Hlavní navigace

Projeví se na akciích zákaz kouření v restauracích a nové plánované reaktory?

4. 6. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Nový akční plán jaderné energetiky počítá s výstavbou dvou jaderných reaktorů. Vláda zase schválila zákaz kouření v restauracích. Ovlivní novinky cenu akcií?

Hlavní události

Vláda schválila Národní akční plán jaderné energetiky počítající s výstavbou dalších reaktorů v Temelíně i Dukovanech.

Vláda schválila nový zákon o zákazu kouření, nyní musí projít parlamentem a podpisem prezidenta.
Západoevropské akcie by dnes měly otevřít poklesem.

V USA budou zveřejněny pravidelné čtvrteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti, podstatnější však bude až zítřejší ucelený report z trhu práce. V Evropě pak budou v některých zemích publikovány dílčí předstihové indexy PMI.

Société Générale začala nově pokrývat akcie belgického průmyslového holdingu Ackermans & van Haaren s doporučením nakupovat.

Obchodování na zámořských trzích

Americké akcie ve včerejší seanci nakonec posílily o dvě desetiny procenta, když mezi nejvíce rostoucími tituly se nacházely banky a pojišťovny, které reagovaly na růst amerických výnosů. Naopak ani jedna společnost v rámci sektoru síťových odvětví nezaznamenala vzestup svých akcií a segment jako celek spadl o 1,4 %. Zveřejněné makroekonomické ukazatele vyzněly smíšeně, když ADP report naplnil očekávání, deficit obchodní bilance byl nižší a ISM index zaostal za odhady.

Většina asijských indexů klesá nebo při nejlepším se nachází poblíž předchozích zavíracích hodnot. Nejhůře se daří čínským akciím. Šanghajský index v jednu chvíli ztrácel až téměř 5,5 % poté, co se objevily zprávy, že některé brokerské firmy omezují obchodování na margin v reakci na nedávný razantní nárůst cen akcií. Aktuálně je zhruba o 3,5 % níže. Mezi ojedinělými rostoucími výjimkami dnes můžeme například najít s půlprocentním ziskem jihokorejskou burzu.

ČEZ

Česká vláda včera schválila Národní akční plán jaderné energetiky, ve kterém počítá s výstavbou jednoho reaktoru v Temelíně a druhého v Dukovanech, přičemž v budoucnu by na obou místech mohly přibýt reaktory dva. Do konce roku by měla být známa studie o způsobu výstavby a vybraném obchodně investičním modelu. V úvahu přicházejí dvě varianty. Buď nové bloky postaví sám ČEZ, anebo vytvoří konsorcium s vybraným dodavatelem či jiným investorem. Zda se však nové bloky budou vůbec stavět a zda stát bude garantovat návratnost investice, se rozhodne až v roce 2025. Do té doby budou probíhat přípravné činnosti, vyhodnocovat dopady na životní prostředí, povolovací a licenční kroky. Pokud vše proběhne podle plánu, první reaktor v Dukovanech by mohl začít vyrábět v roce 2032, akční plán připouští jeho spuštění v nejhorším případě až v roce 2042. Dle šéfa ČEZ bude každý blok stát zhruba 120 až 150 mld. CZK.
Zprávu považujeme za neutrální a stále platí, že při současné ceně elektřiny, která navíc v posledních dvou týdnech klesla na svoje dno, je výstavba reaktorů bez garancí cen neefektivní a prodělečná. Akční plán počítá s nárůstem ceny v roce 2030 na 70 EUR/MWh ze současných 32 EUR a dalším růstem ke 100 EUR. 

Philip Morris

Vláda schválila zákon o zákazu kouření v restauracích, na koncertech a tanečních zábavách, který by měl platit od počátku následujícího roku. Norma také zakazuje prodej cigaret v automatech a zavádí další opatření na omezení spotřeby tabáku. Od nového roku by se měla kvůli úpravám spotřebních daní dále zvýšit cena krabičky cigaret o 3 až 4 koruny, v dalších dvou letech přijde zdražení o korunu až dvě. Zákon nyní musí schválit poslanecká sněmovna a senát. Podle Hospodářských novin hodlá pro novou legislativu zvednout ruku 103 z 200 poslanců.
Zprávu vnímáme lehce negativně s ohledem na předpokládaný počet příznivců zákona mezi poslanci. Na druhou stranu jsme byli v minulosti svědky mnoha neúspěšných pokusů, výraznější dopad na cenu akcií bychom tak čekali až při jeho definitivním schválení.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).