Hlavní navigace

Prodeje stávajících nemovitostí v únoru zřejmě poklesly

22. 3. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Dnes nás čekají pouze data z amerického trhu nemovitostí. Prodeje stávajících nemovitostí zřejmě v únoru zkorigují své mimořádné lednové výsledky a ve srovnání s minulým měsícem o 1 % poklesnou.

V eurozóně i v regionu bude dnes kalendář ekonomických událostí prázdný.

Euro by si své zisky dnes mohlo udržet

Ve Spojených státech budou dnes zveřejněna pouze data z trhu nemovitostí. Lednový index cen nemovitostí zřejmě vzrostl stejně jako v prosinci o 0,4 % m/m. Prodeje stávajících nemovitostí podle ekonomů SG v únoru pravděpodobně o 1,0 % poklesly. Mělo by se však do značné míry jednat o korekci předchozího mimořádně vysokého nárůstu. V eurozóně dnes žádná data zveřejněna nebudou. Euro by si tak mohlo udržet zisky, které se mu podařilo získat během včerejšího obchodování.

Euro nejvýše od listopadu loňského roku

Euro včera vůči americkému dolaru vyšplhalo na nejsilnější úroveň od listopadu loňského roku. Za celý den si připsalo 0,6 %, když posílilo na 1,08 USD/EUR. Optimismus vlil euru do žil výsledek první televizní prezidentské debaty, ve které byl podle průzkumu veřejného mínění nejpřesvědčivější Emmanuel Macron. To zvýšilo naděje na jeho vítězství v prezidentských volbách a zároveň zmenšilo obavy investorů z vítězství Marine LePen.

Britská inflace včera poprvé od listopadu 2013 překročila 2% inflační cíl britské centrální banky, když vyskočila na 2,3 %. Ve směru nahoru překvapila i jádrová inflace. I tak to ale podle ekonomů SG na zvýšení úrokových sazeb v nejbližší době stačit nebude.

Regionální kalendář je prázdný

Kalendář regionálních zpráv je dnes prázdný a ani světový kalendář příliš mnoho impulzů neslibuje. Region tedy zřejmě dnes čeká další den poklidný den.

skoleni_29_6

Konec března se blíží, forwardový trh je neklidný

Kurz koruny zůstal i včera přilepen ke kurzovému závazku. Forwardový trh se snažil oklepat z šoku, který mu v pondělí způsobil prezident Zeman, když prohlásil, že „není vyloučeno, že kurzový závazek skončí možná dříve, než se nadějeme.“ Korekce na forwardovém trhu však byla zatím velmi mírná. Trh se zřejmě začíná obávat, že vzhledem k rostoucí inflaci může centrální banka po konci března přistoupit ke zrušení kurzového závazku prakticky kdykoliv. Meziroční růst cen totiž dosáhnul za únor již 2,5 % a byl tak o 0,4 pb vyšší, než ČNB očekávala ve své únorové prognóze. To potvrdilo náš odhad, že bankovní rada rozhodne o skončení kurzového závazku již ve druhém čtvrtletí letošního roku. Konkrétně na zasedání 4. května, kdy bude mít k dispozici další novou prognózu. Riziko dřívějšího ukončení závazku však stoupá.

Ostatní regionální měny včera velkých změn také nedoznaly. Polský zlotý zůstal prakticky beze změny na úrovni 4,27 PLN/EUR. Podobně na tom byl i maďarský forint, který zůstal na hladině 308,4 HUF/EUR.

Autor článku

Autorka pracuje jako analytik v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).