Hlavní navigace

Problémy USA posilují i českou korunu

12. 9. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Se vstupem amerických obchodníků na trh středoevropské měny výrazně posílily. Hlavním důvodem jsou obavy o rating Spojených států.

Zprávy a události

Bilance zahraničního obchodu USA vykázala za červenec deficit 42,0 mld. USD po červnovém schodku ve výši 41,9 mld. USD. Trh se obával prohloubení pasiva až na 44,0 mld. USD.

Běžný účet české platební bilance skončil za červenec v deficitu 11,5 mld. CZK, což bylo v podstatě v souladu s očekáváním trhu. Saldo přímých zahraničních investic dosáhlo 16,7 mld. CZK po odlivu ve výši 4,2 mld. CZK zaznamenaném v průběhu července.

Euro proti dolaru na čerstvém čtyřměsíčním maximu

Společné evropské měně se v průběhu včerejšího dne dařilo. Zatímco první ranní kotace se nacházely ještě u hladiny 1,2760 USD/EUR, na počátku americké seance již byla atakována úroveň 1,2830 USD/EUR. V průběhu dnešní asijské seance to pak bylo dokonce 1,2880 USD/EUR. Euro se tak proti euru vyšplhalo na čerstvé čtyřměsíční maximum a poprvé od loňského října se kurz dostal nad 200denní klouzavý průměr, což představuje významný technický signál.

Euro profituje z poklesu rizikové averze investorů. Významným impuls přineslo již v minulém týdnu představené rozhodnutí ECB odkupovat (za stanovených podmínek) v neomezeném množství státní dluhopisy problémových zemí. Dnešní den by měl podle očekávání investorů přinést souhlas německého ústavního soudu s fungováním Evropského stabilizačního mechanismu. Zítřek pak přinese výsledek dvoudenního jednání amerických centrálních bankéřů. Panuje všeobecné přesvědčení, že i americká centrální banka přijde s nějakým stimulem. Americkou ekonomiku stále trápí nedostatečný hospodářský růst ústící v příliš nízkou tvorbu nových pracovních míst. A nepříznivé číslo přinesl i včerejší den. I když červencový schodek zahraničního obchodu USA v podstatě stagnoval na červnové úrovni a nenaplnil pesimistická očekávání, že dojde k jeho dalšímu prohloubení, poukázal na propadající exporty do Evropy (Německo, Francie), naopak dovoz z Číny dosáhl nového rekordu. V průběhu včerejší ameriské seance podkoplo dolaru nohy varování ratingové agentury Moody´s, že USA by mohly přijít o nejvyšší hodnocení Aaa od této agentury, pokud jednání o rozpočtu na příští rok nevyústí v nižší poměr státního zadlužení vůči HDP. Náladu investorům dnes v noci zlepšil i čínský premiér, když uvedl, že Čína má prostor v měnové i fiskální politice pro podporu hospodářského růstu, letošní ekonomické cíle budou podle něj splněny.

Koruna proti euru nejsilnější od března

Obchodování na středoevropských devizových trzích bylo po převážnou většinu včerejšího dne klidné. Česká koruna a polský zlotý stagnovaly, pouze maďarský forint reflektoval sílu eura na globálních trzích a zaznamenal oproti včerejšímu zavíracímu kurzu mírný zisk o zhruba třetinu procenta.

Za klidným kurzovým vývojem stál především nedostatek čerstvých kurzotvorných impulsů z regionu. Výraznější impuls nepřišel ani z vnějšího prostředí, kde trhy čekají na dnešní výrok německého ústavního soudu a zítřejší výsledek jednání americké centrální banky. Kurz české měny se po převážnou většinu včerejšího dne držel v úzkém pásmu pouhých pěti haléřů kolem hladiny 24,55 CZK/EUR.

Se vstupem amerických obchodníků na trhy však středoevropské měny výrazně posílily, o to v podstatě synchronně o zhruba jedno procento. Kurz české měny zavíral dle údajů agentury Reuters na hodnotě 24,33 CZK/EUR. Hlavním důvodem bylo posílení eura vůči dolaru kvůli varování ratingové agentury Moody´s, že by mohla snížit rating Spojených států.

Červencová platební bilance impuls trhům nepřinesla, oznámený schodek ve výši 11,5 mld. CZK odpovídal očekávání. Celkově statistika platební bilance vyzněla pro korunu pozitivně, když potvrdila, že s externí nerovnováhou česká ekonomika problémy nemá. Bilance zahraničního obchodu se zbožím a službami je v přebytku, který se neustále zvyšuje. Deficitní výsledek běžného účtu je pouze důsledkem schodku v bilanci výnosů, což odráží repatriaci v tuzemsku vydělaných zisků k zahraničním majitelům. Schodek běžného účtu se i nadále snižuje, a podle našich odhadů by letos mohl dosáhnout pouze 1,0 % HDP po loňském deficitu ve výši 2,9 % HDP. Pozitivně vyzněla i statistika přílivu přímých zahraničních investic. Po červnovém odlivu ve výši 4,2 mld. CZK byl za červenec zaznamenán příliv 16,7 mld. CZK. Z toho bylo dle odhadu ČNB 8,3 mld. CZK reinvestovaného zisku.

skoleni_13_10

Posílení koruny za poslední týden je opravdu výrazné, krátkodobě však může ještě pokračovat, v delším horizontu by měla přijít korekce. Od minulé středy (den před zasedáním ECB) ke včerejšku koruna posílila o více než 2,5 %. Celý tento zisk je možné dát do souvislosti výlučně s pozitivním sentimentem invertorů po zasedání ECB. Dobrá nálada by se mohla udržet i v dalších dnech, když se očekávají v tomto směru pozitivní výsledky dnešního německého ústavního soudu a zítřejšího Fedu. Trend posilující koruny se tak může dále udržet. Při pohledu na ekonomické fundamenty, ze kterých je patrné, že české ekonomika je v recesi, však není posilování koruny dlouhodobě udržitelné. A nebude se líbit ani centrální bance. Je to jeden z dalších faktorů pro to, aby ČNB na svém zasedání koncem měsíce přistoupila ke snížení úrokových sazeb a úrokovému znevýhodnění koruny.

Na domácím dluhopisovém trhu byl včera zejména ze strany zahraničních investorů patrný zájem nakupovat tuzemské státní dluhopisy, což vedlo k poklesu jejich výnosů řádově o 5 bb. Vzhledem k tomu, že se domácí swapová křivka v podstatě nepohnula, došlo k utažení asset swap spreadů.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).