Hlavní navigace

Proč (ne)začít obchodovat na pražské burze

8. 4. 2008
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Obchodování na Pražské burze je přijímáno s trpkým úsměvem. Malé množství titulů nemotivuje investory k vyšší aktivitě. Ale i přesto má pražská burza své výhody, které mohou motivovat právě k obchodování přes ni.

Od okolí se moc nelišíme…

Zájem o obchodování na pražské burze vděčí hlavně několika faktorům. České republice se ekonomicky velmi dobře daří, což je pochopitelně inspirativní pro investory. Významný vliv má i peněženka Čechů, ta je v průměru tlustší, než v předchozích letech. Přestože to není moc vidět, jsme bohatší a tak většina majetnějších občanů začíná pokukovat po dalším zhodnocování volných aktiv. V poslední řadě je stabilní příliv investičního kapitálu ze zahraniční. Když se podíváme ke svým sousedům, popisované faktory najdete i v Polsku a Německu.

… až na žalostný počet titulů

Smutnou kapitolou je však počet emisí na pražské burze. Tady máme co dohánět a oproti polské burze jsme ve značném zpoždění. Podobně se vyjadřuje i Jan KorbbrokerJet České spořitelny, kterého jsem za server Měšec.cz požádal o komentář k problematice: Pražská burza se liší se ve výrazném zaostávání v oblasti umisťování nových emisí, kde jednoznačně vítězí větší polská burza. Pražská burza se v tomto ohledu snaží hledat nové cesty pro zvýšení aktivity, ať už umísťováním investičních derivátů, pákových certifikátů nebo uvedením obchodování s futures. Jenže na tyto produkty je těžké nalákat české investory, protože ty lze najít i v zahraničí a s mnohem lepším přístupem. Z pohledu investičního zájmu jde spíše o okrajový segment, jelikož obdobné produkty lze, snad s výjimkou futures, nakoupit na jiných likvidnějších burzách, potvrzuje Jan Korb.

Najdeme výhody pražské burzy?

Malý počet titulů a spíše nudná atmosféra naší burzy klade otázku, zda má vůbec smysl přemýšlet o obchodování s pražskou burzou, navíc, když v době online obchodování můžete od počítače obchodovat bez omezení.

Snažil jsem se na problém pražské burzy dívat pozitivně a několik výhod jsem našel. Pro domácího investora, zvláště začátečníka, je často velkým problémem neznalost trhu a jazyková bariéra. Obojí v případě pražské burzy odpadá. Informace jsou nejenže dostupné v češtině, ale hlavně vzhledem k malému počtu titulů není složité zvláště v době internetu vyhledat všechny dostupné informace o obchodujících subjektech. Na pražské burze se obchodují tituly, které mají jednoznačnou návaznost na domácí prostředí, navíc jsou často a detailně sledovány domácím zpravodajskými agenturami, rozebírá výhody Jan Korb, navíc, výkazy a zveřejňované údaje jsou v českém jazyce a snadno přístupné. 

Mezi další výhody patří stále posilující koruna. V zahraničí se obchoduje v cizích měnách, takže kromě směnných poplatků je zde vyšší kurzové riziko. To může být další výhodou. Když česká koruna oprávněně posiluje, tak se v případě růstového vývoje domácího akciového trhu stávají domácí tituly vhodným prostředkem pro investici zajištěnou proti kurzovým ztrátám, které je nutné podstoupit v případě investic na zahraničních trzích, ukazuje další úhel pohledu Jan Korb.

Koupit akcii je snadné

Častým problémem začínajících investorů jsou obavy z obchodní transakce. Koupit akcii mnoha lidem připadá natolik složité, že pojem investování je pro ně hotové tabu. Přitom koupit akcii zvládne každý, kdo umí přes internet poslat příkaz k úhradě do banky. Že není nutné bát se investování přímo na burzovních trzích, ukazuje i Jan Korb: Samotná realizace obchodů je to nejsnadnější na celém investičním procesu. Po zvolení makléřské společnosti, nejlépe s vlastní internetovou aplikací pro zadávání pokynů, může investor realizovat nákupy a prodeje od jednoho kusu až po neomezené množství počtu akcií. Klíčem pak zůstává výběr investičního instrumentu – zde lze využít rady makléře, případně se řídit vlastním úsudkem. A na výběr je zde opravdu hodně možností. Podobně jako v případě bank mezi sebou soupeří i jednotlivé makléřské společnosti, a dnes můžeme napočítat desítky profesionálních firem, které nabízejí online obchodování. Situace bude ještě zajímavější, až nabídku obchodování na burzách do svého portfolia dostupných služeb nabídnou i banky. Zatím jejich prostřednictvím lze online obchodovat spíše s podílovými fondy.

skoleni_20_9

Trpělivost růže přináší

Akciový trh láká příležitostmi k vysokým ziskům, ale právě první měsíce tohoto roku ukázaly i reálné možnosti vysokých ztrát. Pomyslná ztráta je častou bariérou pro většinu začínajících investorů. Nikoho totiž nebaví se rozloučit s těžce vydělanými penězi. Investovat se dá začít s i s málem, stačí jen vyčlenit malý balíček financí, které lze obětovat. Pro začínajícího investora by mělo obecně platit, že by měl vždy používat prostředky, se kterými může zaznamenat kromě zisků také ztráty. Vzhledem k riziku spojenému s investováním a zároveň se značným ziskovým potenciálem akcií se u investování jedná o značnou psychologickou zátěž, zvláště v případě, když investor očekává snadný a rychlý zisk, ukazuje správné myšlení začínajících investorů Jan Korb.

Mezi další doporučení pak patří sledování klíčových trhů (USA, Japonsko, Německo), jejichž vliv se promítá i na naší burze. Vyplatí se podávat pokyny s pevnou limitní cenou, nikoli tzv. market pokyny. Rovněž je potřeba důsledné dodržování stop loss úrovně, to jsou pokyny, které automaticky uzavřou pozici v případě jejího ztrátového vývoje. A především se obrňte trpělivostí a dostatečným časovým horizontem pro investování.

Anketa

Obchodujete na pražské burze?

16 %
19 %
31 %
34 %
Odpovědělo 112 čtenářů.

Autor článku

Autor pracuje jako pojišťovací poradce.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).