Hlavní navigace

Proč investovat do komodit a jak správně začít?

4. 11. 2009
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Narozdíl od jiných typů investic každý si dokáže představit barel ropy, pytel pšenice nebo hroudu zlata. Komodity lákají svou jednoduchostí.

Do světa komoditních trhů proniká v posledních letech stále více investorů. Důvodem je především snaha dosáhnout co největší diverzifikace portfolií a hledání nových investičních příležitostí. Komoditní investice lákají i svou jednoduchou strukturou a nízkou náročností na pochopení. Barel ropy si dokáže představit každý člověk, přičemž cena tohoto barelu se buď zvýší anebo poklesne. Pro investory je taktéž důležitá likvidita aktiv, která se v případě komodit neustále zvyšuje.

Trh pod taktovkou spekulantů

Na trzích základních surovin se pohybují subjekty s různými zájmy. I když významnou skupinu tvoří producenti a odběratelé reálné suroviny, dynamiku trhu dodávají především spekulanti. Ti nemají zájem o reálné dodání, případně odebrání dané suroviny, ale chtějí využít pohyb ceny ve svůj prospěch. I když se ozývají hlasy, že zejména spekulanti způsobují velké cenové výkyvy, je nutno přiznat, že jsou to právě oni, kdo spolu s arbitražéry dodávají trhu likviditu a transparentnost. Drobní investoři se díky tomu nemusí obávat nemožnosti prodat nebo nakoupit danou komoditu ve zvolený okamžik a v požadovaném objemu. Podobné téma: Obchodování na zahraničních trzích průběžně kontrolujte

Jak se obchoduje

Obchodování s komoditami probíhá většinou na burzách a to zejména ve formě futures a opcí. Vstup na světové komoditní burzy je pro investora poměrně snadný. Obdobně jako při obchodování akcií nebo dluhopisů, i v tomto případě si zájemce musí otevřít účet u obchodníka s cennými papíry (brokera), což je proces, který trvá řádově několik dnů. Při výběru obchodníka s cennými papíry je dobré dodržet několik zásad. Důležité je, aby investor zvolil firmu s dlouhodobým působením na trhu a zkušeným personálem. Takovéto firmy pak nemají problém ani s méně standardními požadavky klientů. Investor by si samozřejmě měl zjistit, jak je s jeho prostředky nakládáno. Zda je jeho účet oddělen od jiných účtů vedených brokerem a jaké je jeho pojištění proti úpadku brokera. Opatrnost se již mnohdy vyplatila, protože neseriózní subjekty se objevují s železnou pravidelností.

Zvolte si rizikový profil

Před vstupem na trh komodit, ale i jiných instrumentů (akcie, dluhopisy a jiné), by se investor měl zamyslet nad svým rizikovým profilem. Jestliže se považuje za opatrného člověka, který dává přednost finanční stabilitě, tak by do komodit měl vložit jenom malou část svého portfolia. Naopak lidi, kterým nevadí ani 10% pokles hodnoty investice a zároveň chtějí v dlouhodobém horizontu dosahovat zajímavější výnosnost, by v komoditách měli mít větší část portfolia. Pro obě skupiny by tato investice měla být přínosná. Historická data ukazují, že základní suroviny dokáží ochránit před inflací a pohyb jejich cen je nezřídka jiný než v případě ostatních investičních instrumentů. Podobné téma: Vyplatí se investovat do zlata?

Můžete začít obchodovat

Po otevření účtu a vložení potřebných finančních prostředků se investor může pustit do obchodování. Množství vloženého kapitálu závisí na osobních preferencích. Pro lidi, kteří chtějí obchodovat s komoditami sami, se doporučuje minimální částka 10 000 USD (nyní cca 173 000korun). Ostatní lidé s menším obnosem peněz by se raději měli poohlédnout po podílových fondech, případně nějakých strukturovaných produktech s komoditním zaměřením. Jejich nabídka je v současné době dostatečná. Důvodem nutnosti vyššího kapitálu je, že při nižších částkách jsou náklady na obchodování příliš velké. Komodity se taktéž obchodují v relativně velkých kontraktech. I když se využívá marginové financování (bude vysvětleno v dalších částech seriálu), minimální nákupní částka je poměrně vysoká. Podobné téma: Různé formy investic a jejich (ne)výhody

Tento problém si ilustrujeme na následujícím příkladu. Kdyby investor chtěl nakoupit ropu, na vstup do pozice bude potřebovat 3360 USD, což je margin stanovený u brokerské společnosti MF Global pro jeden mini kontrakt ropy (500 barelů). Při nákupu jednoho mini kontraktu zlata (33,2 trojské unce) je potřebné složit margin 2640 USD. Vidíme, že i s 10 000 dolary jsou investiční možnosti značně omezené. Investorovi pak mohou utéct jiné zajímavé příležitosti a má menší možnost rozložit riziko.

Komodity nejsou jenom pro náročné investory

Mezi širokou veřejností koluje názor, že investování na komoditních trzích je náročné. Toto tvrzení je pravdivé jenom z části. Začínající investoři mají největší problém se správným pochopením marží a pákového efektu. Kvůli tomu vstupují často do extrémně velkých pozic a pak se diví, že i malé cenové pohyby vyvolají velké změny hodnoty jejich účtu. Vadit může i menší množství informací o neznámých komoditách, jako jsou kupříkladu bavlna nebo kakao. Investiční rozhodnutí se pak dělají podle technické analýzy a celkového vývoje komodit. Kompletní fundamentální informace o nabídce a poptávce se dají většinou najít jenom v cizojazyčných zdrojích.

Obchodování futures a opcí má kromě používaní marginů další specifika. Jedním z nich je omezená platnost kontraktů, což pro investora znamená nutnost pravidelně sledovat, jestli se vypršení platnosti již neblíží. Lepší brokeři za něj tuto povinnost sledují a v dostatečném předstihu ho o této události obeznámí. V případě opcí je nutné správné pochopení jejich mechanizmu fungování. Jsou to totiž nelineární instrumenty, což znamená, že jejich cena se nemusí pohybovat ve stejném směru a rozsahu jako cena podkladového aktiva. Zejména začátečníci by se měli opcím raději vyhnout. Podobné téma: Obchodování na burze vyžaduje přípravu

Závěrem lze říci, že obchodování s komoditami je po splnění určitých kapitálových a znalostních předpokladů vhodné pro všechny investory. Základní suroviny poskytují možnost diverzifikace mimo tradiční investiční instrumenty jako jsou akcie nebo dluhopisy, což snižuje riziko celkového portfolia při zachování výnosového potenciálu. Komodity jsou vhodné zejména v dobách inflace. Když sledujeme, jak centrální banky tisknou peníze jak o závod, je vysoce pravděpodobné, že se zvýšená inflace zanedlouho vrátí.

Autor je analytikem společnosti Colosseum.

Anketa

Láká vás obchodování s komoditami?

Autor článku

Pro společnost Colosseum, a.s. provádí pravidelné finanční a komoditní analýzy se zaměřením na měnové a dluhopisové deriváty. Podílí se na tvorbě automatických obchodních systémů.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).