Hlavní navigace

Prostor pro růst akcií spíše v Evropě než v USA

22. 5. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Výsledková sezóna se blíží do finále. Z pěti set amerických firem v rámci indexu S&P 500 již svoje výsledky reportovalo zhruba 95 %.

Souhrnné údaje nám však dávají smíšené signály. 72 % společností překvapilo lepším celkovým ziskem a míra tohoto překvapení (měřená průměrnou odchylkou skutečnosti od očekávání trhu) byla nejvyšší minimálně za poslední dva roky. Na druhou stranu však zklamáním byly tržby, kde jsme u více jak poloviny zaznamenali slabší úrovně. To lze vysvětlit tím, že lepší ziskovost byla ovlivněna spíše úspornými opatřeními firem než zvýšenou poptávkou po jejich produktech a službách.

Naproti tomu v Evropě byly výsledky u již reportujících firem o poznání lepší. Vyšší zisky zaznamenalo necelých 60 % a v případě tržeb se jednalo téměř o tři čtvrtiny společností. Míra překvapení je pak nejvyšší za poslední dva roky u obou sledovaných ukazatelů.

Pro nadcházející období zůstáváme opatrní ohledně budoucího vývoje ve Spojených státech. Makroekonomické indikátory v posledních měsících spíše zaostávaly za očekáváními, ať se podíváme na spotřebu domácností, průmyslovou výrobu nebo investiční aktivitu. Do jisté míry negativní roli hraje i silný dolar. Z těchto důvodů je tak prostor pro růst amerických akcií omezený, na druhou stranu určitou podporu jim může poskytnout oddalující se zvyšování úrokových sazeb.

FIN21

Evropským společnostem pomáhá slabé euro, levné financování díky uvolněné měnové politice a rovněž nízké ceny ropy. Zatímco v USA předpokládáme, že ziskové marže jsou již u svého vrcholu, v Evropě tomu tak dle nás ještě není. Jejich postupné zlepšování by tak mělo mít vliv na celkovou ziskovost i růst cen akcií.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).