Hlavní navigace

Přijdete díky strachu a nenasytnosti o své peníze?

2. 2. 2011
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Propadnout kouzlu investování není těžké. Ustát ale kolísání na trzích bez nerozvážných výprodejů a unáhlených nákupů, už je oříšek. Jak zachovat chladnou hlavu?

Kdy vládnou býci a kdy medvědi?

Chceme-li investovat, je velmi pravděpodobné, že vstoupíme na burzu a využijeme služeb instituce, organizující trh s investičními nástroji. Na burzách se obchoduje s cennými papíry, cizími měnami nebo třeba s komoditami. Řekněme, že jsme dostali horký investiční tip od našeho finančního poradce, abychom investovali do podílového fondu. Ukázal nám rostoucí graf a vysvětlil, jak kurz v čase roste, a jak můžeme vydělat. Tak trochu jsme se nechali ovlivnit naší nenasytností a díky akční nabídce polovičních vstupních poplatků jsme investovali. Pokud bychom použili rozumové úvahy, možná by bylo naše rozhodnutí jiné. Možná bychom vybrali jiný podílový fond, nechali své peníze na spořicím účtu nebo vzhledem k našim finančním cílům neinvestovali vůbec. Čtěte také: Jdete s davem nebo necháváte své peníze pracovat pro vás?

Když se draze nakupuje a levně prodává

Realita každodenního života je taková, že jsme ovládáni emocemi. John Keynes to zdůvodňoval nějak takto: …věci uvádí do pohybu naše vnitřní puzení k aktivitě, kdy si naše racionální „já“ vybírá tím nejlepším nám dostupným způsobem z různých možností a kalkuluje tam, kde je toho schopno, i když často podléhá rozmaru či kouzlu nabízející se šance… Lidé vystupující na burze na straně nabídky nebo poptávky jsou ovládáni emocemi, jako je nenasytnost nebo strach.

Nenasytnost láká a nutí k akci, která umožní podílet se na něčem, o čemž se masy domnívají, že bude ziskové. Jenže chamtivost může být následně vystřídána strachem ze ztráty nabytého bohatství, a následuje další ukvapené rozhodnutí. A tak se může snadno stát, že tak jak jsem „za draho“ koupil nějaké cenné papíry (třeba podílové listy v podílovém fondu), tak je snadno se ztrátou pod vlivem emocí „za levno“, když kurzy padají. Jak čteme poplašné zprávy, začneme se bát a měníme své chování. Se strachem tedy bývají spojeny zárodky paniky, jež se společně se strachem šíří celým davem investorů, kteří ve spěchu zahájí výprodej. Poplašná zpráva, náš strach nás vede k tomu, že se stáváme součástí davu, který zbrkle vyprodává. Čtěte také: Jak řídit osobní finance s ohledem na zhodnocení, riziko i čas?

Atmosféra panující na trhu se v průběhu času mění, strachem a nenasytností je ovlivněno davové chování, hysterie a šílenství. Výsledkem závisející na tom, která z emocí převládá, může být růst nebo pokles kurzů. Záplava špatných zpráv ve vypjatých dobách vytváří negativní sentiment stahující kurzy ke dnu, i to i přes dobrý fundament a prokazatelné pozitivní hospodářské výsledky.

V jednom komentáři byla burza přirovnána k přetahování lanem, kde se dvě znepřátelené strany tahají na opačné straně lana s cílem přetáhnout druhou stranu. Na jedné straně stojí medvědi, kteří věří v pokles a mají tendenci prodávat, na straně druhé pak býci, věřící v růst. Vliv sil na jedné straně nakonec převáží, a těm na druhé straně nezbývají síly. Vývoj zachycený v grafu cenového vývoje se pohne jedním směrem. Výsledkem mohou být třeba i menší výkyvy nahoru, zatímco cena celkově klesá a tvoří sestupný trend. Čtěte více: Naučte se pracovat s vysoce volatilními akciemi a fondy

Smrtící mentalita stáda a davové chování

Lidé se snadno začnou chovat jako splašené stádo. Existuje tu přání davu, sugesce, stav očekávání a napětí, chybí kritické myšlení a rozum jde stranou. Nějaký anonym v internetovém diskusním fóru kdysi pravil, že Základní ekonomickej zákon říká: Co lidi v masivní míře očekávají (tj. čemu uvěří ) … to se taky následně stane, protože k tomu bude směřovat jejich chování … 

Benjamin Graham ve své knize Inteligentní investor poukazuje, že i takový velikán, jako byl Isaac Newton, se nechal unést svými emocemi: V roce 1720 vlastnil Sir Isaac Newton akcie Jihomořské společnosti (South Sea Company), nejžhavější cenný papír v tehdejší Anglii. Když cítil, že se trh vymyká kontrole, tento skvělý fyzik zamručel něco ve smyslu: „Dokážu spočítat pohyby nebeských těles, ale nikoliv šílenství lidí.“ Newton prodal akcie Jihomořské a zinkasoval 7000 liber, což znamenalo 100% výnos. Avšak o několik měsíců později se nechal unést nadšením na trhu, nakoupil akcie zpátky, avšak za mnohem vyšší cenu – a prodělal 20 000 liber.  (což by dnes představovalo více než 3 miliony dolarů). Po zbytek svého života pak všem zakázal v jeho přítomnosti byť jen vyslovit slovo „Jihomořská“ 

Jsou prostě lidé, kteří se chovají emocionálně a jdou s proudem. Emocemi ovládaný investor nakupuje zejména tehdy, když kupují všichni ostatní, a prodávají, když prodávají i ostatní. Lidé mají tendenci přebírat mentalitu stáda a davové chování a právě kvůli tomu investoři mnohdy nakupují nebo prodávají ve vlnách.

Investiční psychologie pohledem zkušeného investora

Akciové a jiné kurzy jsou pod silným vlivem masové psychologie burzovního publika. Budoucí cena pak nutně závisí na impulsech ovlivňujících chování davu. Dlouholetý burzián, spekulant a investiční stratég André Kostolany (1906–1999) tvrdil, že logika na burze není stejná jako logika, která platí v běžném životě. Burzu je podle Kostolanyho zapotřebí poznat, a rozumět jí. Toto porozumění pak je hlavně o psychologii mas, protože burza je ovládána masami. Čtěte také: I ženy investují. Odlišně

Tod Buchholz tento pohled přibližuje citací jedné metafory: V geniální metafoře Keynes připodobňuje profesionální investici k "těm soutěžím v novinách, v nichž soutěžící musí vybírat šest nejhezčích tváří ze sta fotografií a cena se dostane tomu ze soutěžících, jehož volba se co nejtěsněji blíží průměrnému vkusu soutěžících jako celku. Z toho vyplývá, že každý soutěžící by měl vybírat nikoli tu tvářičku, kterou on sám považuje za nejkrásnější, nýbrž tu, o níž předpokládá, že nejpravděpodobněji uchvátí představivost ostatních soutěžících, z nichž každý hledí na problém ze stejného stanoviska.

Do čeho vkládáte většinu svých volných peněz?

A co Kostolany radil pro úspěch? Chce to mít nápady, trpělivost a vydržet čekat, až se předpovědi uskuteční. K trpělivosti je zapotřebí mít dostatek peněz, a také neuškodí trocha štěstí. Chce to jít proti proudu, nepodlehnout strachu nebo nenasytnosti a spolehnout se na rozum a stanovenou investiční strategii.

Kdy koupit a prodat?

Trhy se nějak vyvíjí a na tento vývoj je možné se dívat z různých úhlů pohledu. Vedle pohledu investorské psychologie ještě existuje pohled analýzy technické a analýzy fundamentální. Psychologická analýza uznává, že investice jsou do značné míry ovlivněny emocemi. Lidé nakupují nebo prodávají nikoliv pouze na základě rozumové úvahy, mnohdy jsou při svých rozhodnutích ovlivněni svým emočním rozpoložením a vlivem davového chování. Čtěte více: Při investování musíte ovládnout svoje emoce

skoleni_21_6

Pohled technické analýzy říká, podívej se na minulost, právě ta ti naznačí budoucnost. Je to ohlédnutí se za minulým vývojem, pohled na minulý vývoj kurzů, objemu obchodů a minulých trendů. Tyto informace mají napomoci určit, kdy je rozumné nakoupit (vstoupit do pozice) a kdy prodat (uzavřít pozici). Naopak fundamentální analýza spočívá v hodnocení toho, zda existují důvody pro budoucí ziskové příležitosti, podpořené fundamentálními faktory. Jde se do hloubky, snahou je najít skutečnou vnitřní cenu na základě dostupných dat. Tato cena je pak porovnána s aktuálním oceněním. Je-li aktuální cena v porovnání s cenou vnitřní nižší, může to být signál k nákupu. Čtěte také: Pět mýtů o investování do akcií

Použitá literatura: Graham, B., Zweig, J.: Inteligentní investor. Grada Publishing 2007, s. 30, ISBN 978802471792  a  Buchholz, T.: Živé myšlenky mrtvých ekonomů. Victoria 1990, s. 199, ISBN 80–85605–50–3.

Autor článku

Autor se věnuje šíření poznání, uplatňování procesního i finančního řízení podniků, optimalizaci investic, strategickému a manažerskému poradenství včetně lektorské činnosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).