Hlavní navigace

Private Investors - stát to nezvládá

4. 2. 2002
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Od krachu společnosti Private Investors uplynulo již více než půl roku a jak se zdá, vyřešení celé kauzy bude trvat ještě velmi dlouho. Garanční fond stále nemá peníze, správkyně konkurzní podstaty si vykládá zákon v neprospěch většiny klientů, nejsou peníze na podání žaloby v USA, trestní řízení proti bývalým šéfům PI je teprve na začátku. Stát v případě PI zcela selhává.

Nejdříve si připomeňme, co se vlastně stalo. Brokerská firma Private Investors, a.s. (PI) založila svůj úspěch především na obchodování na českém a americkém kapitálovém trhu prostřednictvím telefonu a Internetu. PI přesně vystihla poptávku, měla výborné produkty, ceny i marketing. Své peníze jí svěřilo přes 2 000 klientů, kteří neměli ani ponětí o tom, že firma je uvnitř zcela prohnilá.

Ukázalo se, že vedení PI si „půjčovalo“ peníze a akcie klientů pro své vlastní obchody, což je pro brokera jistá cesta do pekel – jeho transakce je buď úspěšná a příště ho to láká znovu, nebo je transakce neúspěšná a on dále pokračuje ve snaze zakrýt předchozí ztráty. Je pravděpodobné, že vedení PI takto obchodovalo delší dobu. Dokud ceny akcií rostly, všechno se zdálo v pořádku, když ale začaly ceny akcií dlouhodobě klesat, ztráty z obchodů PI přerostly únosnou mez a vše skončilo. PI deklarovala neschopnost dostát závazkům a byl na ni vyhlášen konkurz.

V tomto momentě vstupuje na scénu stát, aby z pozice své autority celý případ vyřešil, zachránil, co se dá, a potrestal viníky. Stát se však ukázal na podobnou situaci zcela nepřipraven. Krach velkého brokera PI byl u nás prvním svého druhu a stát se teprve učí, jak postupovat. Situaci navíc komplikuje stav našeho kapitálového trhu, kdy není zcela jasný rozsah kompetencí jednotlivých institucí. Nemluvě o jejich malé zkušenosti a autoritě. Například Komise pro cenné papíry neměla o potížích PI sebemenší tušení.

Kauza PI se postupně rozdělila do tří relativně oddělených případů:

  • Výplata poškozených z Garančního fondu

Kromě toho vznikly dvě asociace poškozených klientů PI a byla vznesena žaloba proti Komisi pro cenné papíry.

Pro bývalé klienty PI je zřejmě největší nadějí odškodnění od Garančního fondu obchodníků s cennými papíry (GF). Fond by měl odškodnit všechny klienty PI ve výši 90 % jejich majetku u PI, maximálně však 400 tisíci korunami. Bohužel GF vznikl teprve nedávno a dosud se řeší jeho organizační záležitosti. Na samotné přihlášky klientů PI o odškodnění se ještě nikdo ani nepodíval.

Navíc samotný fond nemá peníze ani na svůj provoz, natož na odškodnění. Na tuto situaci pamatuje zákon tak, že jednu polovinu peněz má fondu půjčit stát a na druhou polovinu si fond má vzít úvěr (za ten se asi bude muset zaručit opět stát).

Státu se však platit příliš nechce. Přeci jenom – letos jsou volby a ČSSD nevidí důvod, proč by měla odškodňovat beztak bohaté klienty PI (většinou voliče pravicových stran), když jí před Strakovkou demonstrují stovky důchodců-klientů zkrachovalých kampeliček (většinou voličů ČSSD). Dle zákona by GF měl začít vyplácet peníze nejpozději 4. srpna 2002, ale když tak neučiní, nic se nestane. Zákon takovou situaci neřeší.

Jako správkyně konkurzní podstaty PI byla jmenována JUDr. Božena Konvalinková. Správkyně využila rozporu mezi zákonem o konkurzu a vyrovnání a zákonem o cenných papírech a rozhodla se zahrnout veškerý majetek klientů na účtech PI do konkurzní podstaty. Tímto krokem však znevýhodnila většinu klientů PI a popřela samotný princip obchodování prostřednictvím brokerů. Cenný papír, který koupí klient prostřednictvím brokera, patří klientovi i přesto, že je umístěn na účtu brokera. Správkyně ale zastává názor, že do konkurzu patří všechny akcie a peníze na účtech PI, byť de facto patří klientům. Klienti tak nasypou všechny své peníze na jednu hromadu a solidárně se rozdělí – a to i přesto, že rizikové obchody provádělo jen několik z nich.

Správkyně také zvažuje možnost podání žaloby na amerického zprostředkovatele firmy PI – na společnost A. B. Watley. Ta se provinila tím, že nevedla účty pro jednotlivé klienty PI, ale pro PI jako celek. Ztrátu způsobenou vedením PI proto pokryla prodejem akcií bez ohledu na to, komu skutečně patří. Pokud by A. B. Watley věděla, že akcie patří jednotlivým klientům, její jednání by bylo protiprávní a klienti by mohli žádat odškodnění.

Háček je ale v tom, že samotné podání žaloby v USA by stálo přibližně 400 tisíc USD (necelých 15 miliónů korun), které se v současné době shání. Navíc výsledek sporu není zcela jistý, a pokud by spor česká strana prohrála, na klienty PI by toho již moc nezbylo.

Tři bývalí manažeři PI (Kukla, Papoušek, Tejkal) byli obviněni z trestného činu zpronevěry ve výši 932 miliónů korun a v současné době se proti nim vede trestní řízení. Vyšetřování brzdí složitost veškerých operací a také nedostatečná dokumentace. Navíc je v případu vyslýcháno přes dva tisíce klientů PI (ačkoliv by stačilo vyslechnout jen jejich zástupce). V řádu měsíců proto nelze rozsudek očekávat.

Nejaktivněji se v celém případu angažují bývalí klienti PI – není divu, vždyť jde o jejich peníze. Byla založena dokonce dvě sdružení na obranu jejich zájmů – Asociace poškozených klientů Private Investors a Online Investors a sdružení podílníků fondu AKRO Svět. Možnosti těchto sdružení jsou však velmi omezené – mohou jen kontrolovat a pomáhat správkyni konkurzní podstaty a lobovat na patřičných místech. Zástupci sdružení rovněž působí ve věřitelském výboru. Asi 20 bývalých klientů podalo žalobu na Komisi pro cenné papíry na náhadu škody ve výši 25 miliónů korun.

Jak celá kauza Private Investors dopadne, není ještě zdaleka jasné. Na uzavření největší likvidace brokera v dějinách České republiky si ještě počkáme.

Anketa

Jste klientem Private Investors?

30 %
20 %
22 %
28 %
Odpovědělo 322 čtenářů.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).