Hlavní navigace

Názory k článku Proč se bojí investoři deflace?

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 10. 1. 2014 15:57

  jindra (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Centrální banky natisknou hory nekrytých peněz, komerční banky utratí tyto papírky za dluhopisy států, které už tak mají hluboko do kapsy, státy získané prostředky použijí na uplácení voličů, kteří to pak částečně zaplatí vysokými daněmi. Občané nadávají ale volí ty, kteří nejvíc naslibují. Asi by dnes nešlo aby byla měna kryta majetkem ale jaký má tento kolotoč vztah k reálné ekonomice? Není mi také zcela jasné, jakou formou se nové peníze dostanou do bank. Možná už by bylo lepší, kdyby se rovnou rozdaly občanům, jak navrhují někteří ekonomové.

 • 11. 1. 2014 10:26

  Vaclav Havlik (neregistrovaný) ---.grepnet.cz

  Vetsina ekonomu vubec nechape, o cem pise. Centralni banka zadne penize netiskne, aby je nasledne davala nejake obchodni bance.

  Ekonomie je jediny lidsky obor, kde staci, aby se ekonom prihlasil k nejakemu *smeru*, bez ohledu na to, zda tento smer se kryje s realitou. Prikladem je napr. exogenni teorie penez, *teorie* okolo penezniho multiplikatoru atd.

  Kdyz se clovek podiva do ucebnic VSE (autor Robert Holman), najde tak tech nesmyslu plno.

 • 10. 1. 2014 21:51

  Vaclav Havlik (neregistrovaný) ---.grepnet.cz

  Vazena pani Moravcova,
  mohla byste prosim vysvetlit, co nazyvate *hnijici bilanci* (zacatek 2. odstavce)?

  Narazite asi na kvantitativni uvolnovani, ze ano, protoze pisete o centralnich bankach v mnoznem cisle a QE centralni banky nyni provozuji.

  Centralni banka behem QE kupuje mj. dluhopisy mj. od obchodnich bank. A tehdy v ucetni bilanci obchodni banky ubudou v aktivech dluhopisy a pribyde likvidita (zustatek na rezervnim uctu u centralni banky), ktera je urocena podobne jako dluhopisy. Neboli se v (ucetni) bilanci nezmeni (skoro) nic.

  Takze jeste jednou, cemu rikate *hnijici bilance*?
  Dekuji za vysvetleni.

 • 13. 1. 2014 11:03

  cml11 (neregistrovaný) 62.209.192.---

  Od komerčních bank jsou nakupovány pohledávky, u kterých lze počítat se ztrátou jejich nominální hodnoty. Neboli centrální banka vydává peníze za nákup dluhu, který z podstatné části nikdy nebude splacen. Nedobytné pohledávky se v bilanci později přecení a odepíší. Pokud se to děje v režii centrální banky, pak se nic neděje. Ta si potřebný peněžní objem na vyrovnání bilance podle potřeby "vygeneruje". A v tom je celý vtip.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).