákazníci tzv. postkomunistických zemí v daleko větší míře, než zákazníci v USA a západní Evropy. Zatímco automobily našich výrobců jsou hlavně určeny na export, k nám jsou dováženy ojeté automobily. Stejně tak, jak je ale předimenzován automobilový trh na západě, stejně tak je předimenzovaná u nás i v postkomunis­tických zemích síť autobazarů. Je to pozůstatek z období zvýšeného zájmu. V době hojnosti vznikaly nové autobazary a odbyt odpovídal potřebám zákazníků. Autobazary jsou nyní přeplněné a AAA se potýká se stejnými problémy jako jejich konkurence. AAA Auto nebude v nejbližší době vykazovat zisk, ze kterého by bylo možno vyplácet dividendy a volatilita není též zajímavá. Doby prudkého poklesu jsou za námi a vzestup, pokud bude, tak nevýrazný. Ačkoliv nemám oblíbené či neoblíbené akciové tituly a zajímají mě pouze do té míry, kdy je vhodné je nakoupit nebo prodat, musím uznat, že tento titul byl pro mě zajímavý před půl rokem, ale dnes bych ho nikomu nedoporučil na short ani na dlouhodobější investici. Na burze je, dle mého názoru, jen aby zabíral místo. Možná, že mi mnoho investorů za pravdu nedá, ale já to tak vnímám.

A nyní mi dovolte jednu radu na závěr. Pokud po otevření pražské burzy je nálada na trhu v opačném trendu než na světových trzích, nenechte se uchlácholit ekonomickými experty, že je opačný trend daný zájmem nebo nezájmem o určitý titul. Neberte v úvahu ani jakékoliv jejich komentáře. Věřte, že v průběhu dne se trend srovná s ostatními burzami.

Autor článku

Vážím si obecně lidí, kteří v životě něco dokázali a něčeho docílili. Nemám rád zjednodušené a černobílé výklady a primitivní vymývání mozků.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).