Hlavní navigace

Prodeje nových domů ve Spojených státech by měly vykázat růst

23. 3. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Dnes je kalendář ekonomických událostí poloprázdný. Ve Spojených státech bude zveřejněna pouze statistika prodejů nových domů. Ty by měly po lednovém propadu vzrůst o 6,5 %.

PMI index z oblasti průmyslu ve Spojených státech v březnu vzrostl o jednu desetinu na 51,4 bodu (konsenzus trhu 51,9 bodu). Index cen nemovitostí (FHFA) v březnu stoupl v souladu s konsenzem o 0,5 % m/m. Index mapující průmyslovou aktivitu v okolí Richmondu překvapil růstem z –4 bodů v únoru na březnových +22 bodů (konsenzus 0 bodů).

Index PMI z oblasti průmyslu za celou eurozónu dosáhl v březnu v souladu s tržními očekáváními 51,4 bodu, v oblasti služeb pak vzrostl na 54 bodů (konsenzus 53,3 bodu), kompozitní PMI si polepšil o 0,7 bodu na 53,7 bodu (konsenzus 53 bodů). • Německý Ifo index v březnu ve složce hodnotící současnou situaci vzrostl o 0,9 bodu na 113,8 bodu (konsenzus 112,7 bodu), ve složce očekávání dosáhl 100 bodů (konsenzus 99,5 bodu). Naopak ZEW index ve složce současných podmínek ztratil 1,6 bodu na 50,7 bodu (konsenzus 53 bodů), ve složce očekávání vzrostl na 4,3 bodu (konsenzus 5,4 bodu).

Maďarská centrální banka překvapivě snížila úrokové sazby o 15 bb na 1,2 %.

Poklidné obchodování na trhu s USD/EUR

Společná evropská měna včera nedokázala vytěžit z lepších dat, která přicházela z eurozóny. Lépe dopadl německý Ifo index i PMI indexy. Přesto euro vůči americkému dolaru ztratilo 0,1 %, když oslabilo na 1,12 USD/EUR.

Dnes je kalendář ekonomických událostí poloprázdný. Ve Spojených státech bude zveřejněna pouze statistika prodejů nových domů. Ty by měly po lednovém propadu vzrůst o 6,5 %. V eurozóně bude zveřejněna březnová spotřebitelská důvěra, která podle ekonomů SG bude stagnovat na –8,8 bodech. Ze zástupců ECB dnes vystoupí centrální bankéř Nouy, Lautenschlaeger, a Weidmann. Vystoupení se pravděpodobně ponesou v duchu nedávného zasedání ECB.

Maďarská centrální banka překvapivě snížila úrokové sazby

Kurz koruny proti euru se včera krátce podíval na hladinu 27,05 CZK/EUR. Pak však rychle zkorigoval zpět k úrovním 27,04 CZK/EUR a ve srovnání s pondělním obchodováním skončil beze změny. K zavedení záporných úrokových sazeb se včera vyjádřil člen bankovní rady a pravděpodobný budoucí guvernér Jiří Rusnok. Ten prohlásil, že centrální banka bude v případě nutnosti tento nástroj schopna použít, nicméně není to podle jeho slov něco, co by si přála a co by použila bez většího váhání. Negativní sazby by zavedla jako podpůrný nástroj pro dodržení kurzového závazku, což ale současná situace zatím nevyžaduje.

skoleni_20_9

Maďarská centrální banka včera překvapivě snížila klíčovou úrokovou sazbu o 15 bb na 1,2 %, depozitní O/N sazbu snížila do záporného teritoria na –0,05 %, zápůjční O/N sazbu na 1,45 %. Důvodem byl vývoj inflace, která stále zůstává výrazně pod cílem centrální banky (3 %). Toho podle centrální banky bude dosaženo nejdříve v první polovině roku 2018. Pro dosažení inflačního cíle je centrální banka připravena ve snižování úrokových sazeb pokračovat (další zasedání je plánované na 26. dubna). Forint na snížení sazeb reagoval oslabením o 0,6 % (na 312,7 HUF/EUR), nejslabší hodnotu za posledních šest týdnů. V odpoledních hodinách své ztráty mírně zkorigoval a posunul se lehce pod hladinu 312 HUF/EUR. Polský zlotý se v průběhu úterního obchodování pohyboval v pásmu 4,26 – 4,27 PLN/EUR. Ve srovnání s přechozím dnem skončil beze změny.

V regionu bude dnes zveřejněna pouze polská míra nezaměstnanosti za únor, která by měla stagnovat na lednových 10,3 %.

Autor článku

Autorka pracuje jako analytik v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).