Hlavní navigace

Prosinec podle očekávání přinesl zhoršení situace na trhu práce

9. 1. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

V prosinci došlo ke zhoršení situace na trhu práce. Průmysl propouští stále více zaměstnanců. Inflace naopak zpomalovala. Jak to bude dál?

Míra registrované nezaměstnanosti vzrostla v prosinci o desetinu procentního bodu nad námi předpokládaných 9,3 %, a meziročně si tak pohoršila o 0,8 procentního bodu. Inflace v prosinci zpomalila z listopadových 2,7 % na 2,4 %. Proti předchozímu měsíci jsme si za zboží a služby připlatili průměrně 0,1 %.

Prosinec podle očekávání přinesl zhoršení situace na trhu práce. Počet uchazečů o zaměstnání se meziměsíčně zvýšil o 7,2 % na více než 545 tisíc. Práci v posledním měsíci minulého roku našlo pouze 11 060 nezaměstnaných, tj. méně než polovina těch, co z úřadu práce odešla. Naopak příliv nových nezaměstnaných na úřady práce se vyšplhal na více než 60 tis.

Průmysl jakožto jeden z významných živitelů domácností propouští stále více zaměstnanců (v listopadu zaměstnanost klesla meziročně o 0,7 %) a prostor pro tvorbu pracovních míst zůstává omezený. Celkově počet volných pracovních pozic klesl v prosinci o necelé 4 tis. na bezmála 34 900, o jedno volné pracovní místo tak bojuje 16 nezaměstnaných (15,63). Rozdíly mezi jednotlivými oblastmi jsou ale značné. Například v okresu Jeseník, či Olomouc je to kolem 90 lidí. Smutným rekordmanem je Havlíčkův Brod, kde na jedno volné pracovní místo čeká 117 nezaměstnaných.

Budoucnost minimálně v prvním čtvrtletí letošního roku ještě není nikterak optimistická. Podle průzkumu společnosti Manpower pouze v jednom ze sledovaných odvětví hodlají zaměstnavatelé nabírat v prvním čtvrtletí 2013 nové zaměstnance. Jde o firmy podnikající v oblasti těžby nerostných surovin, které plánují růst zaměstnanosti o 5 %. Nejhůře si z tohoto pohledu povede doprava, skladování a logistika (-13 %), následovaná maloobchodem (-11 %).

Za celý rok 2012 se míra registrované nezaměstnanosti v průměru pohybovala na 8,6 %. Pro letošní rok očekáváme její růst až k 9 %. Pokud bychom využili novou metodiku, kterou MPSV začne používat od letošního ledna, bude nový ukazatel s názvem Podíl nezaměstnaných osob zhruba o 1,5 – 2 procentní body nižší.

Inflace v prosinci zpomalila z listopadových 2,7 % na 2,4 %. Za celý loňský rok tak spotřebitelské ceny meziročně stouply o průměrných 3,3 % (v roce 2011 o 1,9 %). Ve srovnání s listopadem jsme si za zboží a služby připlatili o 0,1 % více. Na pultech obchodů nejvíce zdražovalo ovoce a zelenina, naopak od čerpacích stanic jsme mohli odcházet s lepším pocitem, když za jeden litr pohonných hmot jsme zaplatili proti předchozímu měsíci o 2,3 % méně. Litr benzinu Natural 95 byl dokonce nejlevnější od prosince 2011 (35,11 Kč). Hlouběji do peněženek jsme nemuseli ve srovnání s listopadem sahat ani kvůli nákupu oblečení a obuvi, kde se projevily předvánoční slevy.

FIN21

V meziročním srovnání zpomaloval růst cen potravin a nealkoholických nápojů, na čemž se podepsala vysoká srovnávací základna z prosince 2011. Stejně tak meziroční dynamika polevila oproti listopadu i ve výdajích za dopravu a v nejsilnějším zdroji inflace, kterým je bydlení, voda a energie.

Pro příští rok očekáváme zpomalení meziročního růstu cenové hladiny, která by se v průběhu roku měla pohybovat kolem 2,7 %.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).