Hlavní navigace

Připravte své investice na další krizi. Ale jak?

20. 10. 2011
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Co čeká v blízké době světovou ekonomiku a trhy a jak na to můžete připravit své investice?

Jak si povedou v blízké době trhy a ekonomiky a co byste mohli udělat pro své investice, abyste na to co nejméně doplatili?

Na toto téma připravili své prezentace analytik Aleš Michl a Kurt Schappelwein, ředitel oddělení multi-asset strategií.

Výhled trhů někde mezi euforií a frustrací

Trhy, zejména ty akciové, jsou v poslední době horší než náladová tchýně. Na druhou stranu se jim není co divit. Evropa dostává za uši kvůli předluženým členům a mašina jménem Spojené státy začíná zpomalovat.

Nervozita investorů je krásně vidět na Indexu evropských akcií. Kromě červencového propadu, kdy index poklesl o více než 20 %, je od srpna jako na houpačce. A že výkyvy nejsou malé.

Akcie tak opět silně devalvují a nedá se očekávat, že by se tento trend v blízké budoucnosti nějak výrazně změnil. Pokud tak přijde další krize, bude to období dalších propadů a ideální možnost rozšířit své akciové portfolio. Čtěte více: Aleš Michl, Raiffeisenbank: Stát tu není od toho, aby vám vyplácel velký důchod


Zdroj: Bloomberg

Index evropských akcií

Zmatek se ale netýká jen akcií, nervózní nálada střídána optimismem, se odráží i na kurzech měn, které reagují jak na dluhovou krizi, tak na zprávy á la „poslední se stébla chytá“ o snaze Francie a Německa lepit krizi, jak se dá.

Optimismus? Co je to?

Jeden jednotící prvek ale panuje napříč všemi velkými ekonomikami. Lidé (a ani firmy) ekonomice nevěří a odhady růstu se během letošního roku výrazně snížily. Samotná očekávání ale bohužel mají tu moc ekonomiku přímo ovlivnit tím, že jednotlivé subjekty promítnou negativní odhady do svého chování a na zhoršení ekonomického vývoje se tak samy podílejí.


Zdroj: Bloomberg

Důvěra spotřebitelů v USA

Jak vidno, samotní Američané jsou nyní „nevěřícími Tomáši“. Jejich spotřebitelská důvěra výrazně poklesla a nevrátila se zpět k vysokým hodnotám. Vzhledem k tomu, jak velkou měrou se podílí spotřeba na HDP Spojených států, se dá říci, že Amerika stojí na prahu recese, pokud už nevstoupila dál. Vzhledem k tomu, jaký je to ekonomický gigant, není zpráva o recesi dobrou novinou pro nikoho.

Úrokové sazby zůstanou při zemi, inflace ne

I proto se nedá očekávat růst úrokových sazeb, které by mohly ekonomiku ještě více brzdit. Pro ty, co chtějí pořizovat třeba hypotéku, jen dobře. Pro ty, kteří chtějí zhodnotit své peníze konzervativním způsobem, to už taková sláva nebude. Reálné sazby jsou přitom už nyní záporné, řekl k tématu Kurt Schappelwein za Raiffeisenbank. Pokud tedy budete chtít v příštích několika letech reálně vydělat, budete muset přikročit i k rizikovějšímu než konzervativnímu investování.


Zdroj: J. P. Morgan

Nominální a reálné úrokové sazby

S přihlédnutím k faktu, jak se po světě rozjíždí emise nových peněz, se dá očekávat vyšší hladina inflace. Příkladem budiž splašený Fed nebo Evropská centrální banka, která v současnosti agresivně dodává peníze na trh skrz nákupy dluhopisů na sekundárním trhu. Kromě nízkých sazeb tedy nebude přát konzervativním investicím ani rostoucí inflace.


Zdroj: BCA Research

Kvantitativní uvolňování ECB

Drahé kovy při nízkých sazbách fungují

S nízkými úrokovými sazbami podle Schappelweina souvisí i dobrá kondice bezpečných přístavů vystavěných z drahých kovů, což potvrzuje, jak vše souvisí se vším. Stříbru a zlatu se obvykle daří, pokud jsou reálné úrokové sazby záporné nebo nízké, řekl Schappelwein.

To, že můžeme počítat s dalším růstem cen drahých kovů, potvrzuje zvýšená poptávka nejen ze strany investorů, ale i samotných centrálních bank. Ty totiž začaly v roce 2009 měnit svou politiku a opět zvyšují své zlaté zásoby. Do nekonečna ale cena zlata neporoste. Neberte proto zlato jako příležitost ke spekulativnímu výdělku, ale pouze ke způsobu, jak diverzifikovat riziko prostřednictvím uchovatele hodnoty. Čtěte více: Může být unce zlata za milión dolarů?

Jsme na prahu recese

Podle Aleše Michla, analytika Raiffeisenbank je Evropa i se Spojenými státy na prahu recese. Důkazem budiž i graf, který mapuje příjmy domácností, maloobchodní tržby, průmysl a zaměstnanost. Některé z těchto veličin už se obrátily do poklesů, jiné zpomalují svá tempa růstu. 


Zdroj: Bloomberg

Vývoj zaměstnanosti, obchodních tržeb, průmyslu a příjmu domácností (USA)

A právě blížící se recese je podle Michla příležitostí, proč se neodvracet od akcií a počkat si na jejich výhodný nákup. Že to nemusí trvat příliš dlouho dokazuje další graf. Ten totiž popisuje to, že při posledních šesti recesích se akcie obrátily k růstům už během recese (viz tmavší úseky grafů).


Zdroj: McKinsey

Vývoj při šesti posledních recesích

Doporučuji vložit prostředky z 80 % do konzervativních instrumentů. Abyste ale v příštích několika letech dosáhli reálných výnosů nad inflaci, zařadit byste do svého portfolia měli i akcie, uvedl Michl. Čtěte více: Aleš Michl, Raiffeisenbank: Stát tu není od toho, aby vám vyplácel velký důchod

Podle něj tedy bude ekonomický vývoj kopírovat tvar dvojitého w. Recese a krize, která nás pravděpodobně čeká, by ale nemusela být tak rozsáhlá jako ta, kterou máme čerstvě za sebou. Nejvíce by měl hospodářský vývoj v ekonomikách postihnout spotřebu domácností a ceny nemovitostí.


Autor:Aleš Michl, zdroj: MMF

Zkušenosti s krizí/recesí (Data za 21 vyspělých zemí od roku 1960)

Pokud tedy uvažujete o koupi nemovitosti, závratných růstů jejich cen se obávat nemusíte. Naopak, podle Michla bude do budoucna prostor pro jejich další snížení.

A co Evropa a Řecko?

A jak předpokládá vývoj v eurozóně a Evropské unii Aleš Michl? Více či méně jsou podle něj možné tři scénáře. V případě, že by šla Evropská unie stále ve svých šlépějích, sebere ji to vítr z plachet stejně, jako Čína sebere EU tržní podíly. Nechuť přistupovat k opravdovému řešení by pak podle Michla přivedla celou EU do krize, což by nakonec mohlo vést až k výrazným občanským nepokojům.

Druhý scénář předpokládá federalizaci Evropy pod hlavičkou Spojených států evropských. Tato varianta ale nepřichází v úvahu, dokud bude Německo protestovat proti euro-dluhopisům. Nezmění-li názor, není tento scénář aktuální. V opačném případě by tak Evropě mohla povýšit integraci opět na další stupeň. Otázkou a zároveň možným rizikem je, jak by fakt, že zvolení zákonodárci vlastně nemají žádné slovo a rozhodování probíhá pouze na evropské úrovni, nesli samotní občané.

Poslední scénář předpokládá rozpad eurozóny. Právně je v evropských dokumentech ukotveno, že rozpad eura by znamenal rozpad Evropské unie. Pak by bylo možným řešením, že Německo jako nejsilnější člen, se bude chtít osamostatnit od problémového zbytku Evropy. Pokud by ale přijalo znovu svou měnu, hrozilo by vážné riziko výrazného posílení této měny, které by měla fatální vliv na export a Německo by se tak mohlo dostat do recese. Zbylá EU by se pravděpodobně také rozpadla, protože po opuštění Unie nejsilnějším členem se setrváním těch problémových, by nebylo členství pro ostatní země ničím přitažlivým.

Druhá varianta, která předpokládá rozpad eurozóny a podle Aleše Michla je nejpravděpodob­nější, počítá s vyřazením Řecka z eurozóny. Další vyřazenou zemí by mohlo být případně ještě Portugalsko a Španělsko. Zdejší země by musely po přijetí svých měn devalvovat a obětovat tomuto řešení své vlastní bankovní systémy. Teprve po rekapitalizaci evropských bank by pak bylo možné přikročit k již zmíněné federalizaci a přemýšlet o vytvoření Spojených států evropských.


Autor: Aleš Michl

Scénáře pro Eurozónu/Evropskou unii

Přiznat, že integrace v eurozónu nemusela být pro všechny její členy nejrozumnějším nápadem, bude Evropě ještě chvíli trvat. Místo rázného řešení, které by ale umožnilo začít léčit Evropu už nyní, se dá očekávat ještě nějaká doba váhání a mrhání prostředky na záchranné balíčky. Dala-li by se Evropa v tomto ohledu personifikovat, mohlo by se říci, že je ješitná.


Autor: Aleš Michl

Scénáře pro Řecko

Podobně jako pro Evropu předpokládá Aleš Michl několik scénářů i pro samotné Řecko. V případě, že zdejší vláda i občané nebudou chtít přistoupit na účinná, ale výrazná a bolestná opatření, bude třít Řecko několik příštích let jen bídu s nouzí. Po recesi přijde krize, deprese a nakonec i růst cenové hladiny. Vzhledem k počtu generálních stávek za poslední dobu je téměř jisté, že Řecko čekají obří nepokoje.

Pokud by se Řecko rozhodlo jít cestou zvyšování konkurenceschop­nosti, mohlo by se vydat cestou snižování nákladů práce, jinak řečeno výrazné snížení mezd. Toto řešení by ale velice bolelo a dost možná opět znamenalo jižanský temperament v ulicích.

FIN21

Druhé řešení na cestě k rostoucí konkurenceschop­nosti je devalvace měny. Tedy opuštění eurozóny, znovupřijetí drachmy a její oslabení. To by nevyhnutelně znamenalo krach už tak křehkého řeckého bankovnictví, které je stejně nyní uměle vyživováno Evropskou centrální bankou. Opatření tedy znamená i očistnou rekapitalizaci bank.

Myslí si Aleš Michl, že něco zmůže nadcházející Summit? Nemyslí.  Čína, Francie i USA stojí před volbami a do té doby zde nebude podle mého názoru možné dostatečná politická shoda. K výraznějšímu řešení situace tak tyto země přistoupí až po volbách, uzavřel Michl.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).