Hlavní navigace

Přístup Evropy k řešení krize: málo, pozdě, nejednotně a neurčitě

3. 8. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Naděje, které trhy vkládaly do kroků ECB, zklamaly. Investoři vycítili typicky evropský přístup a negativní nálada na sebe nenechala dlouho čekat.

Bankovní rada ČNB včera hlasovala 4:2 ve prospěch stabilních sazeb, alternativa byl jejich pokles na 0,25%. Podle viceguvernéra Tomšíka nová prognóza je v souladu s poklesem sazeb, ale většina bankovní rady se rozhodla pro vyčkávací stanovisko a bude čekat na potvrzení prognózy daty. Podle našeho názoru však celkem není na co čekat. Nová prognóza doznala proti předchozí očekávatelného podstatného zhoršení. Letos by podle nové prognózy HDP mělo klesnout o 0,9% (podle minulé mělo stagnovat) a v příštím roce růst jen o 0,8% (podle minulé mělo růst o 1,9%). Vyšší daně urychlí inflaci, takže celkový index maloobchodních cen by měl růst o 2,3% (podle minulé prognózy o 1,4%).

ECB také ponechala úrokové sazby beze změny na 0,75%. Trh se dočkal očekávaných opatření na podporu eura, ale protože tato opatření jsou poněkud vágní a nevstupují v platnost okamžitě nesetkala se s pozitivní odezvou. Dá se říci, že Draghi opět použil silná slova, ale trh momentálně příliš nevěří, že budou (přinejmenším v blízké budoucnosti) podpořena činy.

Draghi řekl, že ECB může přistoupit k odkupu státních dluhopisů, mělo by však jít o program podstatně odlišný od SMP (Securities Market Program). Měl by být koncentrován na krátký konec výnosové křivky a měly by být stanoveny jasné podmínky pro jeho použití. Zároveň by ECB měla spolupracovat s EFSF a ESM.

Proti odkupu státních dluhopisů je Bundesbanka a na včerejším zasedání byl jediným opozičníkem její šéf Weidmann. Draghi se opět jednoznačně vyslovil proti poskytnutí bankovní licence ESM a proti tomu, aby ECB ESM jakýmkoliv způsobem půjčovala, což také dost zklamalo trhy. Poněkud neurčitě se také vyslovil pro možnost dalších nestandardních opatření, což by mohlo být další rozšíření kolaterálu a nebo dodání likvidity ve stylu LTRO.

FIN21

Vypracování detailů všech opatření bude trvat týdny, je otázka jestli bude ECB něco dělat jestli mezitím trh vytlačí španělské a italské výnosy opět k rekordním úrovním. Prvotní tržní reakce byla pozitivní, když patrně investoři reagovali na příslib odkupu státních dluhopisů. Ale když se jim rozleželo v hlavě, že jde opět o typicky evropský přístup málo, pozdě, nejednotně a neurčitě, tak se nálada obrátila v jednoznačné zklamání. Doplatilo na to euro, které se odpoledne propadlo pod 1,215 k dolaru a nyní postupně mírně koriguje na lehce silnější úrovně. Regionální měny byly ovlivněny relativně mírně, koruna oslabila jen do okolí 25,35 k euru. Trpěla riziková aktiva a dluhopisy slabých států eurozóny, naopak německé dluhopisy posilovaly (výnos desetiletého státního dluhopisu klesl na 1,25%).

Tovární zakázky za červen v USA místo očekávaného meziměsíčního růstu o 0,5% o stejnou hodnotu klesly. Jde o další potvrzení momentální slabosti americké ekonomiky. Dnes si obrázek doplníme nevýrobním UISM, u kterého se čeká stagnace a především klíčovými daty z trhu práce. Čeká se přírůstek 100 000 nových pracovních míst a stagnace míry nezaměstnanosti na 8,2%. Takový výsledek by byl nedostatečný a podporoval by očekávání, že Fed někdy koncem roku přistoupí k další stimulaci ekonomiky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).