Hlavní navigace

Prolomení limitů: další stovka milionu tun uhlí a zhruba 40 let těžby pro ČEZ

20. 10. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Vláda včera rozhodla o prolomení limitů u dolu Bílina. Severočeským dolům, (vlastníkem je ČEZ), je tak dle odhadů k dispozici prostor pro získání dalších 100 až 120 milionů tun uhlí a těžba zde bude moci probíhat po dalších zhruba 40 let.

Hlavní události

Vláda prolomila těžební limity u dolu Bílina, jehož vlastníkem jsou Severočeské doly.
Západoevropské akciové indexy by měly na začátku seance mírně klesat.

Na levém břehu Atlantiku budou zveřejněny americké údaje o počtu vydaných stavebních povolení a zahájených staveb za září.

Hospodářské výsledky dnes zveřejní Verizon Communications, Lockheed Martin nebo Harley Davidson.

Obchodování na zámořských trzích

Americký index S&P 500 po většinu včerejšího dne ztrácel, nakonec zakončil s kladnou nulou. Dařilo se především prodejcům spotřebního zboží, jejichž akcie byly podpořeny příznivými výsledky internetových společností Priceline Group nebo Netflix, naopak ani jednu rostoucí akcii jsme neviděli v energetickém sektoru, který odepsal poměrně hluboká necelá dvě procenta. V plusu pondělní seanci zakončil i Dow Jones (+0,1 %) a Nasdaq (+0,4 %).

skoleni_29_6

V Asii se akciové trhy vyvíjely během nočního obchodování smíšeně, v jeho závěru pak nepatrně převažují zisky. Vůbec nejvyšší si z dnešní seance odnáší šenčenský index (+1,9 %), do půl procenta však posílily i burzy v Indonésii nebo Jižní Koreji. Naopak nejhlubší ztráty jsme zaznamenali v Hongkongu (-0,8 %) nebo Austrálii (-0,7 %).

ČEZ

Vláda včera rozhodla o prolomení limitů u dolu Bílina. Severočeským dolům, jejichž vlastníkem je ČEZ, je tak dle odhadů k dispozici prostor pro získání dalších 100 až 120 milionů tun uhlí a těžba zde bude moci probíhat po dalších zhruba 40 let. ČEZ tak získá dostatečné rezervy pro nový blok elektrárny Ledvice, která leží hned u Bíliny. Nicméně podmínkou k posunutí limitů je to, že hnědé uhlí bude v budoucnu směřovat primárně do tepláren.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).