Hlavní navigace

Pro ECB jsou dnešní údaje o HDP důkazem, že ekonomika eurozóny slušně roste

31. 1. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Předběžný údaj o HDP eurozóny potvrzuje, že tamní ekonomika nabrala koncem roku 2016 slušnou formu.

Nedávno zveřejněné průzkumy PMI naznačují, že si ekonomika eurozóny udržuje solidní tempo růstu i na počátku roku 2017.

Souběžně zveřejněná data hlásí další pokles míry nezaměstnanosti v eurozóně, zatímco inflace se v lednu vyšplhala na 1,8 %, což je nejvyšší úroveň od února 2013.

Jakkoliv by se inflace měla v průběhu letošního roku zklidnit s tím, jak začne odeznívat proinflační vliv cen ropy, tak pro ECB jsou dnešní čísla důkazem, že ekonomika eurozóny slušně roste a riziko deflace z ekonomiky mizí.

HDP eurozóny dle předběžného bleskového odhadu vzrostl v závěrečném čtvrtletí roku 2016 mezičtvrtletně o 0,5 %, což znamená nárůst 1,8 % v meziročním vyjádření. Údaj o růstu HDP za 3. čtvrtletí byl zároveň revidován mírně nahoru. Za celý rok 2016 tak HDP eurozóny vykázal růst 1,7 % a závěr roku 2016 byl ve znamení růstu optimismu v ekonomice eurozóny, přičemž optimistické signály přicházejí i z průzkumů na počátku roku 2017.

skoleni_4_3

Solidní růst ekonomiky eurozóny je dobrou zprávou i pro středoevropský region, pro nějž je eurozóna hlavní exportní destinací. Otázkou zůstává, jak se ekonomika eurozóny v nadcházejících měsících vypořádá s vlnou politických faktorů (aktivace jednání o brexitu, volby v několika klíčových zemích eurozóny), nicméně jak závěrečné čtvrtletí roku 2016, tak začátek roku letošního jsou ve znamení dobrých zpráv, co se nálady a výkonu v ekonomice eurozóny týče.

Data o inflaci a HDP, stejně jako údaje o poklesu nezaměstnanosti, jsou pro ECB signálem, že ekonomika si vede dobře, a že rizika deflace či příliš nízké inflace z ekonomiky eurozóny mizí. ECB tak momentálně nemusí uvažovat o rozšíření svých měnově-politických stimulů nad rámec toho, co je již nyní aplikováno. Dnešní várka dat z eurozóny zároveň zřejmě poslouží jako argument těm členům bankovní rady ČNB, kteří si přejí co nejrychlejší odchod z kurzového závazku. Bankovní rada ČNB zasedá tento čtvrtek a bude velmi zajímavé sledovat vyznění tiskové konference bankovní rady a nové čtvrtletní makroprognózy ČNB. I tak ale platí, že kurzový závazek ČNB zde bude i po zbytek letošního prvního čtvrtletí, tak jak se k tomu bankovní rada zavázala.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).