Hlavní navigace

Proč investovat do zlata a stříbra? (recenze knihy)

26. 10. 2011
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Investovat do zlata přes komoditní fond, certifikát nebo pákový produkt? Věřit přímo zlatu nebo akcii jeho producenta? Jaká je jediná správná cesta?

Kniha Investujte do zlata a stříbra, s podtitulem Všechno co potřebujte vědět o drahých kovech, vyšla v nakladatelství Pragma 2010. Originál napsal v roce 2008 Michael Maloney, ale více řekne, že je to jeden z poradců Roberta Kiyosakiho. Čtěte také: Zlato – dobrá nebo špatná investice?

Robert Kiyosaki sám o sobě tvrdí, že není příliš chytrý a že měl dva otce. Biologického, chytrého ale chudého, a bohatého, který se zasloužil o jeho finanční úspěchy. Jeho knihy jsou hůře strukturované, ale i tak poučné. Jeho základní myšlenkou je, že k úspěchu je potřeba tým. Sám Kiyosaki je především silný v marketingu, vytvořil hru Cashflow (recenze české varianty Cashflow – Finanční svoboda), ale také v nemovitostech. Čtěte také: Získejte snadno nemovitost až o třetinu levněji (NÁVOD)

Na další oblasti má poradce, které přesvědčil, aby napsali vlastní knihy. V Česku vycházejí s obdobnou obálkou jako jeho vlastní knihy v nakladatelství Pragma, ale s označením „Poradci bohatého táty“. Takhle vyšly knihy o tom jak využít cizí zdroje, peníze (Peníze jiných lidí -  M. A. Lechter), Jak se zbavit dluhů – G. Sutton, nebo jak investovat do realit pro pronájem (ABC investování do realit – K. McElroy). Osobně je znát větší odbornost autorů a výrazně lepší strukturovanost. V každém případě se jedná o překládané knihy z USA, a tedy ne všechny informace relevantní pro USA jsou relevantní i pro ČR.

Včera, dnes a zítra

I tato kniha se řadí mezi knihy poradců bohatého táty, přeložená z USA, ale většina informací jsou hodnotná i pro čtenáře z ČR. Na začátku si přečteme nutnou výluku z jakékoliv odpovědnosti, tak typickou pro USA, a předmluvu R. Kiyosakiho. Pak následuje první část Včera popisující případy z minulosti, kdy peníze (podložené hodnotou) byly nahrazeny měnou (nepodložené hodnotou) a jak se to dřív či později většinou bouřlivě (inflačně či hyperinflačně) vrátilo k penězům. Popisuje starověký Řím, Holanská mánie po cibulkách, splacení dluhů Francie za Ludníka XV. nebo Výmarskou republiku (Německo po první světové válce). Čtěte také: Může opět nastat hyperinflace?

Autor si všímá společných jmenovatelů těchto událostí. Důvodem k přechodu k měně jsou obvykle zvýšené výdaje z války, nebo rostoucí říše, které potřebují financovat veřejné práce nebo sociální programy. Důvěra v měnu dřív či později zmizí a říše či zřízení se rozpadne jako následek obrovského přerozdělování peněz. Kdy celý blok obchodních prostor v centru Berlína stál pouhých 25 uncí zlata (500 dolarů).

V další části Dnes se zabývá dnešní situací USA. Vysvětluje, co má hodnotu, detailně popisuje postupný přechod USA a tím i celého světa od peněz k měně. Dokládá to spousty čísel a souvislostí. Až mrazí, kolik nachází paralel k příběhům z části Včera. Na konci části Dnes poskytuje mnoho informací, proč je stříbro výrazně podhodnocené.

V třetí části Zítra popisuje především cykly. Všímá si cyklů amerického akciového indexu Dow-Jones vyjádřený ve zlatě, cyklu hodnoty nemovitostí atd. Cykly popisuje jako kyvadlo, které jde z podhodnoceného extrému (akcie Dow-Jones stojí méně než 4 unce zlata) do nadhodnoceného extrému (stojí více než 10 uncí zlata) kolem „správné hodnoty“ (6–7 uncí zlata). Mluví o pravidlo 20–10–5, ale zdůrazňuje, že to není exaktní pravidlo, jen pomůcka. (Toto pravidlo popisuje chování trhů, kdy cyklus tvoří 20/10/5 let růstu jedné hodnoty na úkor druhých. A pak se cyklus opakuje.)

Jak byste měli investovat?

V poslední části popisuje jak investovat do drahých kovů. Probírá různé možnosti, jak investovat do drahých kovů: ETF, komoditní fondy, certifikáty, pákové produkty, fyzická forma. Varuje před mnoha podvodníky. Upozorňuje na rozdíl mezi investicí do zlata a do akcií producenta zlata. Víceméně říká, podpořeno mnoha argumenty, že jediná správná investice je fyzické držení zlata a částečně investovat i do akcií producentů zlata. Hlavní argument je, že v době bouřlivého přechodu od měny k penězům mnoho firem krachuje a tedy kreditní riziko emitentů ETF, certifikátů atd. je past. Čtěte také: Je na ceně zlata opravdu bublina?

Kdo uvažuje o investici do zlata či stříbra, ať si knihu rozhodně koupí. Najde zde spoustu argumentů pro sebe a tipů, jak se vyhnout pastem. Podloženo grafy říká, že dolarové vyjádření zlata je zhruba 6900 dolarů (v roce 2008), pokud dolar přežije. Pokud nepřežije, je to nekonečno. Vsází (přesněji vsázel v roce 2008) na to 50 až 70 procent investic, dalších 20 až 40 procent představují akcie drahých kovů. 

Anketa

Očekáváte hyperinflaci? Pokud ano, jak se na ni připravujete?

Pokud čekáte (hyper)inflaci, je zlato jedna z možností zachování hodnoty. Další jsou kvalitní nemovitosti na pronájem (autor je chce nakoupit pak za zlato). Mnoho investorů k nim počítá i akcie. Zmiňuje i možnost zákazu vlastnit zlato, i takový zákon platil v USA, ale stále je to lepší možnost než cokoliv jiného.

Nyní je rok 2011 a zatím se předpověď autora nesplnila. O této možnosti psal: čím později, tím dramatičtěji. Většina si řekne, nevlastním dolar, tedy mě se to netýká. Bohužel autor celkem obšírně popisuje, jak se dolar stal měnou, na kterou jsou navázány všechny ostatní měny. A pokud se ztratí důvěra v dolar, je to jako domeček, jemuž seberou základy.

Jakkoliv argumenty v knize jsou důvěryhodné a podpořené čísly a grafy (předpokládám, že jsou správné) a věřím, že tisknutí peněz ve velkém dřív či později způsobí obrovské přerozdělování majetku, stále mějte na paměti, že existují odpůrci zlata, které mají dost argumentů pro opak. Jeden je pro mě stále důležitý: co chci v reálu mít? Kus vzácného kovu, nebo akcie (tj. části podniků a v nich hlasovací práva) nejlépe v oblasti nepostradatelných věcí?

skoleni_20_9

Kniha sice popisuje některé části amerického práva, které v ČR nejsou platné, přesto většina textu je platná a inspirativní. Pokud se jedná o koupi zlata, ať si každý čtenář této knihy udělá názor sám. Pokud se jedná o koupi této knihy, rozhodně ji doporučuji. Když už pro nic jiného, tak proto, že peníze/měna je víceméně relativní pojem, zvlášť když za hodnotou měny stojí jen sliby vlád/politiků.

Pozn.: ISBN 978–80–7349–156–7

Autor článku

Autor je finančním poradcem firmy OK Klient a předseda zájmové skupiny SIG Peníze v Mense ČR.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).