Hlavní navigace

Prodej elektráren ČEZ: Vysoká hra nervů pokračuje

12. 11. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Společnost ČEZ údajně obdržela jen jednu obnovenou nabídku na koupi elektráren. Ve hře přitom možná ale zůstávají dva zájemci.

Akciové trhy

Akciové trhy v poslední době s železnou pravidelností střídají růstové a poklesové týdny. To platí již sedmý týden v řadě, přičemž je ovšem také zajímavé, že zpravidla jsou poklesové týdny silnější (větší poklesy) než týdny růstové. Investoři jsou od volby (staro)nového amerického prezidenta nervóznější, i když si nemyslíme, že za to může pouze a jen nové čtyřleté období pro Barracka Obamu. Každopádně nutnost vyřešení tzv. „fiskálního útesu“ se blíží, o čemž svědčí i naplánovaná první schůzka představitelů Demokratů i Republikánů s Obamou právě k tomuto tématu. Nový prezident o nutnosti vyřešit fiskální útes hovořil také ve svém prvním povolebním oficiálním projevu.

Asie

Asijské trhy nový týden začaly poměrně různorodě – zatímco japonský index Nikkei klesl o téměř procento, čínské akcie půl procenta přidaly. Příčinou toho prvního bylo mimo jiné horší než očekávané HDP za třetí kvartál (-3,5% y/y vs. oček. –3,4%, nižší export i domácí spotřeba) a vzhledem k tomu, že i v posledním čtvrtletí se očekává propad HDP, japonská ekonomika se už potřetí od roku 2008 technicky ocitne v recesi.

skoleni_8_6

Evropa

Evropský trh začíná nový týden bez větších změn, německý DAX začíná s nulovou změnou oproti pátku na 7160 bodech.

ČEZ

Společnost ČEZ dle E15 obdržela pouze jednu obnovenou oficiální nabídku na koupi elektráren Chvaletice a Počerady a to od EPH. Druhý vážný uchazeč, kterým je Czech Coal, svoji nabídku oficiálně neprodloužil (ČEZ požadoval prodloužení do 9.11. s platností do konce roku), pouze oznámil, že je připraven o koupi elektráren i nadále jednat. To je určitá změna oproti pátečním informacím, z nichž nepřímo vyplývalo, že Czech Coal novou nabídku podal. Mluvčí ČEZ reagovala pouze tak, že společnost nehodlá proces prodeje elektráren zastavit, ani pokud v tendru zůstane jen jediný uchazeč. Vysoká hra nervů tak i nadále pokračuje a nesporně se bude vyostřovat. Již několikrát jsme na tomto místě psali, že obě strany (tj. ČEZ i Czech Coal) musí mít eminentní zájem na dohodě, resp. bez účasti Czech Coal je téměř nemožné, aby ČEZ dostal adekvátní nový kontrakt na uhlí pro obě výše zmíněné elektrárny. Pro ČEZ je z pohledu vyjednávání o prodeji těchto elektráren klíčové, zda se mu podaří prodat Dětmarovice a tento prodej uspokojí požadavky EK. Pokud tomu tak bude, vyjednávací pozice ČEZ se výrazně zlepší (nebude pod regulatorním tlakem elektrárny prodat s logickým pozitivním vlivem na prodejní cenu).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).