Hlavní navigace

Prodeje stávajících nemovitostí v USA poklesnou

21. 6. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Ve Spojených státech dnes budou zveřejněny pouze květnové prodeje stávajících nemovitostí. Ty by měly mírně poklesnout. V eurozóně i v regionu bude kalendář ekonomických událostí prázdný.

Regionální měny budou sledovat vývoj cen ropy, který byl příčinou jejich včerejších ztrát.

Poloprázdný kalendář slibuje poklidné obchodování

Prodeje stávajících nemovitostí ve Spojených státech podle odhadů ekonomů SG v květnu poklesly o 0,5 %. I tak se ale stále drží na vysokých úrovních. Celkově jsou prodeje domů ve Spojených státech v současnosti na nejvyšších úrovních v pokrizovém období. Na druhou stranu prodeje v některých státech ukazují, že ve druhém čtvrtletí se dynamika prodejů bude postupně zhoršovat a za excelentním prvním čtvrtletím zaostane. Na výraznější pohyby kurzu eura vůči dolaru však dnešní statistika zřejmě stačit nebude.

Na vystoupení amerických centrálních bankéřů dolar příliš nereagoval

Na včerejší vystoupení amerických centrálních bankéřů Evanse a Rosengrena kurz eura vůči dolaru příliš nereagoval. Vystoupení byla totiž v ostrém protikladu. Zatímco holubičího Evanse znepokojují poslední inflační data a s děláním závěrů by vyčkal až do prosince, podle jestřábího Rosengrena představují nízké úrokové sazby pro ekonomiku riziko. Navíc budou podle jeho názoru ztěžovat boj s případnou budoucí recesí. Kurz dolaru vůči euru nakonec za celý den ztratil 0,2 %, když oslabil na 1,112 USD/EUR.

skoleni_20_9

Koruna utrpěla propadem cen ropy

Kurz koruny se včera svezl s ostatními regionálními měnami a oslaboval. Koruna vůči euru ztratila 0,6 %, když v průběhu dne oslabila až na úroveň 26,34 CZK/EUR. Regionálním měnám uškodil výrazný propad cen ropy. Ty poklesly až na 45,6 dolarů za barel, což je nejnižší hodnota od listopadu 2016. Pokles cen komodit se pak odrazil v oslabení kurzu rublu a dále se přelil i na další rozvíjející se trhy.

Maďarská centrální banka včera snížila svůj inflační výhled. V letošním roce podle jejích odhadů dosáhne inflace 2,4 % (původní odhad 2,6 %), v příštím roce pak 2,8 % (původní odhad 3,0 %). Inflačního cíle na úrovni 3 % bude podle ní dosaženo až v roce 2019. Odhad růstu HDP zůstal beze změny (3,6 % v roce 2017, 3,7 % v roce 2018). Klíčovou úrokovou sazbu ponechala centrální banka beze změny na úrovni 0,9 %, sáhla však opět k nestandardním nástrojům měnové politiky. Limit pro vstup komerčních bank do tříměsíční depozitní facility snížila z původních 500 mld. HUF na 300 mld. HUF. V používání nestandardních nástrojů je připravena pokračovat. Maďarský forint reagoval oslabením o 0,3% na 308,9 HUF/EUR.

Autor článku

Autorka pracuje jako analytik v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).