Hlavní navigace

Prodeje aut v USA nejníže od března 2015, aneb Tesla je větší než Ford

4. 4. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Amerika hlásí mizerné prodeje osobních automobilů a to pikantně v situaci, kdy výrobce vozů na elektriku Tesla předstihl v tržní kapitalizaci ikonu výroby automobilů 20. století – Ford.

Amerika hlásí mizerné prodeje osobních automobilů a to pikantně v situaci, kdy výrobce vozů na elektriku Tesla předstihl v tržní kapitalizaci ikonu výroby automobilů 20. století – Ford.

Účto_tip_změny21

Zatímco akcioví analytici budou stále věštit z čajových lístků, zdali je tržní ohodnocení amerického start-upu vyrábějícího auta, která sama řídí a nečoudí, férové, tak si něco povězme o americké ekonomice. Neboť fakt, že prodeje automobilů v USA spadly na více než dvouletá minima, nevypadá úplně povzbudivě. Na druhou stranu, kdybychom se měli řídit jiným ukazatelem amerického průmyslu, který byl v podobě indexu podnikatelské nálady ISM rovněž zveřejněn včera, tak situace nevypadá vůbec zle – ba naopak. Problém je, že indexy jako je ISM či třeba spotřebitelská nálada, které jsou v USA aktuálně také velmi silné, reprezentují “jen” měkká data v podobě optimismu či pesimismu podnikatelů, resp. spotřebitelů.Tvrdá data, jako jsou třeba prodeje aut anebo včera zveřejněné výdaje ve stavebnictví, tak růžově nevypadají a ukazují na to, že růst je stále relativně podprůměrný.

Neboli, v jistém smyslu čelí největší ekonomika světa určité divergenci mezi relativně optimistickými očekáváními a tvrdou realitou, jež ukazuje na to, že nedochází k nijak dramatickému zahřívání ekonomiky. I proto budou kriticky důležitá “tvrdá” data z amerického trhu práce za měsíc březen, která budou zveřejněna v pátek odpoledne. My prozatím odhadujeme, že tempo tvorby nových pracovních míst se výrazně zpomalilo, avšak nemělo by jít o žádnou tragédii (viz Stopař: http://bit.ly/2ofPWXN). Pokud by však tvorba nových míst zpomalila (např. na polovinu) a třeba i mzdy (meziměsíčně) stagnovaly, tak to může vést globální trhy opravdu k výraznějšímu zamyšlení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).