Hlavní navigace

Propad veřejných investic táhne hospodářský růst dolů

17. 5. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
První odhad ekonomické dynamiky ČR v prvních třech měsících na mírné zrychlení v porovnání s posledním čtvrtletím loňského roku. Tehdy ale došlo k výraznému zpomalení kvůli investiční aktivitě ve veřejném sektoru.

První odhad ekonomické dynamiky České republiky ukazuje v prvních třech měsících na mírné zrychlení v porovnání s posledním čtvrtletí loňského roku. V Q4 15 došlo k výraznému zpomalení, které jde vrub propadu investiční aktivity, zejména ve veřejném sektoru. Projevuje se tak konec spolufinancování z loni ukončeného programovacího období 2007–2013. Náběh nového programovacího období je totiž velmi pomalý. Navíc se k problémům v investiční aktivitě kvůli EU fondům přidávají i komplikace s posudky vlivu staveb na životní prostředí tzv. EIA. Zastaralé verze tohoto posudku mají stavby přibližně za 130 mld. CZK a EU zatím nehodlá jejich provedení kofinancovat. Podle ČSÚ v prvním čtvrtletí rostla investiční aktivita pouze mírně. Propad vládních investic tak táhne celkový meziroční HDP dolů. 

skoleni_29_6

Zatímco investiční aktivita tlačila HDP směrem dolů, na druhou stranu působily další složky domácí poptávky. Předpokládáme, že nahoru HDP táhla soukromá spotřeba i spotřeba vlády. Kupní síla domácností se výrazně zvyšuje s tím, jak stoupá zaměstnanost a akceleruje i mzdový růst. V prvním čtvrtletí vzrostla zaměstnanost o silných 1,5 % q/q.  Úbytek investiční aktivity naopak svědčí bilanci zahraničního obchodu, protože většina investičních statků se musí dovézt. Dovozy naopak zvyšuje rostoucí spotřeba, protože i spotřební statiky se do velké míry dovážejí. Na vývozní straně se pozitivně projevuje i slušná zahraniční poptávka, když zejména prodeje aut v Německu a eurozóně  nabírají od začátku roku na obrátkách.

Součástí zveřejnění dnešních národních účtů byla i očekávaná revize historické časové řady. Důvodem je narovnání sezónních faktorů, které byly pokřiveny předzásobením tabákovými výrobky. O tomto tématu jsme psali již skoro před rokem ve speciálním reportu . Na produkční straně se tato revize týká výhradně položky „daně z produktů“ na výdajové straně se koncentruje zejména do tvorby zásob.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).