Hlavní navigace

Projeví se na akciích zákaz kouření v restauracích a nové plánované reaktory?

Miroslav Frayer

Nový akční plán jaderné energetiky počítá s výstavbou dvou jaderných reaktorů. Vláda zase schválila zákaz kouření v restauracích. Ovlivní novinky cenu akcií?

Hlavní události

Vláda schválila Národní akční plán jaderné energetiky počítající s výstavbou dalších reaktorů v Temelíně i Dukovanech.

Vláda schválila nový zákon o zákazu kouření, nyní musí projít parlamentem a podpisem prezidenta.
Západoevropské akcie by dnes měly otevřít poklesem.

V USA budou zveřejněny pravidelné čtvrteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti, podstatnější však bude až zítřejší ucelený report z trhu práce. V Evropě pak budou v některých zemích publikovány dílčí předstihové indexy PMI.

Société Générale začala nově pokrývat akcie belgického průmyslového holdingu Ackermans & van Haaren s doporučením nakupovat.

Obchodování na zámořských trzích

Americké akcie ve včerejší seanci nakonec posílily o dvě desetiny procenta, když mezi nejvíce rostoucími tituly se nacházely banky a pojišťovny, které reagovaly na růst amerických výnosů. Naopak ani jedna společnost v rámci sektoru síťových odvětví nezaznamenala vzestup svých akcií a segment jako celek spadl o 1,4 %. Zveřejněné makroekonomické ukazatele vyzněly smíšeně, když ADP report naplnil očekávání, deficit obchodní bilance byl nižší a ISM index zaostal za odhady.

Většina asijských indexů klesá nebo při nejlepším se nachází poblíž předchozích zavíracích hodnot. Nejhůře se daří čínským akciím. Šanghajský index v jednu chvíli ztrácel až téměř 5,5 % poté, co se objevily zprávy, že některé brokerské firmy omezují obchodování na margin v reakci na nedávný razantní nárůst cen akcií. Aktuálně je zhruba o 3,5 % níže. Mezi ojedinělými rostoucími výjimkami dnes můžeme například najít s půlprocentním ziskem jihokorejskou burzu.

cestovko

ČEZ

Česká vláda včera schválila Národní akční plán jaderné energetiky, ve kterém počítá s výstavbou jednoho reaktoru v Temelíně a druhého v Dukovanech, přičemž v budoucnu by na obou místech mohly přibýt reaktory dva. Do konce roku by měla být známa studie o způsobu výstavby a vybraném obchodně investičním modelu. V úvahu přicházejí dvě varianty. Buď nové bloky postaví sám ČEZ, anebo vytvoří konsorcium s vybraným dodavatelem či jiným investorem. Zda se však nové bloky budou vůbec stavět a zda stát bude garantovat návratnost investice, se rozhodne až v roce 2025. Do té doby budou probíhat přípravné činnosti, vyhodnocovat dopady na životní prostředí, povolovací a licenční kroky. Pokud vše proběhne podle plánu, první reaktor v Dukovanech by mohl začít vyrábět v roce 2032, akční plán připouští jeho spuštění v nejhorším případě až v roce 2042. Dle šéfa ČEZ bude každý blok stát zhruba 120 až 150 mld. CZK.
Zprávu považujeme za neutrální a stále platí, že při současné ceně elektřiny, která navíc v posledních dvou týdnech klesla na svoje dno, je výstavba reaktorů bez garancí cen neefektivní a prodělečná. Akční plán počítá s nárůstem ceny v roce 2030 na 70 EUR/MWh ze současných 32 EUR a dalším růstem ke 100 EUR. 

Philip Morris

Vláda schválila zákon o zákazu kouření v restauracích, na koncertech a tanečních zábavách, který by měl platit od počátku následujícího roku. Norma také zakazuje prodej cigaret v automatech a zavádí další opatření na omezení spotřeby tabáku. Od nového roku by se měla kvůli úpravám spotřebních daní dále zvýšit cena krabičky cigaret o 3 až 4 koruny, v dalších dvou letech přijde zdražení o korunu až dvě. Zákon nyní musí schválit poslanecká sněmovna a senát. Podle Hospodářských novin hodlá pro novou legislativu zvednout ruku 103 z 200 poslanců.
Zprávu vnímáme lehce negativně s ohledem na předpokládaný počet příznivců zákona mezi poslanci. Na druhou stranu jsme byli v minulosti svědky mnoha neúspěšných pokusů, výraznější dopad na cenu akcií bychom tak čekali až při jeho definitivním schválení.

Našli jste v článku chybu?