Hlavní navigace

Produkce ropy v USA klesá, bude to ale stačit?

1. 3. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Poté, co na začátku roku vládla na trhu s ropou velmi špatná nálada, se situace lepší. Saúdskoarabský ministr pro ropu Naimi ale uvedl, že Saúdové rozhodně produkci ropy snižovat neplánují.

Poté, co na začátku roku vládla na trhu s ropou velmi špatná nálada, se situace lepší. Cena barelu ropy v posledních dnech dokonce vyšplhala nad 35 USD/barel a větší optimismus je patrný například i ze spekulativních sázek na další růst ceny. Ty od loňského prosince vzrostly o dvě třetiny.

skoleni_13_10

Jedna z hlavních událostí, jíž je bezesporu setkání “všech důležitých lidí” v ropném průmyslu v americkém Houstonu, však přinesla méně jednoznačné závěry. Ropné býky jistě potěšily informace o tom, že některé ropné společnosti těžící “břidlicovou ropu” v USA ohlásily zastavení frakování (jejich produkce ropy by tak měla přirozeně klesat). Na druhou stranu však posluchače při svém příspěvku příliš nepotěšil saúdskoarabský ministr pro ropu Naimi, který uvedl, že Saúdové rozhodně neplánují snižovat produkci ropy. Sice mezi slovy potvrdil ochotu ke zmražení produkce, ale dodal, že těžaři s vysokými náklady “je musí buď snížit, vypůjčit si hotovost nebo provést likvidaci”.Je nepochybné, že k omezování produkce ropy postupně dochází. To, že těžba ropy v USA bude i nadále klesat, potvrzují každý týden data o aktivitě amerických těžařů. Je totiž zřejmé, že společnosti se budou snažit ze všech sil vyhnout poslední možnosti, kterou nastínil Naimi. Zároveň však platí, že sehnat dodatečnou hotovost není úplně snadné. To potvrzuje například vývoj výnosů dluhopisů ropných společností, které šly v posledních měsících velmi prudce nahoru a žádná z energetických společností se tak například v únoru neodvážila vstoupit na kapitálový trh. Zbývá tak pouze snižování nákladů, které se nevyhnutelně projeví právě i klesající produkcí ropy a to nejen v letošním, ale asi i v příštím roce.

Nabízí se však otázka: A není to málo, Antone Pavloviči? V krátkodobém horizontu asi ano. Stále platí, že přebytek na trhu s ropou by měl zůstat výrazný i ve druhém čtvrtletí. A ten s sebou pravděpodobně sám o sobě přinese i tlak na pokles cen ropy. V horizontu několika čtvrtletí ale situace vypadá z hlediska producentů pozitivněji. Otázkou ale zůstává druhá strana rovnice, tedy vývoj poptávky. Dnešní ranní data z Číny přitom ukazují, že rizika z této strany jsou vysoká.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).