Hlavní navigace

Proč německý odklon od jádra zdraží i českou elektřinu?

14. 6. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Zavržení jaderné energie v Německu potrestá i českou peněženku. Podraží elektřina a ze změny se budou radovat jen energetičtí giganti.

Německo minulý týden oznámilo odklon od jaderné energetiky. Tamní vláda rozhodla, že nejpozději do roku 2022 země uzavře všechny jaderné elektrárny. Zároveň německý ministr životního prostředí Norbert Röttgen oznámil, že sedm nejstarších německých reaktorů a jaderná elektrárna Krümmel, které jsou kvůli nehodě v japonské Fukušimě od března v nemilosti, už svou činnost neobnoví.

Vláda se zároveň dohodla na tom, že bude udržovat jeden ze starších reaktorů jako rezervu pro případ, že by Německo v budoucnu nemělo v zimě dostatek energie z obnovitelných zdrojů a tuhých paliv. Rozhodnutí vlády ještě musí schválit parlament.

Podle agentury ČTK vyrobily v loňském roce německé jaderné elektrárny 133 012 gigawat­thodin elektrické energie, což představuje zhruba 27 % veškeré vyrobené elektřiny v Německu. Šéf společnosti ČEZ Martin Roman už uvedl, že s odklonem Německa od jádra firma plánuje Německu dodávat více energie. Čtěte více: Porovnali jsme dodavatele elektřiny. Vyberte si levnějšího 

 Že nebude cesta novým směrem úplně jednoduchá, přiznala minulý týden i kancléřka Angela Merkelová. Ta uvedla, že Německo bude muset postavit dvakrát více elektráren na fosilní paliva, než se předpokládalo. Bude tak zase o něco těžší dodržet stanovené cíle ve snižování emisí skleníkových plynů. Podle listu The Wall Street Journal Europe ekologové nepřipouští, že by to bylo možné.

Co na to česká peněženka?

A proč by měl mít tento krok vliv také na české peněženky? Protože trh ve střední Evropě je dobře propojený a změny v Německu se tak promítají i do cen v ČR.  Pokud bychom chtěli mít ceny výrazně jiné než v Německu, musel by se trh s elektřinou reregulovat, uvedl pro server Měšec.cz Petr Bártek, analytik z České spořitelny.

Jaderná energetika je na rozdíl od ostatních variant, jakými jsou uhlí, plyn nebo topné oleje, s přehledem nejlevnější z hlediska výrobních nákladů. A není potřeba ani emisních povolenek.

Pokud Německo dopustí výpadek zdroje, který činí téměř třetinu veškeré výroby elektřiny, bude nutné tuto díru záplatovat. Odstavené jaderné zdroje může nahradit jenom vyšší zapojení tepelných elektráren na uhlí a plyn a jejich vyšší výrobní náklady při současné poptávce zatlačí na růst cen elektřiny, vysvětlil Petr Sklenář, hlavní ekonom společnosti Atlantik, finanční trhy. Čtěte také: Šest největších chytáků dodavatelů elektřiny a plynu

Protože je německá ekonomika pro své blízké okolí ekonomicky dominantní, odrazí se změny na českých cenách kvůli dovozu a vývozu elektřiny. V celkové celoroční bilanci elektřinu do Německa vyvážíme, ale v některých případech (např. chladnější zima) ji naopak dovážíme. Vzájemné toky elektřiny tedy ovlivní i cenu elektřiny v ČR, dodal Sklenář.

Giganti se radují

Na rozdíl od našich peněženek, radovat se z opatření může společnost ČEZ. Kromě zvýšené poptávky  po produkované elektřině bude právě vyšší zájem o její elektřinu důvodem, proč ji zdražit. Slibně rozjetá německá ekonomika má ekonomicky a technologicky pouze dvě reálné možnosti, jak nahradit jadernou energetiku. Nepopulární fosilní a relativně drahé větrné elektrárny ve spojení s plynem jako záložním zdrojem. Důsledkem tohoto přechodu bude pravděpodobně vyšší cena elektřiny v regionu, z čehož by mohl profitovat například český energetický gigant ČEZ nebo těžební společnost NWR, potvrdil serveru Měšec.cz  Radek Budka, analytik společnosti Conseq. Čtěte také: Elektřina zdražuje. Víme o kolik

Náhrada chybějících kapacit jinými stabilními zdroji povede ještě k dalšímu zdražování, jak potvrdil i Bohumil Trampota, analytik ze společnosti Atlantik, finanční trhy: Náhrada jinými zdroji bude mít za následek růst cen uhlí, plynu a emisních povolenek. Obě zmíněné elektrárny znečišťují na rozdíl od jaderných životní prostředí.

Investiční poradna – ptejte se profesionálů

Rozhodnutí nepodpoří ani ekonomiku

Negativní dopad bude mít odklon od jádra také na tamní i českou ekonomiku. Pokud se totiž zdraží tak základní vstup, jako je elektřina, budou mít firmy rázem vyšší náklady, které – zejména v průmyslu – budou komplikovat činnost, nemluvě o tom, že budou promítány do vyšších cen koncovým spotřebitelům.

I kdyby se s těmito problémy potýkaly jen německé firmy, znamenají komplikace i pro nás. Naše ekonomika je totiž na německém hospodářství značně závislá. Je jejím hlavním obchodním partnerem, cílem vývozu a růst či jeho zpomalení se se zpožděním projevuje většinou také na české ekonomice.

skoleni_20_9

I tepelné čerpadlo se dá považovat za obnovitelný zdroj. Vyplatí se vám? Odpověď hledejte v článku: Tepelné čerpadlo: vyplatí se do něj investovat?

České jádro v bezpečí

S odklonem Německa od jaderné energetiky se dá také očekávat stupňování politického tlaku i na Českou republiku. Německo se tak může stát dobrým partnerem Rakouska, které už nějaký čas bojuje za odstavení českých jaderných elektráren.

Následování a zanevření na jadernou energetiku v Čechách se ale neočekává a nepředpokládají ho ani sami analytici. Nemyslím si, že by se v současné době ČR bez jaderné energie obešla. Pokud by došlo k odklonu od jaderných elektráren i u nás, pak by zdražení bylo výraznější, ale je to jen čirá spekulace, řekl serveru Měšec.cz Petr Gapko, analytik GE Money Bank.

Autor článku

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz. Příležitostně píše pro magazín Reportér.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).