Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Proč mají ženy nižší důchod? od D - Muži mají vyšší důchod také proto, že vykonávají...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 6. 6. 2019 11:09

  D (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Muži mají vyšší důchod také proto, že vykonávají fyzicky namáhavé práce, kde je vyšší plat. A za socializmu to bylo hodně znát. Muži jako horníci, slévači, bagristé, měli mnohem vyšší platy, než ženy pracující v kancelářích či jako zdravotní sestry, učitelky nebo uklízečky. A také se častěji muži dostanou na vedoucí pozici, kde je zase vyšší plat. Ženy, které mají děti většinou pospíchají domů obstarat domácnost, děti a i staré rodiče. Nemají čas ani náladu vysedávat v práci od nevidím do nevidím a jezdit na pracovní cesty.

 • 6. 6. 2019 13:47

  S V O B O D A (neregistrovaný) ---.centrio.cz

  To je jednoduché.
  Kdo bere malé platy? Prodavačky. Učitelky (na to, že to jsou vysokoškolačky). Atd...
  Kdo bere velké platy? Bankéři. Programátoři. Analytici. Ale třeba i dělníci ve Škodovce. Ale jaké je mezi nimi procento žen? Zato mezi těmi prodavačkami, uklízečkami i učitelkami to bude tak 90%.

  Ženy vydělávají méně (často z objektivních důvodů). Pracují kratší dobu (starají se o děti, později o prarodiče a rodiče). Navíc penzi čerpají delší dobu (čili by se jim ty odvedené peníze měly rozdělit na to delší období).

  Na druhou stranu: ve většině případu se žena o děti, rodiče a prarodiče stará proto, že se na tom dohodla s manželem. Stejně tak dělat na půl úvazku jde po dohodě s manželem (aby jí zbylo dost času na děti a domácnost). Nakonec i dělat učitelku jde většinou po dohodě s manželem - protože kdyby nebyla učitelkou, ale finanční poradkyní, neměla by ročně 3 měsíce prázdnin ve stejný čas, jako je maj děti - takže by ty děti neměl kdo hlídat.

  Je to tedy o nějaké dohodě. Pokud manžel chce, aby žena dělala méně náročné povolání, kde bude mít víc času na rodinu a domácnost, tak součástí té dohody by mohlo být, že jí to manžel bude nějak finančně kompenzovat. Samozřejmě pokud si pak (když jsou děti již vychované) v 50 letech najde třicetiletou milenku a manželku odkopne a ona pak v penzi živoří, je to svinstvo.
  Ale na to by lidi měli myslet a ošetřit to například v předmanželské či manželské smlouvě. Proč to má řešit stát? Za peníze, které sebere "nevinným". To samé s tím, jak Maláčová chce, aby stát samoživitelkám platil alimenty. Sorryjako. To ony si toho manžela vybraly (zjevně špatně). Proč za to mám nést důsledky já a platit jim přes daně alimenty?

  Lidi se chovají tak nezodpovědně, jak jim stát umožní. Čím pohodlnější sociální peřinka, tím menší motivace se chovat zodpovědně.

 • 7. 6. 2019 14:00

  Ela (neregistrovaný) 89.29.49.---

  Samoživitelky sem natahejte. Ale když už jste toto téma načal, tož vězte, že samoživitelky si vybraly manžela stejně špatně jako vdovy, ne? Proč stát vdově nebo vdovci kompenzuje ztrátu manžela a dětem, jejichž rodič se vyhýbá povinnosti hradit výživné, neposkytuje pomoc? Co lidi žere na tom, že stát chce sám vymáhat po povinném rodiči-neplatiči jeho povinnost a kompenzací jím zanedbávané povinnosti nepoškozovat jeho děti, to nepochopím. Vždyť děti vyrostou, zapojí se do systému - a jsme zase u důchodů a odkud na ně vzít; pokud prožijí dětství v nouzi, ponižování, šikaně... mohou spíše systému přitížit. Jinak souhlas, současný přebujelý sociální systém jen kazí lidi. Chtěli jsme kapitalismus, tak ho máme. Teď si ale musíme zvyknout, že nemůžeme mít vše, co soused nebo bývalý spolužák. Ale garanci důstojného života pro každého svého poctivě pracujícího občana by měl ohlídat opravdu stát. Kdo jiný?

 • 10. 6. 2019 21:05

  VlK (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Vdovy a samoživitelky si vybrali stejně špatně?
  Vdovy se předtím mohou předtím než se stanou vdovy pojistit, pojištění na smrt je relativně levně. Většinou se vdovou stane kvůli vnějším okolnostem, pokud je to z důvodu mezi nimi, je to ve výlukách - vražda.
  Pojištění pro samoživitelky neznám. Možná to bude tím, že to riziko je zaprvé značně falšovatelné a také hodně záleží na obou partnerech.
  Ne, není to to samé, není to stejné riziko.
  Pokud k samoživitelkám někoho přirovnat (dle rizika) tak je to k vdovám-vražedkyním...

  garanci důstojného života pro každého svého poctivě pracujícího občana by měl ohlídat opravdu stát. Kdo jiný?
  kdo jiný? Co např. ten "poctivě pracující"? Kdo jiný? Kdo jiný má větší motivaci se o sebe starat?

  Ne nemáme kapitalismu. Má socialismus, který zamrzl při cestě ke kapitalismu a pomalu se vrací do socialismu.

 • 13. 6. 2019 8:40

  Ela (neregistrovaný) 89.29.49.---

  Ehmmm, bavíme se o důchodech. S V O B O D A (neregistrovaný) ---.centrio.cz napsal: "To samé s tím, jak Maláčová chce, aby stát samoživitelkám platil alimenty. Sorryjako. To ony si toho manžela vybraly (zjevně špatně). Proč za to mám nést důsledky já a platit jim přes daně alimenty?"
  V návaznosti na tento příspěvek a tedy v této souvislosti padl můj příměr na to, že vdovy si vybraly stejně špatně jako samoživitelky, tj. oběma "odešel" manžel dříve, nepřežil je. Jenže vdovám (i vdovcům) stát vyplácí vdovský/vdovecký důchod a postoj k samoživitelkám je +- totožný u celé společnosti s tím, co uvedl S V O B O D A (neregistrovaný) ---.centrio.cz. Přitom nejde o výlučný problém těch žen, ale zejména jejich dětí a viníkem jsou jejich otcové. To jsou ti šmejdi hodní společenského opovržení. Přesto z neznámých důvodů jsou opovrženíhodné samoživitelky. Až jednou tyto opovrhované samoživitelky začnou odkládat děti ke "kontejnerům", protože takto to udělali i jejich otcové, možná společnosti dojde jak se chová.
  ;-) Jak ale k tomuto závažnému tématu přiřadit váš příspěvek o pojištění a vdovách-vražedkyních, netuším.

  Pokud jde o garanci důstojného života pro každého svého poctivě pracujícího občana, opět jste mimo mísu. Zrovna včera vyšel příspěvek s názvem "Polovina lidí nevydělá na důstojný život, nemá na dovolenou ani tramvajenku". Já si této skutečnosti všimla již o několik let dříve a proto jsem o tom psala např. zde ve svém příspěvku výše ze dne 7.6.2019. - a o to mi jde. V téhle republice žijí lidé, kteří si na důstojný život nevydělají ne proto, že by se vyhýbali práci. Považuji za elementární slušnost, že vyspělý demokratický stát se bude těmto excesům věnovat s vážností tomu odpovídající.

 • 13. 6. 2019 11:18

  Pavel (neregistrovaný) 85.163.13.---

  Ona je ovšem otázka, co je to důstojný život. Podle mě žije důstojně ten, kdo si dokáže vyděla na základním životní potřeby aniž by musel žebrat. A dovolená mezi základní životní potřeby zcela jistě nepatří.

  Pak je také dobré si uvědomit, že v současné době žebrání dostalo institucionali­zovanou podobu ve formě pobírání sociálních dávek. A tedy že příjemce sociálních dávek = žebrák.

  A také je dobré si všimnout, jak moc lidí chce více a větších sociálních dávek - tedy jak moc sami touží po tom žít nedůstpojně.

  Dnes lidem vůbec nezáleží na tom, jestli žijou důstojně, oni chtějí jen žíl lépe než soused, a je jim naprosto fuk, jakými nedůstojnými způsoby toho dosáhnou.

 • 13. 6. 2019 14:50

  Ela (neregistrovaný) 89.29.49.---

  Pavel (neregistrovaný) 85.163.13.--- : S tím, co píšete, naprosto souhlasím, vyjádřila jsem to v příspěvku výše slovy: "Teď si ale musíme zvyknout, že nemůžeme mít vše, co soused nebo bývalý spolužák."
  To značí, když se vrátíme zpět k důchodům, nemělo by existovat "přerozdělování" v různých formách (dnes např. vdovské a vdovecké důchody nebo navyšování letošního a následujícího roku s nedostatečným respektem k zásluhovosti). Tam, kde důchod nepostačuje, měl by se člověk v prvé řadě umět uskrovnit (chudoba cti netratí), stát by měl umět pomoci např. sociálním bydlením, MHD zdarma, někde jsou např taxi pro seniory za hubičku atp., a teprve pak, jako krajní řešení, by se měl angažovat sociální systém jako přísně výběrový. Mi vrtá hlavou, jak je možné, že nějakému staříkovi nebo stařence, jejichž výše důchodu určitě nebude nadstandardní, ukradne z kredence "odečítač čehokoliv" čtvrt miliónu Kč. Jak je možné, že jeden důchodce je schopen našetřit, a dokonce tolik, a jiný křičí, že má stále málo?
  Stát by teda měl dát odpověď na otázku, co je důstojný život a svým přístupem ty rozmařilé, kteří neudrží korunu, vychovávat.
  Ale děti, které jsou na startu a mají ho (tj. start) těžší rodinným zázemím, když jeden z rodičů "absentuje", by pomoci měl, když pro nic jiného, tak proto, aby nedocházelo neustále k překrucování skutečných rolí a za šmejdy byli opravdu bráni ti, co jimi jsou, tj. rodiče, kteří se vyhýbají svým rodičovským povinnostem. A na ty by si měl stát došlápnout, protože realita, kterou jste popsal, vlastně vychází z pokroucené morálky.

 • 6. 6. 2019 21:32

  jentak (neregistrovaný) 77.48.92.---

  zkusil jste někdy pracovat ve zdravotnictví nebo ve škole ? Já bych to neuváděla jako lehčí práci.

 • 7. 6. 2019 12:25

  S V O B O D A (neregistrovaný) ---.centrio.cz

  Vždyť jděte programovat výrobní proces v C++ a hned budete mít víc.
  Nebo jděte k pásu do Škodovky (tam dělníci berou přes 50kč/měs plus prémie a stále hledají další).
  Kdo vám brání? Proč tam ty ženy nejdou? No asi si to vybraly a každé rozhodnutí má kladné stránky, ale i negativní důsledky (třeba nižší příjem).

 • 7. 6. 2019 11:33

  Lada (neregistrovaný) 89.31.46.---

  On všeobecně v naší společnosti stále převládá názor, že ženy si nezaslouží tak vysoký plat jako muži. Že jejich práce je méně hodnotná, že je "lehčí", méně fyzicky a/nebo psychicky namáhavá. Že vysoký plat si člověk zaslouží pouze tehdy, pokud vykonává extrémně fyzicky namáhavou práci, nebo má vysoký počet přesčasů, jezdí v jednom kuse na pracovní cesty, nenechává se od práce "rozptylovat" péčí o děti či rodiče atd.

  Jistě, podle zákoníku práce by měly mít ženy i muži za stejnou práci stejnou mzdu. Jenže to se "vyřešilo" tím, že se tu postupně vyprofilovala "typicky ženská" a "typicky mužská" povolání - když v nějakém oboru pracuje 0,1 % žen nebo 0,1 % mužů, není nutné řešit, zda příslušníci obou pohlaví za tuto práci pobírají stejnou mzdu. Bez ohledu na to, zda se jedná o práci fyzicky namáhavou nebo o práci v kanceláři, typicky mužská povolání bývají obvykle dobře placená, a naopak povolání typicky ženská jsou obvykle placena hůře. Přitom zdaleka ne všechna typicky ženská povolání jsou méně fyzicky či psychicky náročná než povolání typicky mužská. Ale protože ta povolání vykonávají hlavně ženy, tak se bere tak nějak jako samozřejmost, že tyto práce nejsou dobře finančně ohodnocené, a jejich skutečná fyzická či psychická náročnost bývá zlehčována, aby se tím odůvodnilo, proč nemohou ženy za tuto práci dostávat stejně vysokou mzdu jako stejně tvrdě pracující muži z jiných oborů.

  Je zajímavé, že kdykoli společnost přestane nějakou práci vnímat jako typicky mužskou a začne ji vnímat jako typicky ženskou, tak klesá prestiž tohoto povolání i jeho finanční ohodnocení a muži z tohoto oboru houfně prchají. Viz třeba školství, medicína...

 • 7. 6. 2019 12:14

  hefo (neregistrovaný) 192.46.111.---

  A prečo teda vlastne ženy zostávajú v tých "typicky ženských" povolaniach, a nejdú robiť radšej tie "podobne namáhavé" "mužské" povolania (ja pracujem v IT firme a na technických pozíciách by sme ženy veľmi radi privítali, platové rozdiely medzi mužmi a ženami na rovnakom mieste nemáme. Ale stále sa sem ženy nejako nehrnú...)?!?
  Už to počujem "mňa viac baví starať sa o deti (v škole/škôlke) alebo pomáhať ľuďom (zdravotná sestra)". No a tu je to! "Viac ma to baví" je nefinančný benefit, o ktorý môže byť mzda nižšia. To nie je spiknutie svetového mužstva proti pracujúcim ženám!

 • 7. 6. 2019 12:18

  S V O B O D A (neregistrovaný) ---.centrio.cz

  Ve svobodné kapitalistické společnosti člověk dostane takový plat, o jaký si řekne a jaký mu zaměstnavatel dá.
  Když budu vlastnit firmu, tak budu trvat na tom, že je jen čistě na mém rozhodnutí, komu nabídnu jaký plat (a on ho může ale nemusí přijmout). Nebo jak by se vám líbilo, kdybyste si třeba někoho chtěla najmout na doučování vašich dětí či na úklid, kdyby si dotyčná osoba nějak vynucovala odměnu dle svých představ či si ve volbách zvolila politika, který by pak vás donutil platby zvednout?

  Platové rozdíly jsou možná i o tom, že ženy nejsou tak asertivní ve vyjednávání o povýšení či platu. Možná na to má vliv i testosteron. Může se nám to nelíbit, ale je to objektivní realita. A popírat ji socialistickými regulacemi je nesmysl.

 • 7. 6. 2019 12:38

  Evik (neregistrovaný) 193.138.153.---

  Je to taky o tom,ze ta zena ma doma jeste druhou směnu. Vite on jeste maloktery muz pomuze s domacimi pracemi.tudiz ta zena prijde domu z prace a musim vse kolem deti udelat,navarit,po­klidit. Je malo muzu kteri pomohou s timto. Par jich je,ale malo.ta žena pak muze zustat dele v praci na prescas,nebo si zvyšovat kvalifikaci. Ve svem volnem case si i odpocinout. Tech chlapu,co pomuze doma je do 15,%.

 • 7. 6. 2019 13:52

  Pavel (neregistrovaný) 85.163.13.---

  To ale ať si ta žena vyříká se svým chlapem, ať od něj za to chce třeba vyšší kapesné. Proč jí má kvůli tomu zaměstnavatel (tedy osoba zcela nezúčastněná v jejích osobních problémech) platít více, než si zaslouží?

 • 7. 6. 2019 15:42

  Lada (neregistrovaný) 89.31.46.---

  Nu, a jsme zase u toho. "Více než si zaslouží?" To je právě to. Spousta prací, které vykonávají ženy, je společností (přesněji řečeno muži, kteří ve společnosti díky své vyšší asertivitě mají hlavní slovo) nahlížena jako méně hodnotná. Že si ženy za její vykonávání nezaslouží moc vysokou mzdu. Že sice mohou být denně v práci stejný počet hodin jako muži pracující v "mužských" oborech (a po příchodu domů je ještě čeká "druhá směna"), ale vlastně se tam flákají a nic moc pořádného nedělají.

  Společnost si tento postoj může dovolit, protože ženy se proti němu nevzpírají a nižší mzdy akceptují. Kdyby se ale ženy jako celek vzbouřily, přestaly tyto špatně finančně hodnocené práce vykonávat (což je samozřejmě čirá utopie) a muži by tím byli nuceni v těchto oborech pracovat místo nich, rázem by se mzdy za tyto práce významně zvedly. A muži, kteří by ty práce nově vykonávali, ti samí, kteří předtím prohlašovali, že jsou tato zaměstnání podřadná a nezaslouží si dobré finanční ohodnocení, by najednou tvrdili, že je tato jejich nová práce nesmírně důležitá a neuvěřitelně namáhavá, a že je nezbytné, aby za ni dostávali hodně vysokou mzdu...

 • 7. 6. 2019 17:37

  Pavel (neregistrovaný) 88.103.95.---

  A jsme zase u toho. Pokud ženy opravdu za stejnou práci dostávají méně peněz než muži, proč už dávno není na světě spousta firem zaměstnávajících výhradně ženy? Vždyť tyto firmy nutně musí mít nižší náklady, tedy levnější produkty, a ty "mužské" firmy by smetly z trhu. Proč tedy neznám ani jednu takovou firmu?

  A jak vůbec vznikly ty "ženské" profese? Vždyť ještě před sto lety žena byla v domácnosti a rodinu živil jen muž. A všechny ty "ženské" profese vykonávali muži. Že by to bylo tím, že si je ženy, když byly nahnány do fabrik, samy vybraly?

 • 7. 6. 2019 18:08

  hefo (neregistrovaný) 192.46.111.---

  "Kdyby se ale ženy jako celek vzbouřily, přestaly tyto špatně finančně hodnocené práce vykonávat (což je samozřejmě čirá utopie) a muži by tím byli nuceni v těchto oborech pracovat místo nich, rázem by se mzdy za tyto práce významně zvedly."

  No vidíš, sám si si odpovedal. Kým ženy budú akceptovať platy také aké sú, budú ich také mať. Zamestnávateľ nebude pre ich modré oči platiť viac než musí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).