Hlavní navigace

Příznivý výsledek státního rozpočtu díky výraznému nárůstu příjmů

1. 9. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Státní rozpočet vykázal za leden až srpen přebytek 19 miliard korun. To znamená meziroční zlepšení bilance o téměř 34 miliard korun. Důvodem jsou hlavně meziročně vyšší příjmy.

Státní rozpočet vykázal v období leden až srpen další příznivý výsledek, a to přebytek 19 miliard korun. To znamená meziroční zlepšení bilance o téměř 34 miliard korun. Důvodem jsou hlavně meziročně vyšší příjmy, především prostředků z fondů EU. Jejich příliv ale v posledních dvou měsících výrazně polevil. Další peníze by sice mohly v následujících  měsících přijít, i tak ale odhadujeme, že Česká republika nevyčerpá až 78 mld. CZK z celkového objemu dostupných peněz (678 mld. korun). Celkově by se tak mělo vyčerpat 88 % alokovaných prostředků.

Příznivou zprávou pro státní rozpočet je pokračující nárůst daňových příjmů i pojištění na sociální zabezpečení. Výběr DPH už téměř dosahuje úrovní z loňského roku, které byly uměle navýšeny zadrženými nadměrnými odpočty. Na konci roku by i díky masivnímu růstu maloobchodních tržeb měl stát loňský výběr DPH překonat.

V růstu příspěvků na sociální zabezpečení se promítá obrovské zlepšení na trhu práce. To se sice zatím neprojevuje v adekvátním růstu průměrné mzdy, celkový objem mzdových prostředků se ale zvyšuje velmi slušným tempem a s tím i odvody na sociální pojištění.

S tím kontrastuje nižší meziroční výběr daní z příjmů fyzických osob (o 180 milionů). Zde ale hraje roli jednak vracení slev na dani pro pracující důchodce (o kterou je stát připravil v roce 2013) díky nálezu Ústavního soudu, tak i zmíněný pomalý nárůst průměrné mzdy. Pracovní místa totiž přibývají na méně placených pozicích, kde díky slevám na dani stát nemůže příliš mnoho daně z příjmu vybrat.

skoleni_8_6

Především díky výraznému nárůstu příjmů předpokládáme, že státní rozpočet vykáže nižší než plánovaný schodek. Očekáváme, že v prosinci uzavře v záporu 70 mld. korun oproti původně plánovaným 100 miliardám. Díky čerpání volné likvidity, které ministerstvo financí plánuje použít na pokrytí tohoto deficitu, by se neměl výrazněji zvýšit státní dluh.

V příštím roce už ale dluh vroste výrazněji. Podle nejnovějšího návrhu státního rozpočtu pro rok 2016 prozatím vláda nepočítá se zapojením volných peněžních prostředků tak jako v letošním roce. Státní dluh by se proto měl příští rok zvýšit o zhruba 70 miliard korun.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).