Hlavní navigace

Prostor pro růst akcií spíše v Evropě než v USA

22. 5. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Výsledková sezóna se blíží do finále. Z pěti set amerických firem v rámci indexu S&P 500 již svoje výsledky reportovalo zhruba 95 %.

Souhrnné údaje nám však dávají smíšené signály. 72 % společností překvapilo lepším celkovým ziskem a míra tohoto překvapení (měřená průměrnou odchylkou skutečnosti od očekávání trhu) byla nejvyšší minimálně za poslední dva roky. Na druhou stranu však zklamáním byly tržby, kde jsme u více jak poloviny zaznamenali slabší úrovně. To lze vysvětlit tím, že lepší ziskovost byla ovlivněna spíše úspornými opatřeními firem než zvýšenou poptávkou po jejich produktech a službách.

Naproti tomu v Evropě byly výsledky u již reportujících firem o poznání lepší. Vyšší zisky zaznamenalo necelých 60 % a v případě tržeb se jednalo téměř o tři čtvrtiny společností. Míra překvapení je pak nejvyšší za poslední dva roky u obou sledovaných ukazatelů.

Pro nadcházející období zůstáváme opatrní ohledně budoucího vývoje ve Spojených státech. Makroekonomické indikátory v posledních měsících spíše zaostávaly za očekáváními, ať se podíváme na spotřebu domácností, průmyslovou výrobu nebo investiční aktivitu. Do jisté míry negativní roli hraje i silný dolar. Z těchto důvodů je tak prostor pro růst amerických akcií omezený, na druhou stranu určitou podporu jim může poskytnout oddalující se zvyšování úrokových sazeb.

zmeny_v_mzdove_uctarne20

Evropským společnostem pomáhá slabé euro, levné financování díky uvolněné měnové politice a rovněž nízké ceny ropy. Zatímco v USA předpokládáme, že ziskové marže jsou již u svého vrcholu, v Evropě tomu tak dle nás ještě není. Jejich postupné zlepšování by tak mělo mít vliv na celkovou ziskovost i růst cen akcií.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).