Hlavní navigace

Protiklady v EU: Itálie se raduje z levných dluhopisů, Švýcarsku dělá starosti silný frank

14. 9. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

V Evropě je všechno, jenom ne klid. Zatímco Italové mají radost z nízkých výnosů tříletého státního dluhopisu, švýcarské centrální bance dělá vrásky na čele silný frank.

Výnos italského tříletého státního dluhopisu ve včerejší aukci klesl na své téměř dvouleté minimum. Důvodem je trvající pozitivní dopad programu ECB na podporu slabých státních dluhopisů, zvýrazněný středečním rozhodnutím německého ústavního soudu, umožňujícím odstartování záchranného fondu ESM. Itálie také poprvé po více než roce v aukci nabídla patnáctiletý dluhopis. Optimismus ohledně reakce italských a španělských dluhopisů na aktuální úsilí ECB však mírní fakt, že výnosy desetiletých dluhopisů u obou států zůstávají zřetelně nad úrovněmi ze začátku ropu po zahájení programu ECB LTRO.

Švýcarská centrální banka bude pokračovat v bránění maximální úrovně franku k euru na 1,20. Vede jí k tomu jednoznačný negativní ekonomický dopad silného franku na švýcarskou ekonomiku. Centrální banka snížila svůj výhled inflace (na –0,6%) a růstu (z 1,5% na 1,0%), což dále ospravedlňuje její nákladnou akci. Zdůraznila také převažující rizika směrem k ještě slabší ekonomice než je v její základní předpovědi. Momentálně však intervenovat na udržení stanovené hranice, protože se momentálně frank od ní díky nižší rizikové averzi mírně odpoutal. 

Polská inflace v souladu s očekáváním klesla na 3,8 % meziročně. Stále se ještě drží nad horní hranicí pásma (2,5% ±1%). Kvůli tomu si myslíme, že centrální banka v říjnu ještě ponechá sazby beze změny, přestože hodně holubičím směrem naladěný centrální bankéř Bratkowski by sazby nejraději snižoval hned. 

Guvernér maďarské centrální banky Simor dává přednost tomu, aby byla přednostně zajištěna stabilita měny, tedy snižována inflace, před podporou ekonomiky. Měnový výbor centrální banky je však v názoru na její priority hluboce rozdělen. Minulý měsíc byl Simor přehlasován a přes stále vysokou inflaci byly sníženy sazby, aby byla podpořena slabá ekonomika. 

Fed na svém včerejším zasedání rozjel podporu ekonomiky skutečně ve velkém. Zahájil další kolo kvantitativního uvolňování, což trh čekal (my ne), ale jako bonus přidal pokračování operace twist (což by mělo zabránit případným tendencím k růstu dlouhého konce výnosové křivky) a prodloužil závazek nezvedat sazby do poloviny roku 2015. 

školení prosinec - daně a účetnictví novinky 2022

Kvantitativní uvolňování se zaměří čistě na dluhopisy vázané na hypotéky. To má dva účely: Bernanke se jednak zaměří na podporu trhu s rezidenčními nemovitostmi a jednak se vyhne obvinění, že monetizuje státní dluh. Asi největší zajímavostí je otevřenost dalšího kola kvantitativního uvolňování. Fed oznámil, že každý měsíc nakoupí za 40 mld USD hypotečních dluhopisů a k tomu v rámci pokračující operace twist přesune na dlouhý konec výnosové křivky státních dluhopisů 45 mld USD. 

Účinnost operace pak bude posuzovat na jednotlivých zasedáních FOMC a bude je průběžně přizpůsobovat stavu ekonomiky. Odkupovaný objem tak de facto převezme roli jakou měla dříve výše sazeb – tak jako se dříve čekalo zda budou nebo nebudou měnit sazby, tak se bude spekulovat na změny objemu odkupů. Zasedání FOMC toho přineslo tolik, že si to zaslouží speciál, který by měl vyjít ještě dnes dopoledne. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).