Hlavní navigace

Prodeje nových domů ve Spojených státech by se měly zotavit

26. 10. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Ve Spojených státech bude dnes zveřejněna zářijová statistika prodejů nových domů. Ta by se měla po srpnovém propadu stabilizovat kolem nuly.

V Německu a ve Francii je na pořadu dne pouze důvěra spotřebitelů v domácí ekonomiku. Na výraznější pohyby kurzu eura vůči dolaru to tedy nejspíš stačit nebude.

Méně zajímavá data slibují poklidné obchodování

Ve Spojených státech dnes bude zveřejněn vývoj velkoobchodních zásob za září, index PMI z oblasti služeb a index prodeje nových domů za září. Prodeje nových domů v srpnu propadly o výrazných 7,6 % m/m. V září by podle ekonomů SG měly meziměsíčně o 0,2 % vzrůst. I tak se dnes bude jednat spíše o měně významná data, která kurzem dolaru zřejmě výrazně nepohnou. Ne jinak tomu bude s daty z eurozóny. Spotřebitelská důvěra ve Francii sice zřejmě v říjnu o jeden bod vzrostla na 98 bodů, důvěra německých spotřebitelů si naopak o jednu desetinu v listopadu pohoršila na 9,9 bodu.

Německý Ifo index pozitivně překvapil

Důvěra průmyslníků v německou ekonomiku měřená indexem Ifo v říjnu příjemně překvapila. Dopadla lépe ve všech složkách, a to jak ve srovnání s očekáváním trhu, tak ve srovnání s minulým měsícem. I tak ale euru pozitivní nálada dlouho nevydržela. Vůči dolaru nakonec za celý den ztratilo 0,2 %, když oslabilo na 1,086 USD/EUR. V závěru dne euru pomohl propad spotřebitelské důvěry ve Spojených státech. Ta v říjnu ztratila 5,5 bodu, když poklesla na 98,6 bodu. Trend od června 2015 se však nachází kolem úrovně 98 bodů. Říjnový pokles je tak spíše pouze korekcí výrazného růstu z minulých dvou měsíců.

skoleni_29_6

Ministerstvo financí opět využije mimořádně výhodných podmínek pro financování státu

Kalendář ekonomických událostí je dnes v celém regionu prázdný. Na domácí půdě nás čeká aukce dvou státních dluhopisů. Bude se jednat o 8 miliard tříletého vládního dluhopisu a 3 miliardy korun devítiletého dluhopisu. Ministerstvo financí se bude opět snažit využít mimořádně příznivých podmínek, které na trhu panují díky výraznému přílivu spekulativního kapitálu, který sází na ukončení kurzového závazku ČNB v průběhu příštího roku. Výnosy krátkodobých vládních dluhopisů se stále pohybují v záporu poblíž historických minim a tak se jich vláda za těchto podmínek snaží prodat co nejvíce. V celém posledním čtvrtletí plánuje MF prodat až 80 miliard dluhových cenných papírů. To by byl nejvyšší prodaný objem českých dluhopisů v historii během jednoho čtvrtletí.

Maďarská centrální banka snížila povinnou míru minimálních rezerv

Kromě kurzu koruny, která je stále nekompromisně přibita k hladině kurzového závazku, regionální měny mírně posilovaly. Polský a maďarský forint si shodně připsaly 0,2 % (na 4,3 PLN/EUR a 307,9 HUF/EUR). Maďarská centrální banka ponechala klíčovou 3M úrokovou sazbu beze změny na úrovni 0,9 %. O 10 bb (na 1,05 %) ale snížila horní hranici intervalu pro zápůjční overnightovou sazbu, spodní hranici intervalu ponechala beze změny na úrovni –0,05 %. Zároveň snížila míru povinných minimálních rezerv ze 2 % na 1 %. Centrální banka tak pokračuje ve využívání nekonvenčních nástrojů k uvolňování měnových podmínek.

Autor článku

Autorka pracuje jako analytik v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).