Hlavní navigace

Prodeje nových i existujících domů v Americe celkem potěšily

24. 5. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

U existujících to bylo sice lehce pod očekáváním, ale nahoru bylo revidováno číslo za březen.

Pohledu na 3m průměr tak potvrzuje rostoucí trend. Nové domy byly v případě března také revidovány nahoru (z 417 na 444 tis.) a dubnových 454 tis. tak předčilo očekávání. Meziročně je to +29 %. Oživení realitního sektoru tak pokračuje solidním tempem a bude i nadále zdrojem růstu americké ekonomiky.

Včera přišla tradiční dávka PMI z různých koutů světa. V EMU lehce potěšilo, kompozitní rostlo o 0,8 bodu na 47,7. Postaraly se o to jak služby, tak výrobní sektor. Německo se po růstu o 0,7 bodu zastavilo jen 0,1 pod padesátibodovou hranicí. Ve Francii zůstaly služby beze změny, ale výrobní sektor rostl skoro o bod na 45,5.

V USA PMI o kousek klesnul (z 52,1 na 51,9), bylo to ale méně než čekal trh (51,2). Index tak zůstává pohodlně v pásmu růstu a je v souladu s tím, že by po slušném začátku roku měl růst HDP ve 2Q o něco zvolnit.

V Číně se výrobní PMI (dle HSBC) dostal pod 50 bodů. Ještě v dubnu tato hranice odolala (pokles z 51,6 na 50,4), květnové měření ale přineslo 49,6.

skoleni_4_3

Dnes bude v Německu hodně sledovaný index podnikatelského prostředí IFO. V posledních měsících sice lehce klesnul, i tak ale zůstává v pásmu konzistentním s růstem průmyslu. Pro květen se očekává stagnace. Po slabších datech za HDP (v Německu bude mimochodem dnes zveřejněno finální včetně struktury) by i ta byla trhy vnímána pozitivně.

V Polsku vychází nezaměstnanost a maloobchodní tržby. My čekáme u tržeb mírný r/r pokles o 0,3 % (v březnu to bylo +0,1 %), trh naopak růst o 1,1 %. Nezaměstnanost by měla díky sezónnímu efektu klesnout. Ať tak nebo tak, pro CB to zřejmě nic nového nepřinese. Pokud se nějakým zázračným způsobem nezmátoří inflace, tak to vypadá na cut minimálně o 25 bodů. Včera zveřejněné zápisky z posledního zasedání potvrdily, že to byla hlavně inflace, která přesvědčila BR, aby sáhla ke snížení. Podle jedné její členky, Globocké, je realistické čekat snížení 2× po sobě a to vždy o 25 až 50 bodů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).